Tekst: Tanja Prolić
U nastavku:
Veo mistike i priroda koja leči
Opština Boljevac prostire se između planinskih venaca Kučajskih planina, Samanjca, Rtnja, Tumbe, Slemena i Tupižnice.
Ono po čemu se ovo područje ističe jeste veliki broj vodotokova koji potiču iz jakih vrela. Na krečnjačkim terenima Kučaja javlja se veći broj podzemnih vodenih tokova. Prirodan potencijal ovog kraja ogleda se i u šumskom prekrivaču koji zauzima veliku površinu i predstavlja bogatu riznicu flore.
Kučajske planine, Radovanska reka - najznačajnija pritoka Crnog Timoka sa svojim živopisnim predelom, rečna izvorska Bogovinska pećina, vrelo Crnog Timoka u naselju Krivi Vir, samo su neka od prirodnih bogatstava koja opštinu Boljevac čine izvanrednim prirodnim lokalitetom. Ipak, prirodna atrakcija koja se naročito ističe je planina Rtanj.
Odlikuje je precizan piramidalan oblik, priroda koja oduzima dah sa bogatstvom samoniklog endemskog bilja koje se smatra veoma lekovitim. Ova planina koja pripada Karpatsko-balkanskom planinskom sistemu, obavijena je velom misterije. U davnim vremenima bila je poznata kao sedište starih, slovenskih bogova, a danas je zaštićeno područje međunarodnog i nacionalnog, odnosno izuzetnog značaja prve kategorije. Ono čime se ova planina naročito diči je specifična i umirujuća energija koja kao da izvire na ovoj planini, a vrlo je jak i elektromagnetizam.
Hotel Ramonda-priroda i njene blagodeti kao inspiracija
U srcu ove intrigantne planine nalazi se hotel Ramonda. Ova građevina je nadahnuta prirodom i samim tim integrisana u ambijent. Hotel Ramonda, koji nosi naziv endemskog cveta i simbola Dana primirja u Prvom svetskom ratu, raspolaže 21 smeštajnom jedinicom.
Smešten je u šumi, u okviru prirodnog rezervata. Ramonda Mountain Hotel & Spa karakterišu prirodni materijali, panoramski prozori sa otvorenim pogledom i moderan dizajn enterijera. Određene smeštajne jedinice imaju terasu sa direktnim izlazom na otvoreni bazen.
Navedeni objekt uključuje apartmane ili sobe, zatvoreni bazen, spa centar, kao i bio-bazen na otvorenom na koji je stavljen poseban akcent. Naime, on je napunjen vodom koja obiluje mineralima i potiče iz izvora koji datira iz davnog 14. veka. Voda je prečišćena na potpuno prirodan način. Prvo, mehaničko čišćenje obavlja se prolaskom vode kroz sloj prirodnih materijala - šljunka i kamena. Voda se takođe filtrira uz pomoć biljaka, lokvanja i algi koji su zasađeni na šljunku. Prolaskom vode kroz njihovo korenje ona se prečišćava na isključivo ekološki način.
Arhitekte Valerija Fa Milić i Vladimir Milić istakli su da su umesto imitiranja oblika okolne prirode interpretirali prirodne sile koje su stvorile taj ambijent, reljef, useke i kreste planinskih grebena.
Dominiraju prirodni, tradicionalni materijali drvo i kamen koji odišu osećajem mira i donose atmosferu prirode.
U decembru prošle godine počela je dogradnja hotela čime se kapaciteti proširuju sa 8 hiljada kvadratnih metara. Novi objekt pridružiće celini jednu veću multifunkcionalnu salu, lobi-bar, komforni spa-centar, otvoreni bazen, restoran, podzemnu garažu, bilijar-salu, igraonicu za decu, ali i novih 35 smeštajnih jedinica.
Muzej Timočke bune – prozor u prošlost
Muzej Timočke bune je građevina koja je prvobitno bila apsana. Zidana je nakon 1860. godine, kada je Boljevac proglašen sedištem sreza. Nova apsana se kasnije koristila za pritvaranje učesnika Timočke bune. Pripada prvoj kategoriji spomenika kulture i od 1980.godine je pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Konzervatorsko-restauratorske radove u cilju vršenja sanacije i osposobljavanja objekta za njegovu prenamenu, vršio je Zavod za zaštitu spomenika kulture iz Niša. Građevina je 1983. godine renovirana i pretvorena u muzej, na stogodišnjicu Timočke bune.
Građena je od opeke i kamena, pa malterisana. U osnovi je izduženog pravouganonog oblika. Muzej obuhvata površinu od 104 m2, dužine je 16,5 m, a širine 6,3 m.
Čuva bogatu kolekciju dokumenata, kao i fotografija ličnosti koje su imale ključnu ulogu u Timočkoj buni. Takođe, veliki deo prostora zauzimaju ilustracije žitelja sela iz tog poglavlja srpske istorije, ilustracije događaja i samih vojnika.
Postavka ovog spomenika kulture prati situaciju među narodom pre same Timočke bune, njen početak, borbu narodne i stajaće vojske, čitavu vojnu strukturu ali i zadovoljstvo tadašnjeg stanovništva. Daje se uvid i u živote najvažnijih ličnosti Timočke bune.
Osim toga, muzej poseduje i deo zavičajne zbirke koja uključuje stare vunene čarape, preslice i tradicionalno posuđe.
Opština Boljevac svojim prirodnim bogatstvima nudi beg od svakodnevnih briga i često zamorne dnevne rutine. Smeštajni kapaciteti za one koji su se odlučili da u njoj predahnu ne odskaču od svoje sredine - nestvarne prirode - naprotiv, sagrađeni su u skladu sa njom. Pored prirodnih bogatstava tu je i istorijsko koje daje detaljnu sliku i rekonstrukciju jednog od najvažnijih i najburnijih događaja tokom 19. veka u Srbiji.