Za područje

    Mašinski podovi, mokri estrih

    Članak je pregledalo čak 7928+ korisnika
    Pre postavljanja podnih obloga, bilo parketa bilo keramičkih pločica bilo nečeg trećeg, vrlo je važno da se podloga, odnosno, sloj između podne obloge i betonske ploče pripremi na odgovarajući način. Estrih se u građevinarstvu koristi kao jedna vrsta glatkih završnih slojeva podnih površina. Bilo da su ručno ili mašinski pravljeni, imaju svoje prednosti i slabosti. Koji će estrih biti upotrebljen odlučuje se na osnovu projektnih zahteva, veličine površine i završne obrade koja se radi, a svakako i raspoloživih sredstava.
    Stručni članak 7928
    masinski podovi estrih
    Imamo čak 378 izvođača radova za područje Cementna košuljica, mokri estrih:

    1. Šta su betonski mokri estrih i mašinski podovi?

    Betonski mokri estrih je popularan materijal koji se koristi u građevinskoj industriji za ravnanje podova i obezbeđivanje glatke završne obrade podnih površina. Betonski mokri estrih je mešavina cementa, peska i vode, a nanosi se na unutrašnje i spoljne površine. Poslednjih godina, pored ručno rađenih vrsta estriha, sve češće se koriste mašinski.

    Betonski estrih je omiljena vrsta materijala koja se koristi u građevinarstvu za pravljenje glatkih i ravnih  podova
    Betonski mokri estrih je vrsta materijala koja se sve više koristi u građevinarstvu za pravljenje glatkih i ravnih  podova

    2. Tradicionalne, ručno rađene vrste mokrih estriha

    Ručno pravljene vrste betonskih mokrih estriha se nazivaju klasičnim ili tradicionalnim zato što se oduvek prave na licu mesta kao smeša peska, cementa i vode. Smeša se takođe ručno, lopatama i gladilicama, nabacuje na površinu i ravna. Ovakav način pripreme i ugradnje i danas je poprilično uobičajen.

    Savet stručnjaka iz firme Lazar Podovi

    1. Koje su prednosti mašinske izrade cementne košuljice u odnosu na tradicionalne metode?

    Cementna košuljica, odnosno ravnajući sloj, predstavlja neizostavan korak prilikom izrade poda ukoliko se želi obezbediti potpuno ravna i glatka površina, pogodna za postavljanje keramičkih pločica, parketa, laminata i drugih završnih slojeva. Prednosti mašinske izrade cementnih košuljica u odnosu na tradicionalne metodu su ušteda u vremenu, kao i ravnomernije nanošenje i brže sušenje, a pored vremena prisutna je i znatna ušteda u novcu.

    2. Da li postoje specifične vrste objekata ili projekata gde mašinska izrada cementne košuljice ima posebne prednosti?

    Zbog brzine nanošenja smeše, mašinska izrada cementne košuljice je naročito pogodna za velike objekte kao što su tržni centri, poslovni prostori, zgrade…

    3. Možete li objasniti proces sušenja i koliko vremena je potrebno pre nego što je košuljica spremna za dalje radove?

    Cementna košuljica je najčešće prohodna nakon 48 sati od izlivanja, dok do potpunog isušivanja dolazi za tridesetak dana, na šta može uticati više faktora, pre svega vremenski uslovi. Postavljanju keramičkih pločica može se pristupiti već nakon dva dana, mada je preporuka da se sa radovima sačeka što je duže moguće, kako bi se izbeglo da se vlaga iz cementne košuljice zadrži ispod pločica. Za postavljanje parketa, laminata i epoksidnih podova potrebno je da košuljica bude u potpunosti suva (procenat vlage 2%).

    4. Da li nudite dodatne usluge ili proizvode koji dopunjuju ili poboljšavaju performanse cementne košuljice?

    U pojedinim slučajevima, a pogotovo ukoliko se cementna košuljica ugrađuje na velikim površinama, potrebno je na odgovarajuć način je ojačati. Ovo se postiže postavljanjem specijalnih mrežica za cementnu košuljicu ili dodavanjem određenih aditiva u samu smesu. Mrežice koje se koriste su tanke i čelične čija debljina i gustoća tkanja zavise od završnih performansi koje košuljica treba da ima. Takođe, kao ojačanje za cementnu košuljicu koriste se i polipropilenska vlakna koja se dodaju osnovnoj smesi od cementa, vode i agregata.

    G-din Lazar Panić, Lazar Podovi

    2.1. Ručno pravljen mokri estrih - prednosti

    Jedna od prednosti ovako pravljenog estriha je lako prilagođavanje posebnim potrebama projekta. Recimo, ako podloga nije ravna ili je iskošena, smeša se pravi tako da se ovi nedostaci saniraju. Osim toga, opet u zavisnosti od tipa projektnog zadatka, mokri estrih se može obraditi tako da bude sasvim gladak ili hrapav.

    2.2. Ručno pravljen mokri estrih - slabosti

    Kod ove vrste mokrih estriha nailazi se, međutim, na svojevrsna ograničenja. Ručno pravljenje, odnosno, mešanje smese može potrajati, a zahteva i veću fizičku snagu što produžava posao i povećava troškove. S druge strane, upravo zbog ručnog mešanja smesa nikada ne može biti sasvim homogena niti konzistentna kao mašinska, pošto umnogome zavisi od snage i veštine radnika. 

    Estrih koji se radi mašinski je homogeniji
    Mokri estrih koji se radi mašinski je homogeniji

    3. Mašinski rađene vrste mokrih estriha

    Poslednjih godina se ugradnja mašinski rađenih betonskih mokrih estriha znatno povećala. Građevinci ih zovu mašinskim mokrim estrihom. Estrih ove vrste se ne pravi već proizvodi u fabrici i dovozi na gradilište kao gotov proizvod. Pomoću pumpe se na mestu ugradnje izliva direktno na podlogu te ravna posebnom mašinom. Ta mašina obezbeđuje ujednačavanje sloja, odnosno, to da cela površina bude ravna i jednake debljine. One najnovije generacije su laserske, pa je izvođenje još preciznije.

    3.1. Mašinski pravljen mokri estrih - prednosti

    Estrih koji se radi mašinski je bolji, jer je smesa ujednačenija i sasvim bez grudvica, u odnosu na onu koja se pravi ručno. Osim toga, pošto na gradilište dolazi već pripremljena, oko nje ima manje posla. Naposletku, kako se ugrađuje mašinski i završen pod je kvalitetniji.

    Druga, ne manje bitna prednost je to što se mokri estrih mašinski brže radi i za isto vreme se pokrivaju veće površine. Izlivanje na podlogu pomoću pumpe traje kraće kao i ravnanje. Zato je, kada su u pitanju veće površine, mašinski rad mnogo bolja opcija.

    Estrih koji se radi mašinski, pomoću pumpe se direktno izliva na površinu i ravna pomoću posebne mašine
    Mokri estrih koji se radi mašinski, pomoću pumpe se direktno izliva na površinu i ravna pomoću posebne mašine

    3.2. Mašinski pravljen mokri estrih - slabosti

    Uz sve prednosti, mokri estrih koji se radi mašinski ima i izvesna ograničenja. Ponajpre, skuplji je. Dovoz do gradilišta se naplaćuje kao i upotreba specijalnih mašina. Povrh toga, mašinama mora da rukuje obučena osoba što takođe dodatno košta.

    4. Mokri estrih - sastav i izvođenje radova

    Mokri estrih se ne izliva direktno na nosećoj ploči pošto između treba da stoje još toplotna (na primer, stiropor) i zvučna izolacija (na primer, tervol). Isto tako, mašinski rađeni podovi ne dodiruju ni zidove, od kojih su odvojeni s nekoliko centimetara stiroporne izolacije, takozvanom diletacijom, koja omogućava rastezanje materijala. Takav način postavljanja estriha naziva se plivajući ili plutajući pod. Time se onemogućava širenje zvuka po susednim prostorijama preko konstrukcije, ali i prolaz toplote kroz podove koji se ne greju ili garažnog prostora.

    Na pohodne izolacione ploče se postavlja folija koja sprečava vlaženje izolacije. Potom dolaze armirani estrih debljine 4-7 cm i finalni pod. Mašinski podovi se rade posebnom opremom, odnosno, uređajima koji mešaju, crpe i izlivaju beton kroz cevi do određenog mesta. Ako želite podno grejanje, pre izlivanja se postavlja čepasta folija preko koje se razvode cevi za grejanje.

    Preporučuje se da estrih radi leti zbog viših temperatura
    Preporučuje se da se mokri estrih radi leti zbog viših temperatura

    5. Koliko dugo mokri estrih mora da se suši?

    Posle ugradnje mokrog estriha, a pre postavljanja finalnih podnih obloga, vrlo je važno da se pod sasvim osuši. Uzima se okvirno da se svaki centimetar estriha suši nedelju dana, pa tako ceo proces može da potraje više sedmica. Uvek se stoga preporučuje da se ovakvi radovi izvode leti dok su temperature visoke. Kasnije ili ranije, odnosno u jesen ili na proleće, zbog nižih temperatura i veće vlažnosti vazduha, mašinski podovi se suše dva meseca pa i duže. Zima je za ugradnju mokrog estriha sasvim neodgovarajuća.

    Vreme sušenja estriha najviše zavisi od materijala koji se postavlja na mašinski izliven pod: za keramiku, kamen i mermer rok sušenja je 20-30 dana, a za parket i laminat 45-60 dana.

    6. Mokri estrih - mašinsko izvođenje i cena

    Cena mašinskog izvođenja mokrog estriha zavisi od rada, debljine i svakako, potrebne količine. Odlučite li se za mokri estrih, možete nam se obratiti za pomoć slanjem upita, a firme i majstori sa kojima sarađujemo će vam ubrzo poslati svoje ponude. 

    7928
    Autor: Daibau.rs

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Tražite dobre izvođače radova za područje Cementna košuljica, mokri estrih?

    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Imamo čak 378 izvođača radova za područje Cementna košuljica, mokri estrih:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2024 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana