Koliko koštaju metalne stepenice? Cena metalnih stepenica zavisi od visine i tipa stepeništa (ravno, zavojito, s podestima, konzolno), vrste ograde i pratećih elemenata. Cena izrade i postavljanja jednoetažnih spiralnih metalnih stepenica, bojenih prahom, kreće se između 1.000 i 2.000 EUR.
Kome poveriti izradu ili nabavku i postavljanje metalnih stepenica? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim bravarima u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza! Dovoljno je da popunite formular ispod.
vaša količina
jedinica
okvirna cena
vaša cena
Cena nabavke i postavljanja dvokrakih metalnih stepenica s jednim nosačem, 100x100 cm, s metalnom konstrukcijom i sve bojeno prahom. Cena stepeništa za sprat standardne visine.
Cena nabavke i postavljanja L metalnih stepenica s jednim nosačem, 100x100 cm, s metalnom konstrukcijom i sve bojeno prahom. Cena stepeništa za sprat standardne visine.
Cena nabavke i postavljanja polukružnih metalnih stepenica s jednim nosačem, 100x100 cm, sve bojeno prahom. Cena stepeništa za sprat standardne visine.
Cena nabavke i postavljanja spiralnih metalnih stepenica prečnika 100 cm s metalnom konstrukcijom bojenom prahom. Cena stepeništa za sprat standardne visine.
Metalne stepenice su vrlo čest izbor i za enterijer i za eksterijer koliko u poslovnim i javnim zgradama toliko i u kućama. Skoro obavezno požarne stepenice su metalne, jer su najsigurnije. Osim toga, sam materijal od kog se prave, bilo da je gvožđe, čelik ili aluminijum, pruža velike mogućnosti oblikovanja, struktuiranja i montaže, što nije zanemarljiv faktor. Između ostalog, možete birati oblik, konstrukciju i boju tako da se u svakom detalju metalne stepenice stilski uklope u vaš dom.
U svakom stambenom prostoru u kome je više od jednog nivoa, neophodno je stepenište radi neometanog kretanja. Sastavni deo stepeništa, pored samih stepenica, su ograde i podesti koji osim što su sigurnosni elementi strukture, čine lepšim celu konstrukciju koliko i ambijent. Stepeništa su važan deo doma i zato što mnogo ljudi smatra da su prva stvar koju zapaze u nekom prostoru. Toga radi, ako ste se odlučili za stepenice u novogradnji ili prilikom renoviranja, onda je vrlo bitno da odaberete i pravi materijal.
Najuočljiviji element svakog stepeništa je ograda. Vrlo je važna kao okvir i oslonac stepenica. Rekli bismo da su metalne stepenice odličan izbor za svaki prostor, a razloga za to ima više. Kovano gvožđe je samo po sebi izuzetno čvrst, postojan i dugotrajan materijal. Najvažnije karakteristike za svako stepenište su njegova čvrstina i nosivost. Metalne stepenice se prave od najboljeg metala i garantuju sigurnost. Osim toga, zbog velikih mogućnosti u dizajniranju, može se reći i da su popularne. Kombinovanje s različitim materijalima je neupitno, pa se tako kao najčešće javlja stepenište s drvenim gazištima i kovanom ogradom. Stepenice od kovanog gvožđa ili nerđajućeg čelika su takve da mogu potrajati desetinama godina. Gvožđe je vrlo zahvalan materijal za oblikovanje. Iz metalnih ploča se može izvući bezmalo svaki oblik stepenica. Prema prostoru koji stoji na raspolaganju za postavljanje stepenica, moći ćete da birate spiralno ili ravno, s podestom ili bez njega.
Osim reklo bi se klasičnih, gvozdenih i čeličnih stepenica, sve traženije postaju i aluminijumske. I one su vrlo otporne na sve vrste atmosferskih uticaja, a pri tom ne korodiraju. Aluminijumska konstrukcija i inače zahteva vrlo malo održavanja. Mogu da se oblikuju, odnosno, postave na više načina shodno budućoj nameni. Povrh svega, upravo zato što se konstruišu prema prostoru, mogu biti sasvim praktične i funkcionalne.
Najvažnijom odlikom metalnog stepeništa, bilo da je u kući ili poslovnom objektu, smatra se lako čišćenje. Budući da je sam materijal vrlo izdržljiv i ne prljaju se lako, za čišćenje su dovoljni vlažan mop ili krpa. Metalne površine se uglavnom poliraju i zato su glatke te se smatraju i higijenskim.
Metalna stepeništa su građevincima, arhitektama i projektantima uvek prvi i omiljen izbor. Metalne elemente, poput ograda, mogu da kombinuju s bilo čim drugim ili da sve bude od istovrsnog metala. Puno je razloga za ovakvu popularnost.
Metalno stepenište se uvek može oblikovati po meri, odnosno, napraviti u odgovarajućoj veličini i strukturi. Bez obzira na to da li vam je stan u minimalističkom, rokoko ili klasičnom stilu, mogućnosti oblikovanja su bezbrojne. Od metala koji su pogodni za ovakve konstrukcije, najčešće se koriste nerđajući čelik, kovano gvožđe i aluminijum. Svaka od tih opcija nadalje nudi jedinstvene estetske i izvođačke prednosti koje omogućavaju da dobijete tačno ono što želite. Najsofisticiranijim, najelegantnijim i najprestrižnijim već godinama se smatraju neverovatni rezultati kombinacije metala, drveta i stakla. Takve aluminijumske spiralne stepenice na primer, izgledaju sasvim moderno, industrijski robusno, a uklapaju se u svaki prostor kao svojevrstan apstraktni umetnički komad naročite elegancije.
Osim što su praktične i funkcionalne, metalne stepenice su poznate i po tome da skoro ni ne zahtevaju održavanje. Za razliku od drvenih, metalnim nije potrebno zaptivanje, lakiranje ni farbanje da bi održale svoj izgled.
Metalnim stepenicama osim povremenog čišćenja nije potrebno nikakvo drugo održavanje, jer su i napravljene da budu trajne. Ovakve stepenice su funkcionalne i praktične, otporne na ekstremne temperature koliko i na vremenske promene, vlagu i druge spoljne uticaje. Bilo da su u eksterijeru ili enterijeru - mogu se smatrati idealnim rešenjem gledano iz svakog ugla.
Ima više načina da dođete do nacrta stepeništa koje želite. Ako se odlučite da stepenište kupite od specijalizovanog prodavca, odnosno, proizvođača, oni će se pobrinuti za sve što je neophodno. Ako želit, međutim, unikatne stepenice po vlastitom dizajnu, arhitekta vam može napraviti projekt, a stolar može da ih napravi. Ako se razumete u tehničke nacrte, možda možete i sami napraviti skice i razmere.
Ramovi većine stepeništa su metalni. Razlog za to su karakteristike metala kao građevinskog i konstruktivnog materijala - izdržljivost i fleksibilnost, a svakako i njihova svestranost koja projektantima i proizvođačima daje uistinu odrešene ruke u pogledu ideja. Sledećih šest vrsta stepeništa se najčešće sreću:
Ova funkcionalna, po ceni pristupačna i jednostavna struktura se najčešće sreće, budući da omogućava direktno i najbrže kretanje s nivoa na nivo, odnosno, sa sprata na sprat. Međutim, ima situacija kada se ovakvo stepenište ne može smestiti u dati prostor, a dešava se da, i kada ima mesta, naručioci prosto žele stepenice drugog oblika.
Ovakvo stepenište, zapravo, uslovljava kružno kretanje pod uglom od 90° ili čitavih 180°, što se postiže gazištima klinastog oblika. Takvim se stepenicama postižu vrlo zanimljivi arhitektonski efekti, a bezbednije su od spiralnih.
Ovakvo stepenište ima zavoj od 90° i umetnut podest. Gazišta su pravougaona, pa su samim tim ove stepenice sigurnije i pristupačnije.
Ovaj tip stepeništa se naziva još i lomljenim, jer do podesta ima jedan ram i postavljeno je u jednom smeru, a od podesta ima drugi, u suprotnom smeru, pa je i zaokret od 180°. Sam podest je odmorište, ali i funkcionalni, sigurnosni element.
Ovakvo stepenište je poprilično popularno jer zaista ostavlja jak stilski utisak, premda se ne bi moglo nazvati najsigurnijim niti najfunkcionalnijim. Svako gazište je drugačijeg oblika i veličine te se čini da ono izgleda kao sliveno. Takva struktura je vrlo kreativno i elegantno rešenje, premda skuplje od ostalih.
Okvir, odnosno, ram ovog stepeništa je takođe okrugao. Zavoji iznose ukupno 360° gledano odozdo nagore i obrnuto, dok je na podu opisan pun krug. Ovakve stepenice su vrlo praktične za manje prostore pošto spirala menja ravne merdevine ili strme stepenice, a pri tom je elegantnija i lepša.
Pri planiranju stepeništa postoje brojni činioci koji se moraju uzeti u obzir. Najupitniji su veličina, konstrukcija i materijali. Pored toga, stepenište mora odgovarati postojećim građevinskim propisima. Evo o čemu se još mora voditi računa:
Iako možda na prvi pogled izgleda drugačije, određena pravila postavljanja stepeništa se ne smeju prekršiti. Na prvom mestu je sigurnost, pošto nepravilno ugrađena, zapravo, loše isplanirana i proračunata stepeništa predstavljaju opasnost. Ako odlučite da ceo projekat izvede arhitekta, to je odličan izbor. Stepenice moraju biti najviše 22 cm visoke i najmanje 22 cm široke. Najveći dozvoljeni nagib je 42°. Celo stepenište treba da ima ogradu bar s jedne strane ako su stepenice uže od metra, odnosno, s obe strane, ako su šire od metra. Ograda stepeništa može biti najmanje visine 90 cm. Ograda ne sme da ima otvore između stepenica niti sama ograda treba da je šira od 10 cm. Iznad svake stepenice mora biti još najmanje 2 m prostora; u stvari, dovoljno visine iznad glave prosečnog čoveka.
Veličina je možda i najbitniji faktor u nacrtu stepeništa. Veličina se određuje prema potrebnoj visini. Ta visina se meri od linije poda do linije plafona, a onda se deli na određeni broj stepenika. Prosečno su stepeništa visoka oko 2,6 m što se deli s uobičajenom visinom gazišta od 20 cm i dobija se 13 stepenika. Potom se meri ceo prostor koji je na raspolaganju za dužinu stepeništa imajući u vidu da nagib ne sme biti veći od 42°, pa se po tome određuje dubina svakog gazišta.
Kada je širina u pitanju tu nema nekih posebnih ograničenja, ali se uglavnom računa da je oko 86 cm dovoljno ili nešto više za glavno stepenište. Za sekundarna stepeništa se preporučuje da ne budu uža od 60 cm.
Najbolje mesto za stepenište se razlikuje od kuće do kuće i uglavnom zavisi od tlocrta. Uopšteno govoreći, uvek se gleda da ono bude u blizini ulaznih vrata, jer uopšte nije praktično da se prolazi kroz celu prostoriju da bi se došlo do stepenica. Osim toga, ako kuća ima tri sprata to stepenište mora biti i požarno. Sledeći faktor je prirodno osvetljenje te stepenice kao masivan element enterijera ne treba da ga blokiraju niti prave veliku senku.
Ako želite da osigurate to da stepenište bude tačno onakvo kakvo ste zamislili, i lepo i zgodno, razmislite i o izvesnim nestandardnim oblicima. Možda bi bilo dobro da novo stepenište ima mesta za odlaganje ili zastakljene delove kako bi što više prirodne svetlosti ulazilo u prostor. Stepenice s ostavom su takođe odlično rešenje za maksimalnu iskorišćenost praznina. Pri skiciranju uvek imajte na umu pravce iz kojih dolazi dnevno svetlo. Ima situacija kada je to teško, prosto zato što su stepenice u centralnom delu kuće, daleko od prozora. Ako je to u pitanju, bolje osvetljenje se postiže reflektorima iznad vrata, bilo sa spoljne bilo s unutrašnje strane ili oboje.
Možete upotrebiti i drugačija svetla ili LED trake ako za drugo nema mesta. LED diodama možete oblepiti ivice tako da stepenice budu i bezbednije. Dobra osvetljenost stepenica nije važna samo zbog praktičnosti, već i zbog estetike, pošto osvetljeno pokućstvo izgleda življe. U svakom slučaju, uvek se preporučuje svetlo bar u dnu i na vrhu stepeništa koje uključujete i isključujete dvostranim prekidačem.
Daibau.rs, pomažemo pri prooceni investicije i izboru izvođača za vaš Dom
Spoljno stepenište 1sprat kuće
Povezivanje sprata sa dvorištem 15 gazista potreban ram, gazista imam, gelender na spoljnoj strani, na drugoj strani zid od kuće! 84672 € do 141120 €
Stepenice spoljne za potkrovlje
Potrebna izrada spiralnih stepenica, spoljnih sa metalnom konstrukcijom i drvenim gazištem. Visina etaže 3m. 52920 € do 88200 €
Izrada stepenica/merdevina za SUV vozilo kao i krovne galerije
Potrebne merdevine/stepenice i galerija za na krov SUV vozila.
Slike u prilogu.
127008 € do 211680 €
Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.