Za područje

    Estrih: koji izabrati i kakve su cene?

    Članak je pregledalo čak 32455+ korisnika
    Estrih je zapravo savremen pod, svojevrsna zamena za klasičnu cementnu košuljicu, koji se pravi na tri načina: izlivanjem, samorazlivanjem ili kao suva gradnja. Estrih je vrlo važan deo građevinskih radova na svakom objektu. Koristi se za ravnanje površina, za pravljenje kosina radi slivanja vode, može da bude i vezni konstrukcijski element ili površina koja će trpeti velika opterećenja. Kada se tokom gradnje sretnete s ovom temom, prva pitanja su: ko ih radi, koliko koštaju i kakvih vrsta ima? Pokušaćemo da vam pojasnimo šta treba da znate.
    Stručni članak 32455
    estrih izbor cene.JPG
    Imamo čak 420 izvođača radova za područje Cementna košuljica, mokri estrih:

    1. Vrste estriha

    Postoji više vrsta estriha koje se ugrađuju direktno na beton. Vrlo se često postavljaju tako da budu elastični ili plivajući. Od podloge su odvojeni fugnom od najmanje 4 mm. Isto tako, često se koristi i stirodur. Minimalna debljina estriha je između 4 i 5 cm. Kao međusloj se, uglavnom, postavlja polietilenska folija koja celom površinom podloge mora biti neprekinuta, u jednom komadu. Kada se radi plivajući estrih, trake estriha se postavljaju s preklopom ivica.

    Za novogradnju, a naročito pri sanacijama, naviše se radi plivajući estrih koji se izliva preko izolacije. Sloj izolacije u tom slučaju mora biti oko 1 cm, i u pod se ugrađuje stirodur otporan na pritisak, debljine 4 do 6 cm.

    2. Vrste vezivivnih materijala za estrih

    Za veziva se obično koristi neka vrsta cementnog estriha. To su smeše peska, cementa i vode. Za takav estrih su vrlo važni hemijski dodaci koji se biraju prema budućoj nameni, kao što je cementno-sulfatni. Karakteriše ga optimalna vlažnost, nije osetljiv na vlagu te je i za spoljnu i za unutrašnju upotrebu. Estrih se meša ručno ili mašinski, pri čemu je mašinska priprema bolja jer se stvara homogenija masa.

    3. Armiranje estriha

    Da bi imali zateznu tvrdoću, određene vrste estriha se moraju armirati, a naročito oni deblji od 4,5 cm. Najčešće se za armiranje koristi varena Q mreža koja sprečava pucanje i ugrađuje se sa spoljne strane estriha.

    Novina na tržištu građevinskih materijala su metalna i polipropilenska vlakna. Ta se vlakna dodaju direktno u smesu estriha. Estrih s metalnim ili polipropilenskim vlaknima ima zateznu tvrdoću celom dužinom, ujednačeno i ravnomerno, pa je mogućnost pucanja minimalna.

    Vlakna za armiranje estriha
    Vlakna za armiranje estriha

    4. Cena estriha

    Želite li da nam pošaljete upit, znajte da izrada estriha spada u unutrašnje građevinske radove i njima se bave građevinske firme ili preduzeća specijalizovana za pravljenje podova, a na našem sajtu, Daibau.rs, naći ćete više takvih stručnjaka koji su naši saradnici. Cena za klasični, mokri estrih debljine 4-5 cm je 8-14 EUR/m2.

    samorazlivni estrih.JPG

    Samorazlivni estrih preko cevi za podno grejanje
    Samorazlivni estrih preko cevi za podno grejanje
    32455
    Autor: Daibau.rs

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Imamo čak 420 izvođača radova za područje Cementna košuljica, mokri estrih:

    Tražite dobre izvođače radova za područje Cementna košuljica, mokri estrih?

    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Imamo čak 420 izvođača radova za područje Cementna košuljica, mokri estrih:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Pomoć

    Za vas smo dostupni svakog radnog dana od 8:00 do 16:00. Kako možemo da vam pomognemo?

    Potražnje: +381 11 430 0 340
    Preduzeća: +381 65 324 2 285
    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2025 Daibau | Sva prava su zadržana