Za područje
    OTP banka

    Moderne fasade i njihove boje

    Članak je pregledalo čak 4820+ korisnika
    Izbor prave boje fasade kuće je važan korak u stvaranju lepog i funkcionalnog doma. Uzimanje u obzir životne sredine i odabir kvalitetnih boja i materijala učiniće da se ona lepo uklopi u okruženje i ostane u odličnom stanju dugi niz godina. Zapamtite, boja fasade nije samo dekoracija, već i zaštita vašeg doma.
    Stručni članak 4820
    boje za fasade i drugi materijali
    Imamo čak 1936 izvođača radova za područje Fasade:

    1. Izbor boje fasade

    Kako se izgradnja vašeg doma bliži završetku, doći će i trenutak da se odlučite za boju fasade. Proizvođači na tržištu nude bezbroj boja, nijansi, kombinacija, mogućnosti. Ipak, kada birate u radnji, birate iz kataloga i sa malih slika; a na površini od desetine kvadrata koja će se izdaleka videti, ista ta boja može izgledati sasvim drugačije. Imajte to na umu i pažljivo birajte.

    Fasade
    Klasičnim kućama mahom najviše odgovaraju neutralne boje dok moderne mogu biti i smelijih tonova

    2. Koju boju izabrati?

    Odabir prave boje fasade je ključna odluka koja će uticati na estetiku vašeg doma, ali i njegovu funkcionalnost. Pravilno odabrana boja ne samo da će je učiniti lepšom, već će i štiti vaš dom od vremenskih uticaja i produžiti vek trajanja unutrašnjim fasadnim materijalima.

    Kada birate boje i materijale, nemojte se voditi isključivo time šta sami najviše volite. Oko vaše kuće su druge, ima bašti, staza, puteva, potpornih zidova, ograda, baštenskih kućica ili senika, pomoćnih objekata, radionica i koječega sličnog prošaranih delovima prirode, poput travnjaka, drveća, rastinja, žive ograde ili cvetnih leja. Sve to treba uzeti u obzir i videti kako će vaš izbor uticati na sve te elemente. Iako su kuća i okućnica vaše vlasništvo, razmislite o sredini u kojoj živite, jer ona pripada svima.

    S druge strane, fasada se ne može stalno menjati kao garderoba ako vam se ne dopada. Vrlo je moguće da, recimo, neko iz komšiluka ni najmanje ne mari za nekakvu estetiku te da boje i kombinacije koje viđate prosto bodu oči. Nadamo se da niste takve sreće, ali i da jeste, nemojte slediti takav primer. Preporučujemo da se oko boje fasade posavetujete s arhitektom ili dizajnerom. Slikajte svoj posed iz daljine i blizine, pa zatražite mišljenje. Kada završite fasadu, za takve konsultacije će biti kasno.

    • Usklađenost s okolinom: Razmotrite paletu boja susednih kuća i okućnica. Iako savršeno podudaranje nije neophodno, preporučljivo je odabrati ono što se lepo slaže s okolinom. To će doprineti ujednačenosti i harmoničnom izgledu susedstva.
    • Arhitektonski stil kuće: Razmotrite arhitektonski stil vaše kuće. Klasičnim kućama mahom odgovaraju neutralne boje dok moderne mogu biti i smelijih tonova.
    • Uticaj svetlosti: Razmislite o tome kako sunčeva svetlost utiče na vašu fasadu. Boje se mogu ponašati drugačije u različitim uslovima osvetljenja. Isprobajte uzorke boja na raznim delovima fasade i posmatrajte kako se menjaju tokom dana.
    • Razmotrite postojeće elemente: Pogledajte boje već gotovih elemenata kao što su krov, prozori, vrata i druge arhitektonske karakteristike. Boje fasade treba da budu usklađene da bi se dobila zaokužena, skladna celina.
    • Trendovi i lični ukus: Pogledajte aktuelne trendove, ali ne zaboravite na sopstveni ukus. Boje fasade valja da su, takođe, odraz vaših preferencija, jer ćete u svom domu biti zadovoljniji samo ako vam se dopada sve u vezi sa njim.
    • Održavanje i dugotrajnost: Imajte na umu da neke boje fasade zahtevaju više održavanja od drugih. Birajte kvalitetne proizvode za spoljne uslove, otporne na vremenske uslove i UV zrake, čime ćete im produžiti vek trajanja i smanjiti potrebu za čestim obnavljanjem.
    • Test uzorka: Pre donošenja konačne odluke, kupite manje količine boje u odabranim nijansama i testirajte ih na malom delu fasade. Posmatrajte kako se boje ponašaju u različitim uslovima da biste bolje procenili kako će sve izgledati kada fasada bude gotova.
    Fasade
    Razmotrite paletu boja susednih kuća i okućnica - iako savršeno podudaranje nije neophodno, preporučljivo je odabrati ono što se lepo slaže s okolinom

    3. Boja fasadnog maltera

    Za izbor ove boje nije dovoljno samo reći: „Tirkizna mi je omiljena; takav mi je auto, zašto i kuća ne bi bila ista?“ Jednako je pogrešan i stav tipa: „Kuća nam je tako obična i dosadno jednobojna - daj da je malo oživimo zelenim prozorima!“

    4. Preporučujemo zemljane tonove

    Zamislite kako bi vaš kraj izgledao da svi tako razmišljaju. Sve bi nalikovalo ton-karti u farbari. Loše izabrana boja vizuelno zagađuje prostor. Da li bi, na primer, bilo podnošljivo kada bi svi puštali muziku „do daske“? Njihova kuća, njihova muzika - mogu da rade šta god da im se prohte, zar ne? Međutim, zajednički prostor, okolina, naselje u kome živite nisu svačji, pa ih ne bi trebalo zagađivati bukom. Potpuno isto je i sa fasadom - okrečite li je drečavo ili fluorescentno - zagadićete prostor bojom.

    Svega ovoga radi, naša se preporuka uvek odnosi na zemljane tonove. To su tradicionalne, prihvatljive i neškodljive boje. Naši su ih preci pravili i od prirodnih sastojaka. Izaberite jednu od takvih i vaš će se dom stopiti s okolinom. Okućnica treba da zapadne za oko svakom posmatraču zbog dobre arhitektonske ideje i negovanog pejzaža, a ne zbog boje fasade. Jarke boje su samo brz i kratkotrajan način privlačenja pažnje u nedostatku smislenijeg rešenja.

    Fasade
    Drvo je materijal koji decenijama može krasiti fasadu i štiti je od vremenskih uticaja, ali samo dobro obrađena i negovana drvna građa ne mora stalno da se obnavlja

    5. Drugi fasadni materijali

    Pored malterisanih fasada i savremenih fasadnih sistema, postoje i drugi materijali primereni obradi fasade. Vekovima se radi svoje čvrstine i trajnosti koriste kamene cokle, dok je samo gornji deo kuće malterisan i bojen. Planinske kuće su, pak, oduvek bile drvene. Isto je i danas - kamen i drvo su klasični, prirodni i sami po sebi lepi materijali koji se uvek mogu iskoristiti kao arhitektonski elementi.

    6. Lokalni fasadni materijali

    Neretko se za fasade koristi kamen uvezen iz susednih ili dalekih zemalja. Cokle, ivice ili čitave strane kuće oblažu se kamenom iz Kine, jer je to modni hit. Još lošije izgledaju ploče od veštačkih materijala u koje se utiskuju imitacije kamena. Imajte na umu da fasada treba da potraje godinama i to na kući u kojoj i oko koje ćete svakodnevno boraviti. Zašto radije ne biste izabrali coklu od prirodnog lokalnog kamena, koji izgleda prijatnije i prirodnije, ma koji da je, a i bolje se slaže s okolinom?

    Jednako lepo i dugotrajno može biti i drvo koje će ukrašavati i štititi fasadu godinama. Često se pogrešno misli da drvo prebrzo stari i da zahteva previše održavanja. Pravilno osušena, obrađena i zaštićena drvna građa ne traži ni farbanje ni lakiranje. Može da traje desetinama godina. Istina, vremenom će posiveti i dobiti patinu, ali će time samo postati elegantnija i prefinjenija. Korišćenje drveta i kamena je čak vrlo poželjno u modernoj arhitekturi. Predlažemo da zato pitate svog arhitektu šta misli o tome i neka vas posavetuje kako da napravite interesantnu fasadu pomoću prirodnih materijala, a ne vrišteće boje.

    Savet stručnjaka iz firme CENTAR STIL

    1. Kada govorimo o fasadama, šta je po vašem stručnom mišljenju bolje, kamena vuna ili stiropor?

    Vuna je daleko kvalitetnija po nekim karakteristikama od stiropora, ali isto tako i skupa pa je, po mom mišljenju, bolje da se ide na što deblji stiropor zbog odnosa cene i kvaliteta i pristupačnosti našim standardima!

    2. Koja je idealna debljina fasade?

    Što se debljine tiče, sve zavisi čime je ozidan objekt, ali u svakom slučaju ne manje od 10 cm. Moja preporuka je 15 cm - samo je razlika u ceni stiropora, a sve ostalo je isto, dok je kvalitet izolacije svakako znatno bolji! Pogotovo za objekte na gasno grejanje!

    3. Koji period godine je idealan za rad na fasadi?

    Period idealan za rad je svakako proleće ili jesen, ali što da ne i leti i zimi. Ako se temperature kreću između +5°C i +30°C, onda nije bitno koje je doba godine! Bitno je samo da se ceo postupak izrade fasade izvede stručno - od pripreme do završetka i nema razloga za brigu!

    Prvi preduslov za dobru fasadu je odabir proizvođača fasadnog sistema! Nasa preporuka SIKA FASADNI SISTEM!

    G-din Darko Dodić, CENTAR STIL

     

    Stručni članak 4820
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Fasade?

    Imamo čak 1936 izvođača radova za područje Fasade:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 1936 izvođača radova za područje Fasade
    8.6
    0

    Milovanovic gips


    8.7
    0

    Enterijer Radovanovic


    9.7
    0

    ADS DEKOR 037


    8.8
    0

    GRADJEVINSKA RADNJA OD DVORISTA DO KROVA


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana