Za područje
    OTP banka

    Ventilatori za kupatilo

    Članak je pregledalo čak 2688+ korisnika
    Tokom svakodnevnog korišćenja kupatila, iako može da se čuje kada se ventilator uključuje i isključuje, to se dešava toliko često da malo ko jedva i primećuje važan posao koji on obavlja. Ventilacija kupatila je neophodna i važna u svakom domu – posebno ako u kupatilu nema prozora koji bi mogao da se otvori i oslobodi nagomilanu paru i vlagu. Ako renovirate kupatilo ili samo menjate ventilator, naši saveti bi trebalo da vam pomognu.
    Stručni članak 2688
    ventilatori za kupatilo
    Imamo čak 1675 izvođača radova za područje Ventilacija:

    Zašto je pametno imati ventilator u kupatilu?

    Iako nijedan zakon ne predviđa obavezu ugradnje ventilatora u kupatilu, dobro je imati ga, posebno ako nema prozora. Naime, u svakom domaćinstvu, pa i u vašem, prosečno se dnevno ispusti oko 10 litara vodene pare koja, pak, ako se ne ukloni, može da umanji kvalitet mikroklime i izazove nastanak buđi i vlage. To se redovno dešava i u kuhinji (kuvanje, mašine za pranje sudova i veša, sušači i bojleri), ali je kupatilo definitivno prostorija koja generiše najviše pare, zbog tuširanja i kupanja.

    Prodor svežeg vazduha će sprečiti i smanjiti koncentraciju kondenzacije te obezbediti zdraviju sredinu za boravak. Pored stvaranja buđi i vlage, loše provetravanje ili njegov izostanak, skratiće i vek trajanja upotrebljenih materijala: gipsa, farbe i nekih komada nameštaja. Takođe može biti uzrok mnogih zdravstvenih problema kao što su astma i rinitis uz infekcije kože i iritaciju očiju.

    Ventilatori za kupatilo - vrste

    Radijalni ili centrifugalni ventilator za kupatilo

    Ako je vaše kupatilo udaljeno više od 1,5 metra od spoljašnjeg zida, centrifugalni ventilatori su najbolji izbor. To je zato što su snažniji, ali i mehanički i tehnički konstruisani tako da prenose vazduh na veće udaljenosti. Slabost im je donekle to što su malo bučniji, pošto su i brži. Uglavnom se postavljaju u plafon.

    Aksijalni ventilator za kupatilo

    Kupatila koja se nalaze na manje od 1,5 metra od spoljnog zida obično imaju instaliran aksijalni ventilator. Oni su manje snage i brzine pošto vazduh prelazi kraći put, pa su i tiši.

    Prozor u kupatilu

    Najjednostavnija opcija ventilacije je otvaranje prozora u kupatilu, ako ga imate.

    Kako odabrati pravi ventilator za kupatilo?

    Prečnik ventilacione cevi

    Prva stvar koju treba uzeti u obzir je prečnik ventilacionih cevi. Za ovakve ventilatore obično su prečnika 10 cm ili 15 cm. Efikasna ventilacija zahteva 4 do 6 izmena vazduha na sat. Kupatilu, koje ima 10 kvadratnih metara, potreban je uređaj jačine 54 m3/h da bi ispunio ovakav standard. Uvek birajte nešto jači model od izračunate snage, kako biste bili sigurni da može da vrši funkciju kojoj je namenjen. Mislimo da neće biti suviše teško da takav model i pronađete pošto na tržištu ima proizvođača i ponuđača koliko tipova i vrsta uređaja. Mnogi od ovih proizvoda imaju svakojake korisne funkcije, pa i izbor podešavanja brzine i ekstrakcije.

    Tihi ventilator za kupatilo

    Kao što smo pomenuli, neki ventilatori su bučniji od drugih, tako da ćete možda poželeti proizvod koji je tiši i koji koristi motore sa kugličnim ležajevima.

    Ventilator sprečava nastanak kondenzacije i vlage u prostoriji čime obezbeđuje zdravije životno okruženje
    Ventilator sprečava nastanak kondenzacije i vlage u prostoriji čime obezbeđuje zdravije životno okruženje

    IP zaštita ventilatora za kupatilo

    Dodatna stvar koju treba uzeti u obzir je mesto ventilatora. Pretpostavljamo da ćete hteti da ga instalirate što bliže izvoru vlage - obično iznad kade ili tuša. Međutim, i pre nego što ga kupite, uverite se da ima ispravnu IP ocenu (IP 40 ili više je obično dovoljno, ali uvek proverite).

    Ventilator za kupatilo sa senzorom vlažnosti

    Slobodno se može reći da je sve brojnija grupa uređaja sa tehničkim i tehnološkim poboljšanjima kao što su senzori vlažnosti, provodnici i tajmeri. Ventilatori sa senzorom vlažnosti se automatski uključuju kada detektuju vlagu u vazduhu i isključuju kada se parametri vrate na normalu.

    Ventilator za kupatilo sa tajmerom

    Modeli sa tajmerima uključuju se i isključuju onda kada ih programirate i za to vreme prečišćavaju vazduh i izvlače vlagu. Ima ventilatora na kojima su ovakve funkcije i automatske i ručne, što znači da uređaj može raditi sam ili kada ga uključite, odnosno, isključite, shodno potrebi. U oba slučaja i račun za struju će biti manji, budući da ventilator neće raditi non-stop.

    Ventilatori za kupatila - cena

    Cene ventilatora variraju u zavisnosti od vrste proizvoda koji izaberete - što više funkcija ima, to je viša i cena. Uglavnom, možete očekivati da ćete platiti između 50 i 100 EUR, na šta treba dodati i trošak angažovanja električara koji će ga ugraditi. Preporučujemo da se toga ne prihvatate sami ponajviše zbog sigurnosti i bezbednosti vezane za rad i upotrebu električnih uređaja.

    Ventilatori za kupatila - održavanje

    Kao i svaki drugi uređaj za domaćinstvo, i ovaj zahteva čišćenje i održavanje da bi radio kako treba i trajao što duže. Proces je jednostavan, pa preporučujemo da sledite ove korake:

    Isključite struju

    Uvek kada su u pitanju električni uređaji, pre bilo kakvog baratanja oko njih, treba isključiti dovod struje i to ne samo na prekidaču već izvući kabl iz utičnice.

    Skinite poklopac ventilatora. Obično se lako odvaja i klizi nalevo ili nadesno iz zatvorenog položaja, iako neki modeli imaju i opruge. Zatim stavite poklopac u kantu ili sudoperu napunjenu toplom vodom i deterdžentom da se natopi i da tvrdokorne naslage omekšaju.

    Obrišite prašinu sa ventilatorske jedinice. Koristite krpu za prašinu da biste uklonili nakupljenu prljavštinu unutar lopatica. Ako je moguće, počnite sa zadnje strane i idite prema napred kako obrisane nečistoće ne biste vraćali nazad.

    Ventilator se mora periodično čistiti. Proces je jednostavan.
    Ventilator se mora periodično čistiti. Proces je jednostavan.

    Očistite jedinicu. Možete koristiti krpu i toplu vodu sa deterdžentom da očistite i zavučenija mesta i ćoškove, pazeći pri tom da što manje vode uđe u jedinicu. Gledajte zato da krpa bude dobro isceđena i ponavljajte postupak više puta dok ne budete zadovoljni rezultatom. Kada završite, ubrusima osušite sve što ste brisali.

    Sve osušite. Ostavite poklopac i ventilator da se potpuno osuše pre nego što ih vratite na mesto.

    Uključite napajanje. Kada se unutrašnjost jedinice dobro osuši, možete uključiti struju.

    Stručni članak 2688
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Ventilacija?

    Imamo čak 1675 izvođača radova za područje Ventilacija:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 1675 izvođača radova za područje Ventilacija
    8.8
    0

    MEGATERM DOO


    9.5
    0

    ERA-MONT


    9.8
    0

    TERMOGAS DOO


    8.8
    0

    KDS SYSTEM DOO


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana