Izbor i tekst: Milja Mladenović, mast. inž. urb.
Kako navodi arhitekta Predrag Milutinović, objekat radnog naziva „Šumadija code“ daje novu dimenziju načinu života i poslovanja generacije „milenijalaca“ koje karakterišu novi načini susreta, umrežavanja i zajedničkog rada. Arhitektura MIND Parka upravo odgovara na ove fenomene nove generacije zaposlenih i stvara atraktivno mesto za rad.
Kontekst šumadijskog pejzaža oko objekta uticao je na oblikovanje objekta kao strukture koja izranja iz zemlje, te koja svojom formom simbolički, izlazeći iz svog okruženja, postaje i svojevrsni „kamen temeljac“ savremenog pristupa poslovanju. Oslanjajući se na kontrast kamena, kao čvrste forme, te inovacija i transparentnosti kao vodećih fenomena u savremenom poslovanju, arhitekte Mapa Architects su njihovo značenje prevele u eksterijer objekta, koji se sastoji iz tamne staklene strukture objekta, i transparentne opne koja naglašava kontakt objekta sa tlom.
Fasada objekta ima dvojaki karakter, kojim se stvaraju različiti ambijenti i nivoi privatnosti ostvareni su preklapanjem staklene fasade, punih površina u ravnim potezima sa Rofix fasadnom bojom, te transparentnom metalnom konstrukcijom – nosačem mrežaste parametarske fasade. Pored dinamičnosti u eksterijeru, ovi elementi imaju svoju ulogu i u definisanju ambijenata prostornih jedinica enterijera. Usled otežanih uslova gradnje tokom pandemije koronavirrusa, do sada je izveden samo jedan deo fasadnog omotača, a završetak radova na fasadi planiran je za predstojeći period.
Komunikacije, susret i umrežavanje koji su prepoznati kao okosnice savremenog poslovanja i generacije „milenijalaca“, prevedene su u prostor kao glavni motiv unutrašnje arhitekture MIND Parka. Podelom funkcionalnih celina objekta na dva dela, kreiran je atrijum – mesto okupljanja i susreta, protkan potezima komunikacija u vidu stepenica i fluidno postavljenih pasarela koje podstiču interakciju između struktura i korisnika dva dela objekta.
Pored komunikacija, igru svetlosti i senki u objektu stvara i lanterna iznad atrijuma, koja propušta svetlost u prostor, dok pasarele i nosači staklenih površina stvaraju upečatljive šare koje nastaju prilikom prelamanja svetlosti u enterijeru. Prirodnoj svetlosti koja je maksimalno propuštena u objekat dodati su i linijski potezi rasvete koji posebno naglašavaju pravce komunikacija.
Dinamiku enterijera poslovnog prostora kreira upotreba više materijala – drveta, stakla i čelika, te struktura poput industrijskih kontejnera koje naglašavaju pojedinačne celine. Atraktivnost plafonu daje specifična čelična konstrukcija rešetke u zlatnoj boji koja asocira na industrijske hale, te u prostor savremenog poslovanja zasnovanog na digitalnim industrijama – uvodi tradicionalan industrijski element.
Transparentnost poslovanja u objektu je interpretirana staklenim zidovima koji odvajaju pojedinačne kancelarije, čime se omogućava potpuno vizuelno prožimanje svih jedinica objekata i pružanje pogleda kroz čitav objekat. Stakleni zidovi, atrijum i transparentna fasada maksimizuju prirodno osvetljenje unutar objekta, čime se prevazilazi problem osvetljenja u objektima velike površine.
Parametarski projektovani paneli transparentne opne objekta stvaraju neočekivane teksture unutar kancelarija, čime ostvaruju estetsku ulogu, dok različitim promerom otvora kontrolišu upad svetlosti i smanjuju zagrevanje objekta, čime boravak u zastakljenom objektu postaje prijatan. Transparentnost i veći promer otvora omogućava zadržavanje pogleda ka pejzažu iz svih delova objekta.
Korišćenjem simbola savremenog poslovanja kao inspiracije za stvaranje arhitektonskog koncepta poslovnog prostora, kreiran je objekat koji se ne doživljava kao masa, već kao niz isprepletanih struktura koje podstiču okupljanje, komunikaciju i susret. Lakim strukturama, prodorom prirodne svetlosti i upotrebom drveta u enterijeru, stvoren je prijatni ambijent koji u objekte poslovanja uvodi tople elemente, dok zadržavanjem čelične rešetke kao tradicionalnog detalja naglašava namenu objekta kao centra industrijskog parka.
31.8.2023.
Projekat
Pun naziv projekta: UPRAVNA ZGRADA ’’MIND PARK’’ G+P+M+4+Tehnicki etaž |
Tip investicije: Privatni |
Tip objekta: Komercijalno poslovni, Ofis |
Adresa: Kragujevac-Lužnice , ul. Aleja Milanovića bb |
Autor: Predrag Milutinović. Dipl.Ing.Arh. „MAPA Architects’’, Beograd Projektant saradnik: Olivera Stanković, M.Arch, „MAPA Architects’’, Beograd |
Naručilac: ’’MIND REAL ESTATE’’ KRAGUJEVAC,Beogradska bb |
Korisnik: ’’MIND REAL ESTATE’’ https://mind.rs/ |
Period projektovanja: 2018/2021 |
Period izgradnje: od 11.09.2018 do 01.11.2021 |
Lokacija: Kragujevac, Sobovica - KO Lužnice |
Površina objekta: 10 500 m² |
Autor fotografija enterijera: Relja Ivanić |
Galerija