Izbor i tekst: dr Milja Mladenović
Smešten na Zemunskom keju, ovaj splav-hotel određen je dvema karakteristikama – pozicijom u okviru veoma posećenog gradskog šetališta neposredno uz Park prijateljstva i vrhunske primere modernističke arhitekture poput Palate Srbije i Muzeja savremene umetnosti sa jedne strane, i prirodnog ambijenta Dunava i pogleda ka Velikom ratnom ostrvu sa druge strane. Koristeći ova dva oslonca za razvoj koncepta dizajna, arhitekti PARCH Studija kreirali su upečatljiv ambijent koji spaja karakteristike okruženja i nudi nesvakidašnji prostor za smeštaj.
U dizajnu splava-hotela primetan je sličan kontrast koji karakteriše njegovo okruženje pa su tako i na mikronivou prostorija uočljive suprotnosti između delova koji su orijentisani prema reci i koje odlikuju velike staklene površine, i „zaleđa“ mikroambijenata određenih potezima modernog dizajna.
Pozicioniran između celina određenih usmeravanjem pogleda prema okruženju, posebno se ističe dizajn hodnika koji odlikuju crne perforirane metalne površine na zidovima i Prolight rasveta na zidovima i u obeležjima soba, pri čemu se kreira utisak futurističkog prostora, koji postaje sopstveni mikroambijent nezavisan od okruženja.
Kontrast crnom hodniku čine svetli ambijenti soba i apartmana, organizovanih u podužnom sistemu, paralelno sa rekom. Specifičnost dizajna PARCH Studija u hotelskim sobama ogleda se u upotrebi staklenih pregrada između manjih celina soba, pri čemu se produbljuje pogled ka prirodnim ambijentima Dunava i Velikog ratnog ostrva.
U igri planova i prodora pogleda korišćene su velike staklene površine, ali i crni ramovi koji se ponavljaju na komadima nameštaja, kao i na okvirima vrata, te čijim se ponavljanjem uspostavlja ritam slaganja funkcionalnih celina kroz prostor.
Orijentisane ka Dunavu, zone unutar sobe podeljene su staklenim pregradama, čime je kreirana nesvakidašnja segmentacija prostora, a granice između prostorija su postale transparentne. S tim u vezi, kroz prostore soba i apartmana izvršena je gradacija privatnosti i otvorenosti ne samo na nivou prostorija unutar sobe, već i u okviru njihovih manjih zona, pa se tako kao vizuelno otvoreni deo kupatila izdvaja tuš kabina sa Grand keramika tuš kadicom, a kao deo centralnog korpusa sobe – radna zona.
Poput staklenih pregrada u sobama, posebno dizajnirani stakleni paravani pojavljuju se i u zajedničkim prostorijama, pa se tako u okviru splav-hotela pojavljuju mikroambijenti poput dnevnih boravaka koje čine tamni Sara Lux komadi nameštaja i stakleni paravan koji podražava pokrete reke.
Pored estetskih karakteristika upečatljivih u enterijeru, specifičnosti objekata na vodi vezani su posebno za funkcionalne aspekte, poput termoizolacije i krova, koje čine Kingspan zidni i krovni sendvič paneli. Zajedno sa vizuelnim aspektima ovog objekta, ovi funkcionalni elementi doprinose komforu korisnika i prijatnom boravku na reci.
Koristeći uticaje i kontraste zatečene u neposrednom okruženju Zeminskog keja, arhitekti PARCH Studija kreirali su upečatljiv prostor za boravak. Stvaranjem jakog vizuelnog odnosa prema reci stvoren je umirujuć kontrast u odnosu na urbano okruženje zaleđa, dok su unutar soba i zajedničkih prostorija kroz moderan dizajn u dubini prostora prema obali u dominantno svetao ambijent uvedeni futuristički i tamni ambijenti koji u prostor uvode elemente urbanog i užurbanog života zaleđa.
31.1.2024.
Projekat
Pun naziv projekta: JOY 5 – HOTEL & SPA, hotel na vodi |
Tip objekta: komercijalni objekat - hotel |
Adresa: Zemunski Kej BB, Beograd |
Autor: Vladimir Paripovic, dia, PARCH STUDIO |
Naručilac: JOY 5 – HOTEL & SPA |
Korisnik: JOY 5 – HOTEL & SPA |
Period projektovanja: 2020. godine |
Period izgradnje: 2020. -2021. godine |
Lokacija: Novi Beograd, Ušće |
Površina objekta: cca 800 m2 |
Autor fotografija enterijera: Miloš Martinović |
Galerija
|