Za područje

    Tkanje fasade opekom | a2arhitektura

    Proizvodi od opeke u arhitekturi i dizajnu najčešće se posmatraju kao čvrsti, puni elementi, kojima se stvaraju noseći elementi, homogeni akcenti ili pune mase. U projektu kuće u Novom Sadu, biroa a2arhitektura, opeka je dobila drugačiji tretman – kao porozna, transparentna mreža.

    Izbor i tekst: Milja Mladenović, mast. inž. urb.

    Objekti sa fasadama od opeke često se mogu prepoznati kao simboli određenih stilova, perioda ili gradova, dok istovremeno predstavljaju najtipičniju vizuelnu asocijaciju na pojam „kuća“. Kroz različite faze razvoja i stilove, fasada od opeke menjala je vizuelne karakteristike promenama u dimenzijama, boji i ritmu sloga.

    U savremenoj arhitektonskoj praksi, a naročito u gradovima u kojima objekti od opeke predstavljaju simbole istorijskih jezgara, počele su da se preispituju osnovne karakteristike opeke kao punog, netransparentnog i masivnog elementa te da se pronalaze nove forme i mogućnosti tretiranja cigle kao materijala kojim se mogu postići različiti efekti transparentnosti, ritmova senki i otvora koliko i dekorativnih motiva.

    1_HouseVUa2arhitektura.jpg
    Naglašavanjem opeke na frontu, objekt je uklopljen u okruženje; foto: Relja Ivanić

    U projektu biroa a2arhitektura uklapanje u kontekst naselja Telep ostvareno je naglašenom strukturom opeke. Dok se kao tradicionalni materijal opeka uklapa u porodični karakter naselja, poigravanjem sa slogom i dinamikom odnosa puno-prazno, kuća dobija savremeni vizuelni izraz, kao i gradaciju privatnosti od ulice do dvorišta.

    2_HouseVUa2arhitektura.jpg.jpg
    Tretiranjem opeke kao transparentnog materijala kreirana je struktura koja zonira prednje dvorište, omogućava privatnost i artikuliše prodor svetlosti; foto: Relja Ivanić

    Struktuiranjem osvetljenja i transparentnosti slojem opeke ispred ulične fasade, koji funkcioniše kao svojevrsna maska objekta, kreirani su dinamični ambijenti kojima se stvara gradacija intimnosti prostora kuće, dvorišta i ulice. Dok sam zid kuće odgovara tradicionalnim formama, „maskom“ od opeke ispred gornje etaže, postignuta je dubina prednje bašte, a kuća je zaklonjena od direktnog pogleda sa ulice te je, istovremeno, minimalizovana mogućnost pregrevanja fronta direktnim izlaganjem suncu.

    3_HouseVUa2arhitektura.jpg.jpg
    Tkanje na fasadi utiče na definisanje noćnog ambijenta ulice; foto: Relja Ivanić

    S aspekta privatnosti, transparentni karakter opeke omogućava dodatni sloj zaštite korisnika objekta, dok istovremeno omogućava pogled ka ulici. Sa vizuelnog aspekta, poigravanje sa transparentnošću sloga opeke utiče na kreiranje atraktivnog ambijenta ulice, prodorom svetlosti iz objekta noću, dok se propuštanjem dnevnog svetla kroz otvore u slogu cigli, kreiraju dinamične šare i senke prema unutrašnjosti objekta.

    4_HouseVUa2arhitektura.jpg.jpg
    Enterijerom dominiraju bele ravne površine; foto: Relja Ivanić

    Beli savremeni prostori u unutrašnjosti objekta, s aspekta materijalizacije i forme, mogu se posmatrati kao kontrast dinamičnoj opeci na fasadi. Mirne ravne linije, čiste površine i potezi enterijera sa jedne strane, mogu se gledati kao ambijenti koji umiruju vizuelni karakter čitave kuće, ali zbog igre senki i svetla postignute poroznošću fasadne maske od opeke, unutrašnjost se može tretirati i kao platno na kome se može posmatrati dinamična igra kreirana tkanjem na fasadi.

    5_HouseVUa2arhitektura.jpg.jpg
    Kroz fasadne otvore, iz enterijera se mogu uočiti detalji od opeke; foto: Relja Ivanić

    Osvetljenje i otvori sa bočnih strana objekta naglašavaju čistu geometriju i omogućavaju pogled ka fasadnim elementima uvučenih „šliceva“ koji se sagledavaju kao vizuelni akcenti od pune opeke, čime se ostvaruje neprekidna veza punih i transparentnih elemenata, svetlih ravnih površina i teksture cigle. Dok spoljašnjost objekta komunicira s okruženjem preuzimanjem opeke kao tradicionalnog graditeljskog elementa, unutrašnjost posebno naglašava savremene tendencije u arhitekturi, minimalističkim dizajnom funkcionalnih elemenata i zona.

    6_HouseVUa2arhitektura.jpg.jpg
    Introvertni karakter kuće sagledava se kroz fasadu ka zadnjem dvorištu, sa terasama i velikim staklenim površinama; foto: Relja Ivanić

    Zoniranje objekta se takođe oslanja na tradicionalne principe izgradnje, koji su zastupljeni u širem kontekstu, pa se tako na spratu nalazi noćna zona, dok je dnevna zona organizovana u prizemlju, kao spona između prednje bašte i zadnjeg dvorišta. Introvertni karakter objekta prema zadnjem dvorištu ostvaren je projektovanjem većih staklenih površina i terasa na zadnjoj fasadi, i kreiranja ambijenta kojim dominiraju veliki otvori i pejzažno uređenje dvorišta.

    7_HouseVUa2arhitektura.jpg.jpg
    Kombinovanjem sloga opeke izvršena je gradacija fasade, koja odgovara zonama u enterijeru; foto: Relja Ivanić

    Introvertnim karakterom, objekt je zaštićen od pogleda, buke i uticaja spoljašnje sredine, transparentnim tkanjem od opeke na prednjoj fasadi ostvaren je prostor za balkon na kome se može boraviti u privatnom ambijentu, dok je u zaleđu objekta pogled u potpunosti otvoren ka zadnjem dvorištu maksimizacijom fasadnih otvora, čime se gradacija privatnosti može čitati i kroz formu. 

    Kreiranje dinamike karaktera objekta opekom od poroznog do čvrstog, čini projekt kuće u naselju Telep specifičnim s aspekta savremenog tumačenja tradicionalnih arhitektonskih motiva. Gradacija transparentnosti koja počinje transparentnom maskom sa prednje strane kuće, postepeno postaje puna u zoni šliceva na bočnim stranama i puna ka zadnjem delu kuće, što daje upečatljiv izgled i naglašenu funkcionalnost objekta.

    8_HouseVUa2arhitektura.jpg.jpg
    Foto: Relja Ivanić

    Projekt 

    Pun naziv projekta: Porodična kuća VU

    Tip investicije: Privatna investicija / novogradnja

    Tip objekta: Stambeni objekat

    Adresa: Telep, Novi Sad

    Autor: a2arhitektura (Dijana A. Anđelković, Vladimir Anđelković i Aleksandar Bogojević)

    Naručilac: Privatno lice

    Period projektovanja: 2018/19

    Period izgradnje: 2019/20

    Lokacija: Novi Sad, Srbija

    Površina objekta: 295m2

    Autor fotografija: Relja Ivanić

     

    21.4.2022.

    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Imamo čak 2503 izvođača radova za područje Arhitektura, arhitekta:

    Tražite dobre izvođače radova za područje Arhitektura, arhitekta?

    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Pomoć

    Za vas smo dostupni svakog radnog dana od 8:00 do 16:00. Kako možemo da vam pomognemo?

    Potražnje: +381 11 430 0 340
    Preduzeća: +381 65 324 2 285
    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2025 Daibau | Sva prava su zadržana