U nastavku:
1. Farbanje fasade
Boju na fasadi svakako treba obnavljati na 10-15 godina, pošto bledi i ljušti se, a vremenom i vodootporni premaz koji je sastavni deo boje, popušta. Ako fadu ne zaštitite pravovremeno, vrlo je verovatno da će se pojaviti i oštećenja na malteru. Kada budete odlučivali o farbanju ili obnovi fasade, na raspolaganju će vam biti skoro neograničen izbor boja i nijansi.
2. Akrilne fasadne boje
Akrilna boja za fasadu je vodootporna i njome se mogu farbati grublje i finije betonske i malterisane površine. Važno je da završena fasada ne sme biti mlađa od mesec dana. Vrlo bitno svojstvo akrilne boje je da je sasvim paronepropusna te se mora ostaviti bar 30 dana da nova fasada „slegne“ i sasvim se osuši. Tek onda može da se farba, a od svih vrsta, akrilne su boje odličnog kvaliteta i cene.
3. Mikroarmirane fasadne boje
Mikroarmirana boja se od ostalih fasadninih boja razlikuje po tome što je armirana sintetičkim vlaknima. Zahvaljujući tome ona je vodonepropusna, a paropropusna, što znači da fasada „diše“ ali ne propušta kišnicu. I ovom bojom se mogu farbati grublje i finije obrađene površine. Odlična je i za ispucale i grubo rađene dekorativne maltere.
4. Silikatne fasadne boje
Silikatne boje za fasadu su druge vrste. One fasadi daju rustičan izgled. Osim toga, visoko su paropropusne pa se koriste i za obnovu objekata koji su pod zaštitom kao spomenici kulture. Koristi se još za farbanje krečnih i krečno-cementnih maltera.
5. Mikroarmirane silikatne fasadne boje
U grupu silikatnih boja ulaze i mikroarmirane silikatne boje koje sadrže sintetička vlakna. Pošto je boja paropropusna, koristi se za farbanje krečnih, krečno-cementnih, ali i silikatnih maltera. Sintetičkim vlaknima u boji površine se armiraju, odnosno, dodatno učvršćuju; zato je mikroarmirana silikatna boja odlična za ispucale i grubo rađene maltere.
6. Silikonske boje za fasade
Možete se odlučiti i za neku od silikonskih boja. Silikonska fasadna boja je sasvim paropropusna, a vodootporna. Koristi se uglavnom za farbanje glatkih ili fino malterisanih površina.
7. Mikroarmirane silikonske fasadne boje
I silikonska fasadna boja može biti mikroarmirana. Takva je boja paropropusna i vodootporna, ali i zaštitna, jer sprečava zadržavanje prašine i nečistoća. Otporna je na UV zračenje, dimne gasove i druge štetne uticaje iz okoline.
8. Silikonski fasadni premazi
Umesto boje može se upotrebiti i silikonski fasadni premaz koji je takođe zaštitno sredstvo, ali bezbojno. Koriste se i kao vodootporni premazi za kamen, preko bojenih površina, maltera i minelarnih fasadnih boja.
9. Krečnjačke boje za fasadu
Najprirodnije boje su svakako krečnjačke, i njima se mogu krečiti manje zahtevni fini malteri. Krečnjačka fasadna boja je takođe zaštitna, jer je sasvim paropropusna.
10. Nanotehnološke fasadne boje
Poslednje u nizu vrsta boja među kojima možete da birate jesu nano-boje, mikroarmirane, ali i samočisteće. Boja sadrži specijalna silikonska veziva i razne dodatke koje stvaraju poseban zaštitni film preko cele površine fasade. Takve boje odlično odbijaju vodu, prašinu i svakakve nečistoće.