Koliko koštaju krovni prozori? Cena krovnih prozora zavisi od njihove veličine, materijala za okvire, broja stakala, načina otvaranja (nisko, srednje ili visoko) i, svakako, od ponuđača radova. Kod krovnih prozora najvažnija je montaža, odnosno, postavljanje koje uključuje poslove suve montaže i malterisanje špaletne. Rok isporuke je obično 7 do 30 dana, a cene se kreću između 150 i 400/m2, tako da biste za prozor veličine 80x160 cm platili oko 300 EUR. Za dovoz i postavljanje prozora treba dodatnih 45-72 EUR, plus za eventualne radove naknadne obrade.
Kome poveriti krovne prozore? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim ponuđačima krovnih prozora u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza! Dovoljno je da popunite formular ispod.
vaša količina
jedinica
okvirna cena
vaša cena
Cena RAL ugradnje prozora po standardu i s odgovarajućim materijalom za dihtovanje i šrafljenje u grede, Bramac, Decra.
Cena RAL ugradnje prozora po standardu i s odgovarajućim materijalom za šrafljenje u grede, Bramac, Decra.
Cena uklanjanja krovnog prozora šrafljenog u grede, Bramac, Decra.
Cena klasičnog drvenog krovnog prozora s otvaranjem na sredini, 78x98 cm, lakiranog lakom na vodenoj bazi; kaljeno spoljno staklo Thermo Plus s ventilacionim otvorom.
Cena klasičnog plastificiranog krovnog prozora s drvenim letvicama i otvaranjem na sredini, 78x98 cm, lakiranog lakom na vodenoj bazi; kaljeno spoljno staklo Thermo Plus s ventilacionim otvorom.
Cena klasičnog plastificiranog krovnog prozora s drvenim letvicama i otvaranjem na sredini, 78x98 cm, lakiranog lakom na vodenoj bazi; standardno zaštitno staklo Safety Plus s ventilacionim otvorom.
Cena klasičnog plastificiranog krovnog prozora s drvenim letvicama i otvaranjem na sredini, 78x98 cm, lakiranog lakom na vodenoj bazi; trostruko staklo Energy Star s ventilacionim otvorom.
Cena krovnog prozora fiksiranog na ravnom krovu, pod nagibom od 0-15°, TCR, Ø14.
Cena krovnog prozora fiksiranog na strmom krovu, pod nagibom od 35-45°, TLR, Ø14.
Cena troslojnog panoramskog plastificiranog krovnog prozora s drvenim letvicama i s otvaranjem na donjoj strani, 78x140 cm, bezbojno lakiranog; standardno zaštitno staklo Safety Plus.
Cena troslojnog panoramskog plastificiranog krovnog prozora s drvenim letvicama s otvaranjem na donjoj strani, 78x140 cm, bezbojno lakiranog; trostruko staklo Energy Star.
Cena troslojnog panoramskog drvenog krovnog prozora s otvaranjem na donjoj strani, 78x140 cm, bezbojno lakiranog; standardno zaštitno staklo Safety Plus.
Cena troslojnog panoramskog drvenog krovnog prozora s otvaranjem na donjoj strani, 78x140 cm, bezbojno lakiranog; trostruko staklo Energy Star.
Bez obzira na to da li na mansardi želite da ugradite nove krovne prozore ili menjate stare, oni će itekako uticati na opšti utisak o prostoru, energetsku efikasnost kao i na ukupnu vrednost doma. Toga radi je važno da znate kakve vam sve mogućnosti stoje na raspolaganju.
U odnosu na veći ili manji nagib vašeg krova, biće potrebno da se upotrebe različiti elementi i okovi za ugradnju i načini rada. Takozvani komplet za ugradnju osigurava nepropusnost krovnih prozora ugrađenih u krovnu kosinu. Izvođač radova koga izaberete znaće koji komplet i kakvi prozori će biti potrebni u odnosu na to kakvi su krov, konstrukcija i krovni pokrivač te koji će način ugradnje primeniti.
Kada se bira mesto za krovni prozor, prvo se gledaju položaj i putanja Sunca tokom dana. U slučaju da prosto nemate takav izbor i da prozor ili prozori mogu biti samo na jednom mestu, onda će najvažnija biti vrsta prozora, kako bi se obezbedila dovoljna osvetljenost prostora.
Prozori okrenuti severu nikada nisu dovoljno osvetljeni, pa gledajte da budu što veći kako bi ugrabili što više dnevne svetlosti i toplote. Prozori okrenuti istoku, ujutru će biti izloženi direktnoj sunčevoj svetlosti što može biti odlično za kuhinju ili spavaću sobu, zavisno od toga šta više volite. One prema zapadu, Sunce će grejati popodne i predveče, pa su tako idealni za dnevnu sobu. Prozori okrenuti jugu biće osvetljeni tokom čitavog dana što je najbolje za prostorije u kojima provodite najviše vremena.
Najnovije modele krovnih prozora odlikuju inovativni načini prozračivanja koji omogućavaju da uživate u svežem vazduhu čak i kada je prozor zatvoren. Na nekim vrstama prozora postoje otvori/kanali za prozračivanje koji omogućavaju kruženje vazduha kroz filtere, a da se pri tom prozor ne otvara. Tu se nalazi i poseban filter koji pomaže i u odbrani od insekata naročito leti, kada ih je bezbroj. Različite varijante zastakljivanja prozora utiču i na termoizolovanost prozora. Slovo „U“ je oznaka toplotne efikasnosti, pa ne zaboravite da je potražite kada birate prozore. Što je niži broj pored „U“ to je termoizolacija bolja te će bolje štititi i unutrašnjost prostora.
Krovni prozori u prostoriju propuštaju i do 30% svetlosti više od običnih. To je uglavnom fantastična stvar, međutim, ponekad je potrebno i zamračenje, odnosno, senčenje unutrašnjosti da bi boravak u takvoj prostoriji bio prijatniji. Većina proizvođača krovnih prozora uz njih nudi i senila koja im tačno odgovaraju po tipu i vrsti. Ima i žaluzina koje smanjuju energetske gubitke za 20-ak posto. Postoje i tzv. „black out“ senila koja potpuno zamrače prostoriju što je idealno za, recimo, spavaće sobe.
Postavljenje novih ili zamena starih krovnih prozora nije posao koga se možete latiti sami. Radovi zahtevaju stručno znanje, veštine i iskustvo, ali i više pari ruku tako da će vam pomoć biti potrebna u svakom slučaju. Eventualni samostalni eksperiment bi mogao da vas košta skupo koliko materijalno toliko i emocionalno. Ipak, nije loše da se pre upuštanja u ceo poduhvat dobro informišete o svim aspektima i mogućnostima koje vam mogu biti na raspolaganju; tako ćete i mnogo lakše postići dogovor s izvođačima radova.
Kada birate krovne prozore, najvažnije je da izaberete tačno one koje odgovaraju i krovu i vašim potrebama. Da biste odluku doneli lakše, upoznaćemo vas s vrstama prozora i njihovim karakteristikama.
Klasičan krovni prozor ima ručku za otvaranje i zatvaranje na gornjoj ili donjoj strani. Ako je ručka gore, pod prozor se mogu postaviti komadi nameštaja a da ostane dovoljno mesta za rukovanje i čišćenje. Ovaj tip prozora se okreće oko svoje ose, tako da ga možete prevrnuti i oprati.
Ovakvi prozori se otvaraju nagore i zato mora biti oslobođen pristup. Radi sigurnosti, donja ivica prozora mora biti na najmanje 110 cm, ali ne ni više od 150 cm od poda, da biste mogli bez problema da ga otvarate. Panoramski prozori propuštaju obilje svetlosti i toplote kao i svežeg vazduha te su i energetski efikasni. Ovakvi prozori unose u potkrovlje utisak prozračnosti i komocije, a svakako i lep vidik.
Da bi se dobio utisak što većeg prostora, prozračnosti i lakoće, može se sastaviti više manjih prozora. Oni se mogu postaviti jedan uz drugi ili jedan iznad drugog. Prozori i inače u arhitekturi služe kao elementi otvaranja i spajanja enterijera i eksterijera koliko i postizanja efekta što veće prirodnosti i nesputanosti. Ako je tavanica u vašem domu visoka ili bar viša od proseka, onda biste iznad običnih mogli postaviti i neki krovni prozor i sigurni smo da bi razlika odmah postala lako uočljiva.
Čak i u potkrovlju mogu da se naprave ispusti u vidu balkona ili terase koji bi taj prostor zasigurno učinili prostranijim i manje klaustofobičnim te vam omogućili da uživate u Suncu i opuštanju. Za ovakve zahvate najprimerenije je otvaranje krovnog prozora koji na donjoj strani ima vratanca; ta vratanca se otvaraju u polje do sigurnosne ograde, a gornji deo prozora ide nagore. Krovni balkon obezbeđuje zasigurno veću osvetljenost, više svežeg vazduha ali i neposredan kontakt sa spoljnom sredinom. Za terasu ili balkon se skoro uvek može iskoristiti neki neiskorišćen deo krova.
Na tržištu se mogu naći i posebni krovni prozori, kakvi su na primer:
Lakirano i impregnirano drvo je sigurno najzastupljeniji materijal za krovne prozore. Za ove se prozore najviše koriste borovina i hrastovina, dubinski impregnirani pre sastavljanja okvira, a potom premazani akrilnim lakom koji ne škodi prirodnoj sredini. Drveni prozori su najbolji za suve prostorije i uvek je bolje da su manjih dimenzija. Sa spoljne strane drveni okviri su najčešće zaštićeni aluminijumskim profilom.
Za vlažne prostorije uvek su bolji drveni prozori s poliuretanskim premazom, pošto su otporni i na vlagu i na UV zračenje. Ovi se prozori prave od bukovine i hrastovine i malo su skuplji od lakiranih, jer su dugotrajniji.
Vrlo popularni i traženi su PVC prozori, napravljeni od PVC profila i sastavljeni od više komora koje ne dozvoljavaju nastanak tzv. toplotnih mostova. Ovi prozori mogu biti većih dimenzija, jer su lakši od drvenih, premda se ojačavaju aluminijumskom ili čeličnom armaturom. Odlični su tamo gde ima vlage kakva su kupatila, kuhinje ili pomoćne prostorije. Ima ih i različitih boja i dezena te se sigurno može naći nešto ukoliko postoje kakvi specijalni zahtevi.
Aluminijum se koristi za krovne prozore većih dimenzija ili one koji su na neki način specifični (pokretna balkonska vrata, izvlačni balkoni i slično). Najvažnije je da je aluminijumski krovni prozor takav da nema toplotne mostove.
Krovni prozori s dvostrukim staklom i vazdušnom komorom su odlično rešenje po vrlo povoljnoj ceni. Možete izabrati i varijantu ovog prozora sa spoljnim zaštitnim staklom koje ga štiti od grada i provale. Termoprovodljivost takvih stakala je Ug=1.0 W/m2K.
Između triju stakala su dva sloja vazduha ili gasa (argona ili kriptona). To je danas najzastupljeniji tip zastakljivanja. Termoprovodljivost takvih stakala je Ug=0,5 W/m2K.
Ovakvo zastakljenje je vrlo sigurno i ekonomično, pošto su komore ispunjene plemenitim gasom. Istina, to je i najskuplja vrsta prozora, ali samo inicijalno, budući da oni s godinama uštede prilikom zagrevanja i hlađenja prostora, oni isplate sami sebe. Ovakvi prozori su po standardu pasivnih i niskoenergetskih kuća. Termoprovodljivost takvih stakala je samo Ug=0,3 W/m2K.
Za postavljanje krovnih prozora neverovatno je bitna stručna ugradnja, čak više nego kod običnih, jer su oni još izloženiji apsolutno svim atmosferskim uticajima. Osim toga, zbog probijanja krova gubici energije su takođe vrlo upitni. Budući da je krov vrlo specifična konstrukcija ne može se iskoristiti RAL tip ugradnje prozora koji sprečava toplotne gubitke. Međutim, ako se ceo posao izvede stručno i kvalitetno, gubici toplote se mogu svesti na minimum. Da bi se to postiglo, koristi se spoljni izolacioni okvir, sekundarne opšivke vodonepropusnog načina gradnje te postavljanje parne barijere s unutrašnje strane koja služi za to da zapuši sve otvore i zaštiti konstrukciju od prodora vlage.
Preporučuje se da se krovni prozori postavljaju na visini između 90 i 200 cm od poda. Visina na kojoj će prozor biti najviše zavisi od parapetnog zida, visine samog potkrovlja, ali i stanara. Opšte je pravilo da se svaki prozor postavlja tako da se njime lako rukuje, pa ni krovni nisu izuzetak. Nije manje važno ni to da prozor dopušta neometan pogled, bilo da se u prostoriji stoji ili sedi. Širina krovnog prozora prilagođava se razmaku nosećih stubova i tome da se u krovnu konstrukciju poseže što manje. Na kosom krovu prozor se postavlja na letvice, na zadnjoj ravni krovne konstrukcije, a ako je u pitanju ravan krov, prozor se postavlja na grede.
Kako bi se predupredili loša ugradnja krovnih prozora i problemi najrazličitijih vrsta, uvek se preporučuje korišćenje posebnog kompleta za ugradnju. Taj komplet se sastoji od izolacionog okvira koji se radi po meri i ugrađuje neposredno pre postavljanja prozora u već napravljen otvor. Na taj način je izolacija između prozora i krovne konstrukcije optimalna, a gubici toplote minimalni. Krovni prozor se tada samo postavi u već pripremljen izolacioni okvir. U kompletu za ugradnju su i sekundarne opšivke, takođe napravljene po tačnoj meri prozora, i one služe da spreče prodor vode. Osim toga, štite prozor od kondenzacije koja se najčešće zadržava ispod ivice krova. Opšivke se fiksiraju za okvir prozora, a okolo se postavi paropropusna folija. Treći deo u kompletu je parna brana. Ona se jednostavno postavlja oko prozora s unutrašnje strane kako bi sprečavala prodiranje vlage i pare u konstrukciju i tako štitila i izolaciju i konstrukciju krova. Parna brana se takođe pravi po meri.
Kada se završi postavljanje i zaštita krovnog prozora sa spoljne strane, treba da se završi i unutrašnja strana konstrukcije krova. Osim krova, moraju se izolovati i špaletne, čime se završava obrada celog krovnog otvora i prozora. S donje strane špaletna treba da stoji vertikalno, a s gornje, horizontalno. Ovim se dobija optimalna cirkulacija vazduha i, istovremeno, maksimalna iskorišćenost svetlosti. Za špaletne se uglavnom koriste drvene daske ili gipsano-kartonske ploče.
Daibau.rs, pomažemo pri prooceni investicije i izboru izvođača za vaš Dom
Nabavka i ugradnja ALU stolarije
- Fiksni prozor u aluminijumskom ramu podeljen na 2 krila vertikalnom pregradom u sredini
- Balkon vrata na dva krila, otvaranje ka spolja
- Ulazna balkon vrata u aluminijumskom ramu, otvaranje ka spolja
- Fiksni prozor u aluminijumskom ramu
- Dvostruki staklopaket№
Dimenzija:
cca 115+115 x 260 cm - 2kom
cca 65+65 x 260 cm -1kom
cca 101 x 260 cm - 1 kom
cca 60 x 260 cm - 1kom
Prozori za krov dimenzija cca 78 x 140 cm - 6 kom.
529200 € do 882000 €
Kupovina i ugradnja krovnog prozora PVC za kupatilo
Potrebna nabavka i ugradnja krovnog prozora 78 x 65 cm, PVC za kupatilo. 26460 € do 44100 €
Krovna kucica - standardni dupli prozor
Imamo kosi krov posto nam je jedan deo stana spada u potkrovlje. Tu nam je spavaca decija soba i zelimo da kosi prozoor koji se nalazi u toj sobi pretvorimo u krovnu kucicu sa duplim prozorom. Neizdrzivo je boraviti u toj sobi kako su krenule vrucine.
Prozor dimenzije PVC cca 120 x 160 cm.
31752 € do 52920 €
Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.