Za područje

    Brisoleji - moderno spoljno senilo

    Članak je pregledalo čak 4083+ korisnika
    Bilo da vaš stan ima terasu ili balkon u zajedničkoj zgradi ili da vam je letnja kuhinja produžetak dnevnog boravka u porodičnoj kući, svakako će biti neophodna efikasna spoljna senila protiv letnje pripeke, a neće biti suvišni ni tokom zime radi odbrane od vetra i padavina. Brisoleji su savremeno rešenje za zaštitu spoljnjeg, ali i unutrašnjeg prostora. U ovom tekstu ćemo se pozabaviti njihovim osnovnim karakteristikama i možda vam olakšati izbor, ukoliko razmišljate o kupovini.
    Stručni članak 4083
    drveni brisoleji
    Imamo čak 200 izvođača radova za područje Senila:

    1. Šta su brisoleji?

    Termin „brisole“ dolazi iz francuskog. Znači moderno dizajniran spoljni zastor, sastavljen od rotirajućih horizontalnih ili vertikalnih lamela. Brisolej se može zamisliti kao veliki perforiran kapak, koji svojom površinom pokriva celu terasu.

    Ovo spoljno senilo ima brojne prednosti. Najvažnija među njima je ta što se pljosnate lamele okreću oko svoje ose. Dakle, ovom konstrukcijom ili strukturom, zapravo, okretanjem i podešavanjem lamela, pravi se zasenčenje pomoću kog se reguliše propuštanje manje ili veće količine svetlosti. Takvo rešenje je dizajnerski savršeno i istovremeno izuzetno funkcionalno.

    Prostor između lamela omogućava strujanje toplog vazduha koji se akumulira neposredno ispod površine, istovremeno sprečavajući i prolaz kišnice. Lamele se mogu zatvoriti za nekoliko sekundi i tako se terasa ili letnja kuhinja zaštititi od kiše i vetra.

    2. Vrste brisoleja

    2.1. Vertikalni brisoleji sa horizontalnim lamelama

    Vertikalni brisoleji omogućavaju senčenje terase u ranojutarnjim ili ranovečernjim satima. Umesto da sve zatvorite roletnama koje su nepropusne površine ili čak zazidate, dobićete senilo kojim možete regulisati izlaganje suncu tokom čitavog dana. Njihova prednost je i to što skoro u potpunosti zadržavaju sunčevu svetlost i toplotu na vanjskoj strani terase.

    2.2. Vertikalni brisoleji sa vertikalnim lamelama

    Ovaj tip brisoleja je vrlo zanimljiv element dizajna. Lamele kojima se terasa senči postavljene su uspravno. Takve lamele su obično nešto šire, a vrše istu funkciju. Prostorni i svetlosni efekti koji tako nastaju u zasenjenom enterijeru su izuzetno interesantni, pošto se čak u vrelim letnjim danima stiče utisak da je u prostoriji hladnija i intimnija atmosfera, jer nema odbljeska.

    2.3. Horizontalni brisoleji sa horizontalnim lamelama

    Ovakva struktura brisoleja je, čini nam se, idealno rešenje za pokrivanje terase. Odlična je zamena za pergolu kojom ne možete da menjate količinu svetlosti niti da sve brzo zaštitite kad iznenada počne kiša. Kvalitetne verzije brisoleja sasvim zadržavaju svu vodu, a istovremeno i toplotu. Horizontalnim brisolejima mogu se zaštititi i baš velike terase ili otvoreni prostori, pošto ograničenja dimenzija nema.

    Vertikalni brisoleji su odlično sredstvo za senčenje terase
    Vertikalni brisoleji su odlično sredstvo za senčenje terase

    3. Pokretni i nepokreti brisoleji

    3.1. Pokretni brisoleji

    U zavisnosti od mogućnosti pomeranja lamela, poznajemo dve vrste brisoleja. Pokretni brisoleji su čest izbor kupaca, pošto omogućavaju podešavanje ugla pod kojim stoje pojedinačne lamele i na taj način regulisanje sunčeve svetlosti tokom čitavog dana. Podešavanjem lamela možete puštati prijatno prolećno ili jesenje sunce u unutrašnjost, dok se leti izbegavaju najjači sunčevi zraci u podne, a da se prostorije ne zatamne potpuno. Sa pokretnim lamelama, pak, zimi možete više sunčeve svetlosti i toplote usmeriti ka kući te omogućiti pasivno zagrevanje unutrašnjih prostora. Pokretni brisoleji su, isto tako, odlična zaštita od vetra, jer se letvice mogu rotiranjem postaviti u položaj koji najuspešnije odbija vetar.

    Podešavanjem lamela možete se grejati na prolećnom ili jesenjem suncu, a leti se braniti od najjačih podnevnih zraka, bez potrebe da sve potpuno pozatvarate i zatamnite.

    3.2. Nepokretni brisoleji

    Nepokretni brisoleji su bili uobičajeni u prošlom veku, ali danas se retko sreću. To su sistemi čije se lamele ne mogu pokretati ni podešavati prema kretanju sunca. Uglavnom su bili dizajnirani i napravljeni tako da odbijaju direktnu sunčevu svetlost u najtoplijim delovima dana, odnosno, onda kada je sunce najviše na nebu, ali zato nisu bili od koristi u drugim delovima dana kada je ugao zraka potpuno drugačiji. Prednost nepokretnih brisoleja je u tome što ima više opcija u pogledu upotrebe materijala: pored drvenih i aluminijumskih, koji se najčešće koriste za izradu pokretnih lamela, mogu se napraviti i betonske ili one od masivnih drvenih nosača.

    4. Materijali od kojih se prave brisoleji

    4.1. Drveni brisoleji

    Najrasprostranjeniji i najprodavaniji modeli su drveni i aluminijumski brisoleji. Drveni će domu ili vrtu dati elemente tradicionalne, prirodne gradnje, isto koliko će se lepo uklopiti u okućnicu i okruženje, jer su od prirodnog materijala. Stoga, odabirom drvenih, automatski ćete ulepšati i svoju kuću. S druge strane, drveni brisoleji su osetljivi na vremenske uslove, posebno vodu i vlagu, pa se preporučuje da budu zaštićeni strehom ili nastrešnicom. Ali to ne znači da ih ne možete koristiti i bez toga; ako su drveni brisoleji direktno izloženi vremenskim uslovima, treba izabrati izdržljivije vrste drveta i voditi računa o redovnom održavanju.

    brisoleji.jpg

    4.2. Aluminijumski brisoleji

    Brisoleji od aluminijuma su izuzetno izdržljivi i praktično neuništivi. Otporni su na sve vremenske uslove i lako se čiste - mogu se prati i samo vlažnom krpom. Tako, ispada da im održavanje nije ni potrebno. Njihov nedostatak je nešto viša cena u odnosu na drvene.

    metalni-brisoleji.jpg

    5. Brisoleji - cena

    Koliko koštaju ovakva spoljna senila? Iznos potreban za spoljna senila treba računati još pri projektovanju kuće, odnosno, pri planiranju nastrešnica, streha, konzolnih ispusta i sličnog. Senilima se već u prostoru stvaraju preduslovi za bolju osenčenost unutrašnjosti prema tome da li je određen prostor namenjen radu ili odmoru, a samim tim se određuju i troškovi klimatizacije. Fiksna senila kakva su pergole i brisoleji su skuplja. Brisoleji koštaju između 200 i 300 EUR/m2 u zavisnosti od modela, veličine i materijala, a svakako i ponuđača.

    Stručni članak 4083
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Senila?

    Imamo čak 200 izvođača radova za područje Senila:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 200 izvođača radova za područje Senila
    10
    1

    LUKA S


    9.7
    0

    SEVERPLAST GRADNJA DOO SOMBOR


    10
    1

    VLADIMIR ĆOSIĆ PR UGRADNJA STOLARIJE ROLOMETAL.SU SUBOTICA


    9.7
    0

    VIN PLAST DOO BEOGRAD


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana