Za područje
    OTP banka

    Prirodno provetravanje

    Članak je pregledalo čak 1752+ korisnika
    Prozračivanje, provetravanje, ventilacija – sve su to termini kojima se opisuje dovod spoljašnjeg, svežeg vazduha u unutrašnjost nekog objekta i izbacivanje iskorišćenog i vlažnog napolje. Prirodno provetravanje se, naravno, odvija spontano bez dodatnih uređaja, samo pomoću strujanja vazduha koje se dešava zahvaljujući uslovima sredine, odnosno, vetru. Uslove za takvu razmenu kiseonika stvaraju temperaturne razlike između unutrašnjeg prostora i okoline ili vetra. Najefikasniji i najbrži način prozračivanja vašeg doma zapravo je stvaranje promaje.
    Stručni članak 1752
    prirodno provetravanje
    Imamo čak 1674 izvođača radova za područje Ventilacija:

    1. Zašto dolazi do prirodne ventilacije?

    Najkraće rečeno, uslove za prirodnu ventilaciju obezbeđuju temperaturne razlike i vetar. Temperatura unutar nekog objekta uvek je viša od one izvan njega, posebno zimi, pa su gustine toplog i hladnog vazduha takođe različite. Zbog razlike u gustini toplog i hladnog vazduha nastaje određena razlika u pritisku, što utiče na kretanje vazduha. Tako hladan vazduh kroz prozor ili neki drugi otvor ulazi u unutrašnjost objekta.

    Slično kretanje vazduha može da bude uzrokovano razlikom pritiska koji izaziva vetar. Na strani objekta izloženog vetru nastaje povišeni pritisak, a na ostalim nizak. Vazdušna razlika između tih strana izaziva intenzivniji prodor vazduha u prostorije.

    2. Promaja

    2.1. Šta je promaja?

    Svako prepoznaje taj fenomen - snažan prodor vazduha kroz prostorije koji obično zalupi neki prozor ili vrata. I svako odmah zna ko je za to kriv - promaja. Međutim, stručno, odnosno, naučno objašnjenje kaže da je promaja ubrzan i povećan protok vazduha u zatvorenoj prostoriji. Budući da uvek ide u istom smeru, izaziva neprijatan osećaj, pa ljudi obično ne vole da se na takvom mestu duže zadržavaju.

    2.2. Vrste promaje

    U principu, razlikuju se dve vrste promaje. Prva je posledica prirodnih procesa i kretanja vazduha, a druga se stvara mehanički. Mehanički generisana promaja nastaje usled nepravilnog rada mehaničke ventilacije, odnosno uređaja. To može da se dešava zbog lošeg i nepravilnog projektovanja ventilacionog sistema ili zbog oštećenja ili kvarova uređaja koji ne rade kako treba. Prirodna promaja je lako rešiva, pošto je potrebno samo zatvoriti prozore i vrata, dok ona izazvana ventilacijom zahteva profesionalno rešenje i popravku.

    2.3. Da li je promaja opasna?

    Sigurno ste čuli za izreku „Srbi se boje samo Boga i promaje“ ili neku sličnu, premda ni viceva na tu temu ne manjka. Ima li u tome istine ili ne, svakako je stvar lične procene i subjektivnog stava. Međutim, naučnici kažu da je, upravo zato što uvek duva u istom pravcu, ljudima neprijatnija i osećaju je jačom nego što zapravo jeste. Budući da „tuče u isto mesto“ – u stvari, hladi jedan, manji deo tela i to može izazvati pojačanje bolova i simptoma koje već imate; osim toga, ubrzano i jače strujanje vazduha nosi sa sobom više alergena, pa oni mogu izazvati izvesne probleme, ako ste već skloni respiratornim infekcijama. Ipak, oboljevanje kao direktna posledica promaje je malo verovatno.

    2.4. Promaja može biti korisna

    Možda vam zvuči nemoguće, ali promaja zaista može biti od koristi. Zbog velike količine svežeg vazduha koji dolazi i prolazi prostorijama tokom ovog procesa, one se mogu vrlo brzo i efikasno proluftirati. To je posebno korisno za ventilaciju vlažnih i mokrih prostorija kao što su kupatila i toaleti ili za izbacivanje jakih mirisa koji nastaju tokom kuvanja, u kuhinji. Ako morate da sačekate više od 10 minuta da se prostorija provetri običnim prirodnim provetravanjem (bez stvaranja promaje), promaja će je provetriti za samo nekoliko minuta. Pri tom, svakako, mora se obratiti pažnja na to da se spreči lupanje prozora i vrata njihovim zaglavljivanjem ili blokiranjem.

    Pravljenjem promaje prostorije se vrlo brzo, lako i efikasno luftiraju
    Pravljenjem promaje prostorije se vrlo brzo, lako i efikasno luftiraju

    3. Kako se u prostorijama odvija prirodno provetravanje?

    3.1. Napravite promaju

    Prostorija se može adekvatno provetravati prirodnom ventilacijom na sledeća dva načina.

    Jedna od mogućnosti je da prostor na istom spoljnom zidu ima dva otvora, jedan na donjem a drugi na gornjem. Tako se uspostavlja prirodna ventilacija uz pomoć takozvanog efekta dimnjaka. Hladan vazduh ulazi u prostor kroz donji otvor, kruži njome i zagreva se čime postaje lakši i zbog čega se podiže i izlazi kroz otvor na gornjem delu zida. Druga mogućnost intenzivne prirodne ventilacije prostorije je dijagonalni protok vazduha kroz prostoriju. Ovaj metod dolazi u obzir onda kada su prostorije u objektu pozicionirane, odnosno, orjentisane u pravcu sever-jug. Otvori se u tom slučaju postavljaju jedan u donjem delu zida nekog od spoljnih zidova, a drugi u gornjoj polovini, takođe spoljnog zida, ali na suprotnoj strani. I u tom slučaju se uspostavlja prirodno kruženje vazduha tako što on ulazi kroz donji otvor, kruži prostorijom i izlazi kroz gornji otvor.

    3.2. Prirodna ventilacija višestambenih objekata

    Ukoliko se projektovanjem tako predvidi, čitave zgrade mogu sasvim dobro da se provetravaju na prirodan način. U takvim planovima namerno se ostavlja određen prostor u centralnom delu zgrade i to tako da obuhvata sve spratove. Svež vazduh tada do središnjeg dela objekta stiže sa fasadnih otvora, kruži prostorom i kada se zagreje podiže se i izlazi kroz krovne otvore. Ovakav način ventilacije je manje intenzivan pa samim tim i manje primetan te ljudima uglavnom ne smeta, a jednako efikasno provetrava  ceo objekt.

    4. Ventilacioni kanali

    Međutim, postoji još jedan način provetravanja za koji se takođe koriste fizički zakoni kruženja vazduha u prirodi. Ipak, pri takvom kretanju ne nastaje promaja pa se smatra i prijatnijim. Šta više, ova prirodna ventilacija se gleda i kao energetski efikasna, odnosno, održivija, pošto funkcioniše i kada nema prozora i vrata okrenutih jedni naspram drugih. Taj tip se naziva provetravanje ventilacionim kanalima. Izvodi se tako da svež vazduh ulazi kroz metalne cevi ugrađene u zid, koje vode od spoljne fasade ispod međuspratne ploče iznad podruma, pa naviše, ka prostorijama kuće. Svaki metalni vertikalni kanal sadrži samo jedan ventilacioni otvor na samo jednom spratu kuće, pa se neprijatni mirisi sa različitih spratova ili iz stanova ne mogu mešati. Kanali vode uglavnom u prostore gde je redovno provetravanje ključno, odnosno u kuhinje, ostave, garaže, toalete i kupatila. Kanali u koje se postavljaju metalne cevi su već napravljeni za tu svrhu u betonskim blokovima ili cigli, pa kada se postave i zamalterišu postaju sasvim nevidljivi.

    5. Šta savetuju stručnjaci?

    5.1. Zašto se loš vazduh zadržava u prostorijama?

    Moderne zgrade su projektovane uglavnom tako da, zbog energetskih ušteda i efikasne potrošnje, budu nepropusne, zapravo skoro hermetički zatvorene. Time se štedi na grejanju i hlađenju, ali se, nažalost, stvara i nedostatak svežeg kiseonika u prostorijama. Zato je vazduh u stanovima istrošen, vlažan i neprijatnog mirisa. Usled velike vlažnosti dolazi i do nastanka buđi, visoke koncentracije ugljen-dioksida koja izaziva glavobolje, respiratorne probleme, bolesti…

    5.2. Šta može da se učini tim povodom?

    U svim renoviranim i novim stambenim prostorima potrebno je rešenje problema ventilacije (zamena iskorišćenog vazduha svežim). Neki sistemi su posebno pogodni za novogradnje, a neki su namenjeni ugradnji pri renoviranju. Lokalni ventilacioni uređaji s izmenjivačem toplote se lako ugrađuju u zid, ne zahtevaju obimne građevinske radove i efikasno rešavaju problem ventilacije. Oni naizmenično dovode i odvode kiseonik i gotovo su potpuno nevidljivi zbog savremeno dizajniranih jedinica uređaja. Uređaji stalno rade na najnižem nivou rada, osim kada se povećava vlažnost ili kada im vi (ručno) povećate snagu rada. S druge strane, lako se čiste i održavaju jer su im svi delovi lako dostupni i samo treba pratiti uputstva proizvođača.

    Ukoliko se odlučite za ugradnju nekog od sistema za prirodno ili pojačano prozračivanje, možete se obratiti i nama na DaiBau.rs. Na našem sajtu ćete naći još saveta vezanih za ovu temu, ali i ponuđače i proizvođače s kojima sarađujemo i koji će na vaš upit uzvratiti odgovarajućom ponudom.

    Informacije o cenama možete pogledati u našem kalkulatoru.

    Vaš tim,

    DaiBau.rs

    Stručni članak 1752
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Ventilacija?

    Imamo čak 1674 izvođača radova za područje Ventilacija:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 1674 izvođača radova za područje Ventilacija
    8.7
    0

    STEFAN MILENKOVIĆ PR SERVIS I UGRADNJA KLIMA UREĐAJA FRIGO ENERGY KRUŠEVAC


    9.1
    0

    POLAR FOX BG


    10
    2

    POLAR


    9.8
    0

    BRANKO NOVAKOVIĆ PREDUZETNIK, SAMOSTALNA ZANATSKA RADNJA VODOSISTEM ŠABAC


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana