Za područje

    Šta izabrati - unutrašnja ili spoljna senila?

    Članak je pregledalo čak 1443+ korisnika
    O vrstama i tipovima senila smo govorili više puta do sad. Ovaj članak se tiče saveta o dvoumljenju između onih unutrašnjih ili onih spoljašnjih. Verovatno ste, ako ste se ranije našli u takvoj situaciji, oklevali i pitali se kakva je zapravo razlika među njima i koje da odaberete. Unutrašnje? Spoljne? Možda kombinacija jednih i drugih? U nadi da ćemo vam bar donekle olakšati izbor, reći ćemo da se tu najpre radi o koeficijentu termoprovodljivosti i izolaciji samih prozora kao i senila. Naravno, kao i kada su u pitanju drugi proizvodi, nećemo zanemariti cene.
    Stručni članak 1443
    unutrasnja senila
    Imamo čak 200 izvođača radova za područje Senila:

    1. Unutrašnja senila

    Unutrašnja senila se smatraju elementom pokućstva, odnosno, stolarije koji uspešno blokira direktan prodor sunčeve svetlosti u prostor, premda sva imaju jednu slabost. Ona ne mogu sprečiti zagrevanje upravo zato što se nalaze s unutrašnje strane stakla. Zbog takvog položaja sunčeva energija nesmetano prolazi kroz staklo i zagreva prostoriju, što je veliki nedostatak, posebno u letnjim mesecima.

    Prema statističkim podacima, unutrašnja senila za krovne prozore zadržavaju samo oko 15-20% toplote, dok spoljna mrežasta senila zadržavaju oko 75-80%, što je znatno više.

    Unutrašnja senila ne zadržavaju toliko toplotnog zračenja kao spoljnе roletne. S druge strane, u prilog senilima koja se postavljaju s unutrašnje strane prozora ide činjenica da dodatno onemogućavaju prolaz toplote iz prostorije ka spolja, što je posebno važno u zimskim mesecima, kada je prioritet zadržati što više toplote u unutrašnjosti.

    Ako nemate mogućnost izbora te je upotreba unutrašnjih elemenata jedina opcija, birajte onu vrstu koja ima bolja termoizolaciona svojstva od običnih, koje više služe samo kao dekor, nego što od njih ima koristi. Dakle, ako imate izbora, ne preporučujemo ovu vrstu senila, jer ona ne mogu da spreče niti neutrališu zagrevanje prozorskih stakala, što im je i primarna funkcija.

    Razlika u termoizolacionim svojstvima između aluminijumskih i drvenih unutrašnjih senila je minimalna
    Razlika u termoizolacionim svojstvima između aluminijumskih i drvenih unutrašnjih senila je minimalna

    1.1. Plisirane roletne

    Plisirane roletne se, međutim, smatraju jednim od najboljih rešenja pri izboru unutrašnjih senila zbog svojih dobrih termoizolacionih svojstava. Ova karakteristika je vrlo korisna, posebno zimi, kada pokušavate da sprečite toplotne gubitke iz objekta.

    Plisirane roletne se prave od posebne vrste platna koje je sa jedne strane metalizirano. Plisirane roletne su karakteristične po tome što im je tekstura u obliku saća, a što se lako može uočiti na poprečnom preseku, dok se s unutrašnje strane nalazi takozvana metalizacija. Ovakve roletne su gušćeg tkanja, pa pružaju i veću privatnost u poređenju sa rolo-zavesama.

    Dvoslojna plisirana tkanina sprečava prodor sunčeve svetlosti i zagrevanje prostorije, ali i radoznale poglede. S druge strane, u stanju je da prenosi veliku količinu svetlosti u unutrašnjost - tačnije, dovoljno je prozirna da omogućava normalnu vidljivost i funkcionisanje u prostoriji. Prednost plisiranih roletni ogleda se i u širokom spektru boja i nijansi, zbog čega ovo senilo može biti i odličan dekorativni element.

    1.2. Rolo-zavese

    Rolo-zavese su pogodne kada želite da sprečite pregrevanje, a da istovremeno, ne ostanete bez omiljenog pogleda ka okolini. Ova vrsta tkanine je pogodnija za poslovne prostore.

    Rolo-zavese se prave od mrežaste tkanine koja sprečava prenos toplote. Tkanina može biti od staklenih vlakana, dodatno obrađena PVC ili mešavinom poliuretana. Iako je providna, uspešno sprečava prodor sunčeve svetlosti, jer strana okrenuta ka staklu zadržava zrake i na taj način sprečava njihovo širenje po prostoriji. Najveći deo toplog vazduha nalazi se između stakla i materijala, dok tek vrlo malo prelazi u preostale delove prostorije.

    Razlog zbog koga tkanina tako uspešno reflektuje direktnu sunčevu svetlost leti i zadržava toplotu u prostoriji zimi, jeste upotreba specijalnog metalnog materijala koji se postavlja na naličje, odnosno, stranu okrenutu staklu. Mrežasta tkanina zavese je odlično praktično rešenje, jer propušta veliki deo prirodne svetlosti i istovremeno zadržava veliki deo toplote.

    Rolo-zastori, osim što su vrlo postojani, uspešno sprečavaju prodor sunčeve svetlosti, pošto najveći deo toplog vazduha ostaje zarobljen između stakla i tkanine
    Rolo-zastori, osim što su vrlo postojani, uspešno sprečavaju prodor sunčeve svetlosti, pošto najveći deo toplog vazduha ostaje zarobljen između stakla i tkanine

    Sva tekstilna senila su mahom napravljena od veštačkih materijala. Tkanine od kojih su ne zahtevaju posebno održavanje te im je dovoljno brisanje vlažnom krpom. Obično pranje se ne preporučuje pošto tkanina rolo-zavese onda više neće biti elastična niti će prianjati.

    Ove dve vrste unutrašnjih senila, plisirane roletne i rolo-zastori, su po našem mišljenju najbolje rešenje, prvenstveno zbog termoregulacionih svojstava, dok sve ostale vrste služe više kao dekorativni elementi, koji omogućavaju samo delimično senčenje i zaklanjanje pogleda. Naravno, bolje ih je imati nego nemati.

    1.3. Unutrašnji aluminijumski ili drvenii venecijaneri?

    Kako izbor materijala unutrašnjih senila utiče na toplotnu izolaciju? Razlika u izolacionim svojstvima aluminijumskih i drvenih lamelnih senila je minimalna, odnosno, praktično je i nema. U odnosu na svoj položaj - pošto su obe vrste unutrašnji elementi - ni jedna ni druga ne mogu da spreče zagrevanje stakla, a samim tim ni prostorije, pa ni termoizolaciona svojstva materijala od kojih su time nisu od značaja.

    2. Spoljna senila

    Ako ste u mogućnosti da birate i vrstu i tip senila, radije se opredelite za spoljna. Koje su im prednosti? Glavna prednost spoljnih elemenata je direktno, odnosno, neposredno sprečavanje prodora sunčeve svetlosti u unutrašnjost prostorija. Zbog svog položaja, ovi tipovi senila odbijaju sunčeve zrake i pre nego što stignu do stakla. Dakle, toplota ne prolazi kroz staklo i samim tim ne zagreva prostoriju.

    Spoljna senila, u poređenju s unutrašnjim, zadržavaju do 85% sunčeve toplote i zračenja. Osim što leti sprečavaju prodor suvišne energije i zajedno sa prozorom deluju kao dobar toplotni izolator, u zimskim mesecima uspešno zadržavaju toplotu unutra, što je jednako važno.

    Asortiman spoljnih senila na svakom tržištu je takav da se samo poželeti može. Na prvom mestu tu su brojne vrste: spoljne roletne, žaluzine, kapci, spoljne rolo-zavese, kombinovane roletne, sonro-žaluzine i brisoleji, venecijaneri i pergole.

    Svaka od ovih vrsta dalje se deli na tipove, a svi zajedno se razlikuju po materijalima od kojih su, po sistemima kretanja, oblicima, fleksibilnosti i, naravno, proizvođačima, ponuđačima i cenama. Dakle, izbor vanjskih elemenata je već na prvi pogled daleko raznovrsniji i obimniji, pa vam sigurno neće biti lako da se opredelite, budući da ostaju još boje, dezeni i dodaci.

    Glavna prednost spoljnih senila je ta da sprečavaju prodor svetlosti i toplote u prostor
    Glavna prednost spoljnih senila je ta što sprečavaju prodor svetlosti i toplote u prostor

    3. Unutrašnja senila+spoljna senila?

    3.1. Spoljne roletne

    Postoje li senila koja su kombinovana ili možda ona koja kombinuju karakteristike unutrašnjih i vanjskih elemenata? Jedini tip koji može da kombinuje najbolje osobine svih senila su spoljne roletne.

    To je najefikasnije senilo koja povećava termoizolativnost prozora u zimskim mesecima i, istovremeno, vrlo uspešno sprečava zagrevanje prostorije leti i to najviše zahvaljujući opciji potpunog zatvaranja.

    Da li se preporučuje kombinacija unutrašnjih i vanjskih senila? Odgovor je ne. Radije se odlučite za jednu vrstu i kupite je za sve prozore. Već ćete samim tim ostvariti uštede. Preporučujemo da uzmete spoljne roletne koje su se u praksi pokazale jednom od najefikasnijih vrsta, budući da imaju osobine i vanjskih i unutrašnjih elemenata. Međutim, ako želite da ipak imate nešto u smislu unutrašnje dekoracije prozora, možete kupiti i njih, jer je svakako vaš dom u pitanju.

    4. Unutrašnja i spoljna senila - cena

    4.1. Unutrašnja senila - cena

    Venecijaneri

    Za venecijanere i komarnike možete platiti od oko 30 do 65 EUR/m2. Na primer: komarnici su 38-63 EUR/m2. Klasični PVC venecijaneri čije su letvice širine 45 mm su 25-35 EUR/m2; PVC venecijaneri čije su letvice širine 37 mm su između 20-27 EUR/m2, a iste takve, ali aluminijumske koštaju oko 28-32 EUR/m2.

    Plisirane roletne

    Za prozirne plisirane roletne treba izdvojiti oko 30 EUR/m2, a za tamne oko 40 EUR/m2, dok su plisirane roletne za krovne prozore oko 50 EUR/m2.

    Rolo-zastori

    Cene providnih unutrašnjih rolo-zastora počinju od oko 20 EUR/m2, a za zastore sa različitim dodacima treba izdvojiti oko 30 EUR/m2; potpuno zatamnjeni rolo-zastori (screen) mogu da budu oko 32,5 EUR/m2.

    Trakaste zavese

    Trakaste zavese koštaju između 12-24 EUR/m2.

    Panelne zavese

    Klasične panelne zavese koštaju oko 32,5 EUR/m2

    4.2. Spoljna senila - cena

    Cene vanjskih senila se isto tako razlikuju prema vrsti, materijalu, dimenzijama i načinu upravljanja. Na primer: klasični PVC venecijaneri čije su letvice širine 45 mm su 25-36 EUR/m2; PVC venecijaneri čije su letvice širine 37 mm su oko 30/m2, a iste takve, ali aluminijumske koštaju oko 20-23 EUR/m2. Fiksna senila kakva su pergole i brisoleji su skuplja. Brisoleji koštaju negde između 200 i 300 EUR/m2.

    Za običnu rolo mrežu protiv komaraca, zajedno s vođicama i postavljanjem, treba izdvojiti između 38 i 63 EUR/m2.

    Cena protivprovalnih, ojačanih žaluzina, kreće se između 200-300 EUR/m2.

    Motori za venecijanere i roletne, bez upravljanja i prekidača su 60-84 EUR/m2.

    Podfasadne roletne sa svom neophodnom opremom su 70-108 EUR/m2, dok su iste takve nadfasadne oko 70-96 EUR/m2.

    Stručni članak 1443
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Senila?

    Imamo čak 200 izvođača radova za područje Senila:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 200 izvođača radova za područje Senila
    9.6
    0

    ALUPROM


    8.9
    0

    NEMANJA ZLATKOVIĆ PR PROIZVODNJA I UGRADNJA ALUMINIJUMSKE I PVC STOLARIJE ROYAL PLAST 995 ALEKSINAC


    10
    1

    VLADIMIR ĆOSIĆ PR UGRADNJA STOLARIJE ROLOMETAL.SU SUBOTICA


    9.9
    0

    BAUWIN DECOR DOO BEOGRAD-RAKOVICA


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana