Izbor i tekst: Milja Mladenović, mast. inž. urb.
Smešten uz gradski park u istorijskom delu grada, u bloku karakterističnom po unutrašnjim dvorištima, stan Park je rekonfigurisan kako bi se potencirala dvostrana orijentacija stana, i omogućila potpuna prozračnost između pogleda ka parku i pogleda ka urbanom ambijentu unutrašnjeg dvorišta. Između ova dva kontrastna pogleda koji osvetljavaju čitav prostor stana, formirana je osa na koju se nadovezuju različiti sadržaji, te brišu granice između dnevne i noćne zone.
Na ovoj osi nižu se celine dnevne sobe okrenute ka parku, kuhinje i spavaće sobe sa radnim delom, koja je na nesvakidašnji način od ostatka prostora odvojena staklenim vratima, čime je ostvaren vizuelni kontinuitet prostora od jedne do druge fasade. Staklena pregrada između celina dnevne i noćne zone se retko sreće u domaćoj arhitektonskoj praksi, a upravo u ovom projektu pokazuje potencijal da se mikrocelinama na osi pristupi kao jednoj neprekidnoj, a fleksibilnoj strukturi.
U tradicionalnim primerima arhitektonske prakse, spavaće sobe često ostaju prostori stana koji se tokom dana ne koriste, i zbog toga predstavljaju izolovane strukture unutar doma. Spavaću sobu u ovom stanu karakteriše dizajnerski pristup kojim se u prostor uvode mikroambijenti za rad i relaksaciju, čime se redefinišu i prepliću uobičajeni elementi dnevne i noćne zone, zbog čega se ona koristi tokom celog dana kao deo centralne ose.
Specifičnost ovog projekta čini postavljanje klupe ispod prozora, koja omogućava užitak u pogledu ka unutrašnjem dvorištu i predstavlja kontrapunkt terasi sa suprotne strane ose stana. Uz klupu nalazi se i kutak za čitanje, sa multifunkcionalnim nameštajem i bibliotekom sa otvorenim policama, u svetlim tonovima drveta, koji pozivaju na odmor i relaksaciju tokom celog dana. Prema dizajnu arhitekata AJ Studija ove nesvakidašnje elemente enterijera je izradio Xylon d.o.o.
Privatnost spavaće sobe omogućena je u vidu neprovidnih zavesa, kojima se mogu prekriti staklena vrata, kako bi se celina spavaće sobe odvojila. Korišćenjem staklenih vrata i zavesa izbegnuta je jaka struktura poput zida, pa čak i u režimu korišćenja kada su celine vizuelno podeljene, barijera između prostorija se doživljava kao meka, fleksibilna pregrada.
Prelaskom ka dnevnoj zoni kroz kuhinju prostor postaje sve svetliji, i prelazi u ambijent nalik na izložbeni prostor. Prema rečima arhitekata, Aleksandre i Filipa Jovića, definisanje zona na osi ostvareno je različitim tretmanom poda, pri čemu se „intimniji“ prostori stana povezuju drvenim podnim oblogama, dok su minimalističke površine svetlog monolitnog mikrocementnog poda vezane za „javnije“ prostore stana. U smeni različitih tekstura kojima se stvara vizuelni ritam na minimalističkom potezu glavne ose, značajnu ulogu imaju i šare sa Botomex d.o.o. keramike u kuhinji, koje su postavljene tako da dodatno akcentuju pravac pružanja stana.
Prostorom dnevne sobe dominiraju minimalističke površine i komadi nameštaja, natkriveni šinama sa rasvetom, koje naglašavaju geometriju prostora, dok je podela funkcija između dnevne sobe i kuhinje sa trpezarijom uočljiva samo u vidu portala između celina.
Paralelno sa glavnom osom stana razvijena je sekundarna osa koja povezuje ulaz sa Bosal sigurnosnim vratima, kupatilo i još jednu manju sobu, koja, zahvaljujući upotrebi kliznih vrata u dizajnu, može postati potpuno integrisan deo toka stana, ili se izdvojiti kao odvojen ambijent. Ovaj dvojaki karakter prostora, na osnovu pravilnosti uspostavljenih na glavnoj osi, uočljiv je i u podu prostorije u kojoj se nalaze i monolitne i drvene podne obloge.
U stanu koji je karakterističan po jakim kontrastima crne i bele boje, kulminacija ovakve likovnosti u prostoru upečatljiva je u akcentnom zidu manje sobe koji je potpuno crn, ali naglašen u futurističkom duhu kružnim elementom rasvete na samoj sredini zida. Crni detalji u stanu uočljivi su i na potezu manje ose, u vidu ogoljene tavanice, čija je konstrukcija naglašena crnom bojom.
Uvođenje zelenila iz parka u prostor stana zastupljeno je u vidu tačkastih elemenata sobnih biljaka koje se pojavljuju duž stana, posebno u onim delovima koji su najudaljeniji od pogleda ka parku. Tako je u kupatilu savremenog dizajna pojavljuju biljke koje zajedno sa Košutica d.o.o. kamenim površinama uvode prirodne elemente u prostor kojim dominiraju staklene površine i monolitne podne i zidne obloge.
Otvaranjem pogleda i odnosom prema parku kao nosiocu karaktera lokacije, ovaj minimalistički stan arhitekti AJ Studija projektovali su kao jedinstvenu strukturu, koja svojim fleksibilnim funkcijama i kvalitetima savremene stambene arhitekture razvija kontinuitet stanovanja u najstarijem delu grada.
Projekat
Pun naziv projekta: Stan – Park |
Tip investicije: Adaptacija stana i uredjenje enterijera |
Tip objekta: Stanovanje |
Adresa: Studentski trg |
Autor: AJ Studio – Aleksandra Jović, Filip Jović |
Naručilac: Privatni |
Korisnik: Privatni |
Period projektovanja: 2019.godina |
Period izgradnje: 2020. godina |
Lokacija: Beograd |
Površina objekta: 75m2 |
Autor fotografija enterijera: Relja Ivanić |
Izvođači:Kompanija XYLON postoji od 1995. godine u Beogradu. Od početka poslovanja glavna vizija kompanije bila je - pružiti klijentima slobodu izbora i poštovati njihov doprinos procesu dizajna. O uspešnosti kompanije svedoči preko 4.500 projekata realizovanih u preko 20 zemalja širom sveta. Proizvodi koji su dizajnirani da prate savremen način života, što je vidljivo u okvir projekta Stan - Park gde je kompletan enterijera prema dizajnu arhitekte uradila kompanija XYLON. |