U nastavku:
1. Vrste mokrog estriha
Postoje razne vrste estriha, kako po sastavu tako i po načinu ugradnje. Oni su savremena verzija nekadašnjih cementnih košuljica. Jedna od vrsta je vezni estrih koji se postavlja direktno preko betona. Češći tip je elastičan ili plutajući estrih. Od podloge je odvojen slojem debljine najmanje 4 mm, a u tu svrhu se najčešće koristi stirodur. Minimalna debljina estriha kreće se od 4 do 5 cm. Polietilenska folija se koristi kao međusloj, i mora biti postavljena bez prekida. Trake folije koje se koriste za klizni estrih moraju se preklapati duž ivica.
2. Vrste estriha prema načinu izvođenja
U zavisnosti od načina izvođenja, razlikuju se plivajući, vezni i klizni estrih. Sami nazivi upućuju na to kako je estrih povezan sa slojem ispod njega.
2.1. Plivajući estrih
Plivajući estrih se najčešće koristi u novogradnji i pri renoviranju. Karakteristika ove vrste estriha je da se izliva direktno preko toplotne ili zvučne izolacije - zbog toga je od armirano-betonske ploče odvojen slojem izolacije, najčešće stirodura. Debljina izolacionog sloja mora biti 1 cm, a obično se postavlja na čvršći stirodur debljine 4-6 cm.
2.2. Vezni estrih
Kao što sam naziv kaže, vezni estrih se sipa direktno na podlogu. Postoje jednoslojne i višeslojne varijante ove vrste estriha. Bolje i čvršće prianjanje estriha na podlogu postiže se sredstvima za bolje prianjanje ili emulzijama.
2.3. Klizni estrih
Ova vrsta estriha je odvojena od podloge posebnim razdelnim slojem - spojem, odnosno, fugnom. Za razliku od plivajućeg i veznog estriha, klizni nema direktan kontakt sa bilo kojim drugim građevinskim slojem.
3. Druge vrste mokrih estriha
3.1. Ručno izlivanje ili klasični mokri estrih
Klasični mokri estrih se sastoji od nešto suvlje betonske mešavine, koja se tokom izlivanja mora kvalitetno zagladiti, kako bi se dobila glatka podna površina.
3.2. Samorazlivni mokri estrih
Samorazlivni estrih se pravi od unapred pripremljene mešavine koja se na mestu ugradnje meša samo još sa vodom. Ova vrsta estriha ima dosta prednosti, kao što su manja potrebna debljina (od 2 cm) i potpuna oblaganje cevi podnog grejanja zbog tečnije betonske mešavine. Ako ćete svoj dom zagrevati podnim grejanjem, ovo poslednje je veoma važno, jer se jedino tako postiže optimalan i efikasan prenos toplote između cevi podnog grejanja kroz estrih u prostoriju.
3.3. Suvomontažni ili suvi estrih
Jedna od glavnih prednosti suvomontažnih estriha je činjenica da se mogu brzo i lako postaviti bez obzira na godišnje doba. Pored toga, odlikuje ih mala težina i niska potrebna visina poda, a pod je upotrebljiv odmah po završetku radova.
3.4. Ručno izlivanje mokrog estriha
Četvrta vrsta izvođenja mokrog estriha je pogodna uglavnom za manje površine i na onim mestima gde mehaničko izvođenje mašinama nije moguće zbog otežanog pristupa ili skučenosti prostora. Ručno pravljenje i izlivanje je idealno za renoviranje manjih prostorija i za popravku rupa nastalih prilikom popravke ili obnove instalacija.
3.5. Mašinsko izlivanje mokrog estriha
Mokri estrih se mašinski pravi od više slojeva, toplotne izolacije i betonskog završnog sloja, odnosno, takozvane košuljice. Takav estrih se izliva direktno preko izolacije. Nakon toga se izvodi završna betonska košuljica - najčešće u obliku plivajućeg poda. Glavna prednost plivajućih podova je u tome što su odvojeni od zidova, što zauzvrat sprečava prenos zvuka s estriha u prostoriju.
4. Vrste vezivnih materijala
Upotreba mokrog cementnog estriha je skoro postala standard. Pravi se od peska, vezivo je cement, a smeši se dodaje i voda. Za ovakav estrih hemijski aditivi su važni i biraju se shodno nameni; takav je, recimo, cementno-sulfatni estrih. Ima optimalnu vlažnost, nije osetljiv na vlagu i može da se koristiti i za eksterijer i za enterijer. Mokri estrih se može mešati ručno ili mašinski, premda je mašinska priprema uvek bolja zbog homogenosti smese.
5. Armiranje mokrog estriha
Za zateznu čvrstinu estrihu je potrebno ojačanje, pa se preporučuje da se svaki mokri estrih deblji od 4,5 cm armira. Tipičan primer je zavarena Q mrežica koja sprečava pucanje i postavlja se ispod estriha. Novina na tržištu su metalna i polipropilenska vlakna. Vlakna se mešaju direktno u smesu za mokri estrih. Estrih sa polipropilenskim ili metalnim vlaknima ima istu zateznu čvrstinu po celoj dužini, tako da je mogućnost pucanja vrlo mala.
6. Mokri estrih - cena za materijal i ruke
Izrada podova, tačnije, estriha ili cementnih košuljica, tehnički gledano, spada u radove izlivanja podova te ih izvode firme i majstori specijalizovani za takvu vrstu posla. Budući da su stručno, profesionalno i kvalitetno urađeni podovi osnovni elementi na kojima se baziraju svi sledeći radovi u enterijeru, a umnogome zavisi i komfor boravka u budućoj kući, preporučujemo da ih prepustite kvalifikovanim majstorima, a takve možete naći među onima sa kojima sarađujemo. Klasični mokri estrih debljine 4-5 cm u proseku košta između 5 i 6 EUR/m2.