Za područje

    Autentični stil oblikovan dorćolskim karakterom | Ecstatika

    Članak je pregledalo čak 3454+ korisnika
    Izvođenje novih objekata u istorijskim delovima grada poseban je izazov u projektovanju, jer otvara pitanja odnosa prema kontekstu – koje njegove delove preuzeti, a koje negirati, i da li oponašati istorijske stilove ili im kontrastirati savremenim materijalima. Jedan je primer formiranja sasvim drugačijeg stila pod uticajem okruženja, objekt u Budimskoj, po projektu biroa Ecstatika.

    Izbor i tekst: Milja Mladenović, mast. inž. urb.

    Širi kontekst zgrade u Budimskoj obuhvata, sa jedne strane, mešavinu stilova zastupljenih na Dorćolu, poput akademizma, secesije i moderne, a sa druge, jake vizuelne repere – Bitef teatar, Urbanistički zavod i Botaničku baštu. Upravo je odabir i kombinovanje uticaja takvog okruženja doveo do stvaranja novog upečatljivog orijentira koji, komunicirajući s okolinom, predstavlja sopstveni stil.

    Glatka kamena fasada, naglašeni ugao, smena tamnih i svetlih elemenata i ispusti koji dodatno potenciraju simetriju oko ugla Budimske i Carigradske ulice, neki su od oblikovnih detalja koji se mogu uočiti na prvi pogled. Ipak, povezivanje tih detalja s okruženjem, svedoči o razumevanju konteksta pri stvaranju savremene arhitekture.

    1.jpeg
    Naglašeni ugao zgrade u Budimskoj postaje novi orijentir kvarta, dok prizemlje usmerava kretanje pešaka

    U oblikovanju zgrade u Budimskoj najuočljivijii su citati fragmenata objekata iz okruženja – od vertikalnosti ugla naglašene tamnim kamenom, koji asocira na zvonik Bitef teatra, preko elemenata ograda na balkonima koji citiraju dorćolske građevine u stilu akademizma i secesije, do raslojavanja gabarita prema vrhu objekta, čime se citiraju proporcije modernističkih objekata.

    Kombinovanjem ovih uticaja i citata, uglom Budimske i Carigradske dominira objekt, koji, oblikovan okruženjem, pripada upravo toj lokaciji. Poigravanje s arhitektonskim jezikom šire lokacije, u ovom slučaju stvara sasvim novi stil, koji pripada savremenim arhitektonskim trendovima, ali kreira ambijent kao da se u Budimskoj ulici nalazi oduvek.

    Uspostavljanje ritma na fasadi definisano je kombinovanjem uskih prozorskih otvora i širokih terasa, raspoređenih u parovima prepusta s obe strane objekta, čime se dodatno naglašava ugao. Smena svetlog i tamnog kamena dodatno ističe simetriju elemenata, poigravajući se vizuelno sa dubinama i usmeravajući pogled ka gore.

    3.jpeg
    Ulaz iz Budimske ulice je uvučen, kako bi se kreiralo postepeno zoniranje privatnosti prostora

    Luksuzni karakter zgrade u Budimskoj, upečatljiv je već u zoni prizemlja i u detalju ulaza. Izuzev geometrizovanih zlatnih detalja koji omogućavaju futurističko čitanje elemenata secesije iz okruženja, uvlačenje ulaza formira zonu u parteru kojom se ostvaruje stepenovanje privatnosti od ulice prema objektu.

    4.jpeg
    Geometrizovani zlatni detalji u enterijeru asociraju i na luksuz i na praćenje arhitektonskih trendova pri projektovanju

    Luksuzni ton i prevođenje arhitekture okruženja u savremeni vizuelni izraz, nastavljeni su i unutar objekta, kojim dominiraju mermerne površine, pravougaoni motivi i zlatni akcenti. Na ovaj način, postignut je efekat upečatljivog dizajna čak i u zonama komunikacija u kojima se korisnici ne zadržavaju.

    5.jpeg
    Kvadratni motivi nastavljaju se i duž hodnika objekta, dajući im luksuzni karakter

    Pravougaoni motivi koji su naglašeni u stepenišnom jezgru, nastavljaju se duž hodnika kroz dekorativne lajsne na zidovima i šahovsko polje u podu, koje usmerava kretanje i naglašava dubinu. U ovoj zoni objekta, koja se najčešće tretira kao servisna, i kojoj se ne posvećuje mnogo pažnje, stvoren je scenični ambijent.

    6.jpeg
    Geometrija s ograda nastavljena je i na unutrašnjoj fasadi

    Dok je uloga spoljne fasade ostvarivanje upečatljivog efekta i komunikacija s okruženjem, dvorišna fasada kreira umirujući ambijent sa čistim površinama i horizontalnim otvorima fasade. Kao ključni motiv dizajna dvorišne fasade ističe se mural, koji na fasadi ponavlja geometriju zastupljenu na ogradama terasa i stepeništa, čime je ostvaren kontinuitet dizajnerskog izraza.

    7.jpeg
    Povlačenje viših spratova otvorilo je mogućnost za dodatno naglašavanje uglova i geometrije fasade

    Detalji na objektu svedoče o posebnoj pažnji posvećenoj svakom segmentu zgrade, pa tako i tretman venaca različitih nivoa daje pečat vizuelnoj celini objekta. Povlačenjem spratova ka unutrašnjosti objekta kreirani su upečatljivi ćoškovi, dodatno naglašeni kamenim oblogama, čime se akcentuje čista geometrija svih elemenata zgrade.

    Kreiranje novog stila pod uticajem okruženja jedan je od sigurnih načina da se objekt savremenog arhitektonskog izraza uklopi u kontekst, dok su autentični motivi poput geometrije, naglašenog ugla i ritma fasade načini da objekt postane dominantan i upečatljiv orijentir.

    8.jpg

    Projekt

    Pun naziv projekta: stambeno-poslovni objekt u ulici Budimska 11

    Tip investicije: nova izgradnja

    Tip objekta: stambeno-poslovni objekt

    Adresa: Budimska 11, Stari Grad, Dorćol

    Autor: idejno rešenje Ivan Isaković

    Naručilac: Ecstatika doo Beograd

    Korisnik: privatni

    Period projektovanja: 2017

    Period izgradnje: 2018-2020

    Lokacija: Budimska 11

    Površina objekta: 4.631m2

     

    28. februar 2022.

    3454
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana