U nastavku:
1. Konzolno stepenište - prednosti
Činjenica je da je dizajn konzolnih stepenica donekle specifičan, ali su svakako vredne truda i novca. Konzolno stepenište obogaćuje, a naravno i ulepšava enterijer te je njegova naročita prednost i u tome što, kada je pravilno izvedeno, deluje vrlo luksuzno i prestižno u svakom prostoru i na svakom mestu. Najviše se dodaje modernim objektima, kao varijanta minimalističkog ili industrijskog stila ako je metalno, a skoro po pravilu tradicionalnim i klasičnim, ako je drveno. Naravno - uvek može i obrnuto - ako tako poželite.
2. Vrste konzolnih stepenica
Svaka vrsta konzolnih stepeništa ima svoja jedinstvena obeležja, prednosti i slabosti. Vrlo je bitno da pri odlučivanju za ovakav arhitektonski element, dobro procenite sopstvene potrebe koliko i zahteve prostora u kom će stepenište stajati. Postoji više vrsta konzolnih stepenica između kojih možete birati.
2.1. Jednostrano ankerisano konzolno stepenište
To je osnovna varijanta ovog tipa stepeništa, fiksirana u zid samo sa jedne strane, bez nosećeg okvira. Pretežno se prave od metala, stakla ili drveta ili njihove kombinacije da bi izgledale što elegantnije, minimalistički svedenih linija.
2.2. Dvostrano ankerisano konzolno stepenište
Ovaj tip konzolnih stepenica drže dva bočna zida te izgledaju kao da su raspete između njih. Takvo stepenište je čvrsto i stabilno pošto je dvostrano ankerisano. Može biti od raznih vrsta materijala kakvi su drvo, metal, staklo, mermer ili njihove kombinacije, a sama gazišta mogu biti puna ili šuplja.
2.3. Okruglo konzolno stepenište
Ovakvo stepenište izgleda vrlo privlačno i elegantno, budući da je monolitno, odnosno iz jednog komada sa samo jednim nosačem u sredini. Pošto gazišta „kruže“ oko nosača, čini se da lebde u prostoru.
2.4. Viseće konzolno stepenište
Ovaj tip konzolnih stepenica deluje skoro nestvarno pošto vise sa plafona, bez vidnih tački oslonca. Za razliku od drugih varijanti, ovaj tip je idealan za prostore sa visokom tavanicom. Bilo da su od drveta, stakla ili metala deluju prilično atraktivno.
2.5. Spiralno konzolno stepenište
Kako im sam naziv kaže, spiralne stepenice „kruže same oko sebe", oko centralnog stuba. Bez obzira na to da li su od metala, drveta, stakla ili su od kombinovanih materijala, odlična su konstrukcija za skučene prostore budući da zauzimaju najmanje mesta.
3. Izvođenje konzolnih stepenica
Gazišta konzolnih stepenica su najčešće drvena ili metalna. Svaka stepenica stoji za sebe i fiksirana je za zid. Po pravilu, metalna podstruktura je skrivena u svakom gazištu, što omogućava površinama da prividno lebde u prostoru. Neophodno je da zid u koji su stepenice ankerisane bude betonski ili da je prethodno propisno ojačan. Stepenice se mogu napraviti i učvršćivanjem u jači oslonac koji je sakriven u zidu. Međutim, to je manje uobičajena varijanta. Konzolne stepenice se takođe mogu ugraditi u drvenu ili montažnu kuću, pod uslovom da su pravilno projektovane.
3.1. Konzolne stepenice moraju biti bezbedne!
Konzolne stepenice su često bez ograde ili je ona manje-više simbolična, provizorna. Zato neka od tih stepeništa nalikuju skulpturama. Preporučuje se da na zidu postoje držači u barem nekom, čak i umetničkom obliku, za koje se osoba može pridržati. Međutim - ako imate malu decu, jaka ograda je obavezna. Ograda mora biti pravilno izvedena tako da bude dovoljno čvrsta i da vizuelno ne kvari utisak o enterijeru, pa se zato često pribegava staklu kao rešenju.
Konzolne stepenice se mogu istaći i učiniti sigurnijim obezbeđenjem dodatnog osvetljenja, na primer, LED svetlima. Iznad svakog gazišta ili u ravni sa njim, na zid može biti ugrađena po jedna LED svetiljka.
4. Konzolno stepenište - cena
Cene konzolnih stepeništa su nešto više od cena za klasična, u zavisnosti od elemenata kakvi su materijal, veličina, tip, način postavljanja. Sve u svemu, cene im se kreću između 1.000-2.000 EUR.
Informacije o cenama možete pogledati u našem kalkulatoru.