Za područje
    OTP banka

    Stepeništa: stepenice, podesti i ograde

    Članak je pregledalo čak 9581+ korisnika
    Stepeništa, koja znamo, sastoje se od fiksnih delova kakvi su stepenice, međusobno povezane ramom, ograda i odmorište ili podest. Pri projektovanju stepeništa mora se voditi računa o svakom od ovih elemenata pojedinačno koliko i zasebno, da bi se dobila stabilna i sigurna struktura. U tom smislu vam može pomoći arhitekta, ali ako razmišljate da se posla prihvatite sami, pročitajte naš tekst. Pokušaćemo da objasnimo najvažnije stvari, a naročito dimenzioniranje i proporcije što je najvažnije za sigurno i udobno hodanje.
    Stručni članak 9581
    stepenista
    Imamo čak 745 izvođača radova za područje Drvene stepenice:

    1. Funkcionalno stepenište

    Stepenište mora biti projektovano tako da bude funkcionalno i udobno. Postoje strogo definisani standardi za stepenište, koji do u tančine određuju kakvi moraju biti podest, ograda i stepenice, odnosno, visina, dubina i dužina svakog gazišta. Postoje jednoramna i dvoramna stepeništa.

    2. Pojedinačne stepenice

    Stepenice čine vertikalni, čeoni deo i horizontalne površine, kolokvijalno zvane gazišta, duž kojih se penje ili spušta, a koja se postavljaju na određenim razmacima, na različitim visinama. One moraju biti što udobnije za hodanje, pa je odnos između visine i dubine svakog gazišta veoma važan. Ovaj odnos se izračunava tzv. Blondelovom formulom koja glasi: 2x visina čela + 1x širina gazišta=63-65 cm. Kod nas se za stepenice koje se ređe koriste (niskofrekventne) uzima formula: 2x21+1x21=63 cm, dok se za stambenu izgradnju optimalne stepenice prave po formuli: 2x18+1x28=64 cm. Za javne prostore prave se stepenice (visokofrekventne) po formuli: 2x13+1x39=65 cm. Računajući, dakle, po Blondelovoj formuli dolazi se do standardnih dimenzija – visine 15-18 cm i dubine 27-31 cm.

    3. Ram stepeništa

    Ram stepeništa čini niz stepenica između dva podesta ili između dva sprata, ako odmorišta nema. U stambenim objektima najčešće se nalaze jednoramna i dvoramna stepeništa. Međutim, postoje i troramna, ali i drugačije projektovana, u zavisnosti od raspoloživog prostora, visine, namene i namere dizajnera. Jednoramna stepeništa su najjednostavnije, pravolinijsko povezivanje dva nivoa ili dva sprata; dvoramna imaju odmorište ili podest u sredini, pri čemu oba kraka mogu ići u istom pravcu ili u suprotnim, a mogu biti pravougaona ili obla. Kako god da se projektuju, osim što su funkcionalan jesu i vrlo su bitan estetski element u prostoru, a ima i onih koja su prava umetnička dela.

    Pravilo je da u jednom ramu ne sme biti više od 18 stepenica, pa se onda u zavisnosti od visine koja treba da se premosti, prave raspored i struktura. Važna je i širina stepeništa, koja ne bi trebalo da bude manja od 90 cm; zato se obično i ostavlja 100-120 cm. Koliko će ram stepeništa biti širok, naravno, najviše zavisi od raspoloživog prostora.

    Uobičajeno je da u stambenim objektima visina stepenica bude 25-18 cm a njihova dubina 27-31 cm
    Uobičajeno je da u stambenim objektima visina stepenica bude 25-18 cm a njihova dubina 27-31 cm

    4. Podest ili odmorište

    Odmorište je površina koja se javlja između i/ili na kraju stepeništa. Kada je podest između stepenica, uglavnom služi za odmor ili olakšanje uspona. Zamislite koliko je lakše ići uz 12 uzastopnih stepenica nego 24. Osim toga, podest služi i za to da se promeni pravac kretanja, ako je stepenište napravljeno kao dvoramno ili troramno. Da bi podest bio udoban i funkcionalan, posebno za nošenje nameštaja, mora biti dubok barem koliko je širok ram stepeništa. To je najmanje 90 cm, ali ako ima prostora, bolje je da bude što dublji.

    Odmorište se najčešće pravi od istog materijala od kojeg su i gazišta ili je pak isti kao pod.

    5. Ograda za stepenice

    Zadatak stepenišne ograde je da zaštiti korisnika i pruži mu podršku. Ograda stepenica mora biti visoka 110 cm. Onda kada je ograda od letvica ili stubića, razmak među njima ne sme biti veći od 10 cm, uglavnom radi bezbednosti dece i kućnih ljubimaca.

    Ograda može biti usidrena frontalno (sa strane) ili na prilaznoj površini stepenica. Danas postoje i modernije varijante koje se sidre u međuspratnu ploču i stepenice ili u pod, tako da pokrivaju celu površinu. Ovo je naročito primereno za one tipove uređenja enterijera kada stepenište treba da je uočljiv segment dizajna.

    Ograde stepeništa mogu biti usidrene na stranama ili na gazištima
    Ograde stepeništa mogu biti usidrene na stranama ili na gazištima

    5.1. Kakva treba da je ograda stepeništa

    Ograde za stepenice mogu biti izrađene od različitih materijala; mogu biti staklene i delovati kao i da ih nema, potpuno stopljene sa pozadinom, mogu biti pune, čvrste i robusne, ali se mogu i potpuno dematerijalizovati u skladu s najnovijim trendom ograde od sajli. Sajle se protežu od poda do plafona, u linijama ili kao mreža na koju možete okačiti svoje omiljene memorabilije, fotografije, slike, ukrase i suvenire. Estetika ograde stoga pretežno zavisi od izgleda stepenica – ona treba da im je stilska, estetska i funkcionalna nadgradnja i dopuna.

    Stručni članak 9581
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Drvene stepenice?

    Imamo čak 745 izvođača radova za područje Drvene stepenice:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 745 izvođača radova za područje Drvene stepenice
    8.7
    0

    BUILDCORP doo


    9.8
    0

    GRADJEVINAR


    9.3
    0

    PROIZVODNJA OSTALOG NAMEŠTAJA ENTERIJER MOJA POLICA FUTOG


    9.5
    0

    JOVAN MANOJLOVIĆ PR STOLARSKO ZANATSKA RADNJA JOCA STOLAR PARAĆIN


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana