Za područje
    b2c

    Kako nastaju i kako se uklanjaju pukotine na zidu?

    Članak je pregledalo čak 657+ korisnika
    Pukotine na zidu nisu samo estetski problem, već često ukazuju na nešto mnogo kompleksnije. Stoga u nastavku istražujemo kako nastaju, šta ih izaziva, ali i kako se mogu ukloniti.
    Stručni članak 657
    pukotine na zidu
    Imamo čak 3286 izvođača radova za područje Krečenje, moler:

    Neophodno je prvo definisati prirodu pukotine pa tek onda pristupiti njenom rešavanju. One mogu biti odraz ozbiljnog problema u samoj strukturi građevine. Da li je pukotinu na vašem zidu izazvala nagla promena vlažnosti vazduha i temperature, sleganje terena ili možda, čak, loše izvršeni molerski radovi?

    Kako nastaju pukotine na zidu?

    Pukotine se mogu podeliti prema najčešćim razlozima zbog kojih nastaju u različitim prostorima, i to na: one koje nastaju kao posledica promena temperature i količine vlage; pukotine nastale usled prevelikog opterećenja materijala; one uzrokovane zemljotresima i pomeranjem tla; nastale sleganjem novoizgrađenih objekata; one izazvane lošim kvalitetom maltera ili, čak, lošim molerskim radovima (često se dešava „u režiji sam svoj majstor“).

    Kada su u pitanju pukotine na zidu koje su nastale usled promena temperature, najčešće ćete ih prepoznati kao stepenaste, iznad prozora i kod okvira vrata.

    Pukotina kod prozora
    Pukotine na zidu koje su nastale usled promena temperature, najčešće ćete prepoznati kao stepenaste, mahom iznad prozora i kod okvira vrata

    Temperaturna kolebanja utiču na građevinske materijale koji se, u zavisnosti od svojih svojstava, skupljaju ili rastežu. Ako je širenje i skupljanje zida sprečeno drugim konstruktivnim elementima, dolazi do pojave pukotina koje se šire i skupljaju. Pukotine sličnih karakteristika izazivaju i promene vlažnosti u zidu. Naime, u periodu sa dosta padavina, loše izolovani zidovi upijaju mnogo vlage i šire se, dok u toplijem, sušnom delu godine gube tu istu vlagu i skupljaju se. U oba slučaja se kaže da pukotine „rade“.

    Prevelika vlaga izaziva razvoj plesni i buđi, a može dovesti i do bubrenja zida, pa ukoliko se to ne sanira, stvara probleme i u samoj konstrukciji.

    Pukotine na zidu koje su prouzrokovane zemljotresom ili pomeranjem tla još jedna su vrsta problema. Na geološki aktivnim područjima tlo se može pomerati usled zemljotresa, a „kretanje” može biti uzrokovano i prodiranjem vlage ili rastom korenja drveća, koje se nalazi u blizini građevinskog objekta (orah, na primer, ima izuzetno jak koren koji može da podigne temelj ili beton oko kuće, pošto ide i do pet metara u dubinu). Pukotine na zidu nastale pomeranjem tla, formiraju se bliže dnu te se šire horizontalno ili vertikalno u visinu, a udaljavanjem od dna postaju sve uže.

    Pukotine usled pomeranja tla
    Pukotine na zidu nastale pomeranjem tla, formiraju se bliže dnu te se šire horizontalno ili vertikalno u visinu, a udaljavanjem od dna postaju sve uže
    Pomeranja tla, koja su rezultat različitih faktora, dovode do razlike u napetosti zidova građevine.

    Pukotine na zidu nastale usled prevelikog opterećenja materijala prepoznaju se po dužini - mogu da se prostiru duž celog zida i obično su vertikalne. Posledica su konstruktivne greške.

    Pukotine nastaju usled opterećenja koje premašuje čvrstinu materijala, odnosno, onog koje građevinski materijal može podneti. Smatra se da su ove pukotine najozbiljnije.

    Dobar primer nastanka takvih rascepa jesu objekti kod kojih nenosivi unutrašnji zid, usled netačnih proračuna, mora da nosi deo tereta krovne konstrukcije. U tom slučaju, težina krovne konstrukcije pritiska zid odozgo i uzrokuje pukotine.

    Pukotina na građevinskom materijalu
    Pukotine nastaju usled opterećenja koje premašuje čvrstinu materijala

    Pukotine uzrokovane sleganjem novoizgrađenih objekata najčešće su rezultat sleganja temelja. Nakon završetka izgradnje građevinski objekt svojom težinom istiskuje vodu iz tla ispod sebe. Zbog toga se teren u određenoj meri sabija, a građevina spušta za par milimetara.

    Pukotine mogu nastati na zidovima usled sleganja pojedinih delova objekta. One su, dakle, konstruktivne prirode i prepoznaju se po dužini - ponekad se, čak, pojave i duž celog zida.

    U takvim situacijama saniranju se pristupa tek kada se ustanovi da je širenje stalo, dok se kod rastuće pukotine prvo mora ojačati temelj ili učvrstiti okolno zemljište.

    Sleganje je moguće i kod starijih građevina, a ne samo kod novoizgrađenih objekata. Takvi rascepi su rezultat promene tokova podzemnih voda ili pojave klizišta. Neretko ih može uzrokovati i voda sa krova koja se olucima sprovodi u neposrednu blizinu temelja; ona razmekšava tlo, a temelj kreće da „tone”.

    Što se novoizgrađenih objekata tiče, javlja se još jedna vrsta pukotina koja se srećom brzo i trajno sanira, odmah nakon završetka deformacija. Pukotine koje se javljaju neposredno nakon gradnje rezultat su isparavanja suvišne vlage iz maltera koji se pri tom skuplja. Takođe, kada je zid vezan za druge zidove koji trpe različita opterećenja, nastaju pukotine.

    Pukotina usled opterećenja materijala
    Pukotine na zidu nastale usled prevelikog opterećenja materijala prepoznaju se po dužini, a mogu da se prostiru duž celog zida i obično su vertikalne

    Pukotine nastaju i usled lošeg kvaliteta maltera ili njegovog pogrešnog nanošenja. Takve pukotine mahom imaju karakterističan mrežast izgled, vrlo su tanke i šire se u svim pravcima. Popularne su pod nazivom paukova mreža.

    Pukotine mogu izazvati i greške pri mešanju maltera ili nepoštovanje svojstava građevinskog materijala. Generalno uzev, upotreba pogrešnih materijala, onih slabog kvaliteta, ali i njihova neadekvatna primena, pogodovaće stvaranju pukotina.

    Međutim, pukotine nastale na taj način su plitke, a nakon završetka procesa u malteru, lako se saniraju gletovanjem.

    Kod starijih građevina dolazi do otpadanja maltera, jer se sa godinama malter odvaja od zidova; pri tom mahom nastaju tanke i nepravilne - „kapilarne“ pukotine.

    Pukotine na zidu se mogu javiti i nakon nanošenja boje, odnosno krečenja, i to najčešće onda kada se žuri i ne radi temeljno. Neretko, kada se neko odluči na samostalno krečenje, propusti neki korak i tu nastaje problem - najčešće se ne sačeka da se prethodni sloj sasvim osuši. Osim toga, želja za uštedom neretko dovodi do kupovine farbe lošijeg kvaliteta koja se neće dobro vezati za zidove koji se kreče, zbog čega će se kasnije pojaviti pukotine.

    Kako se uklanjaju pukotine na zidu?

    Ako se radi o pukotinama koje su rezultat prevelikog opterećenja materijala i elemenata ili, pak, nastaju sleganjem građevine, potrebno je sprovesti mere za poboljšanje stabilnosti objekta. Prvo je neophodno detektovati problem i u zavisnosti od vrste, pristupiti njegovom rešavanju: instalacijom novog drenažnog sistema ili isušivanjem zidova pre početka radova na saniranju.

    Takve pukotine najčešče su posledica greški pri projektovanju i nepotpunih analiza u fazi pripreme, ali i netačnih proračuna. Moraju se uzeti u obzir svojstva podloge na kojoj će se graditi, stanje susednih građevina i slično, pa tako izbeći greške statičkih proračuna pojedinih delova objekta.

    Kako izgleda postupak saniranja pukotina koje više „ne rade”, odnosno, „ne dišu”?

    Ako je reč o površinskoj pukotini, gde je napukla samo glet-masa, dok je zid ispod nje „zdrav”, najpre se mora skinuti sloj stare farbe i gleta oko rascepa. U tu svrhu možete blago navlaži zid vodom, sačekati neko vreme da poludisperzija i glet upiju tu vodu i nabubre, pa ih špahlom sastrugati. Špahlom polako valja guliti glet sve dok on lako otpada sa površine zida.

    Da ne biste iznova morali da radite saniranje, potrebno je da uklonite sve delove gleta koji su popustili.

    Kada ostane samo čvrst glet, četkom očistite prašinu i krupnije ostatke mase unutar pukotine, baš kao što zubar priprema zub za plombiranje. Potom nanesite podlogu, tzv. prajmer, a kada se on sasvim osuši, nanesite nov sloj glet-mase gletericom. Kada i taj sloj bude potpuno suv, zid lagano prešmirglajte i okrečite, gledajući da „pogodite” istu nijansu ili ceo zid, odnosno, prostoriju iznova okrečite. Ako gletovanje radite na velikim površinama, preporučuje se da to ne činite sami već da pozovete majstore.

    Saniranje pukotine
    Da ne biste iznova morali da radite saniranje, valja ukloniti sve delove gleta koji su popustili

    Koliko će vam naplatiti moler za ovu uslugu? Cena brušenja i gletovanja u dva sloja, unutrašnjih zidova i plafona, iznosi 2 EUR/m2, a istu sumu platićete i za gitovanje manjih oštećenja, gletovanje i šmirglanje zidova.

    Ako tražite profesionalne izvođače kojima biste poverili saniranje pukotina i gletovanje, pomoć možete potražiti na daibau.rs i to potpuno besplatno, brzo i jednostavno. Potrebno je samo da popunite upit na našem sajtu i ubrzo će vam se javiti izvođači s odgovarajućom ponudom.

    U slučaju da se upotrebe bandaž-trake, popularno poznate kao mrežice, koje se se kupuju u prodavnicama molerskog materijala, one se prvo seku na odgovarajuću dužinu i prelepe preko pukotine na zidu (najčešće su sa jedne strane samolepljive). Pre toga se oko pukotine nanese podloga za grundiranje koja se mora ostaviti da se osuši pre lepljenja trake. Potom se preko trake u tankom sloju nanosi neki vezujući materijal, npr. smesa za ispune, koja će mrežicu zalepiti za zid. Kada se taj sloj stvrdne, iznova sledi grundiranje, a potom, kada se i taj sloj sasvim osuši, gletovanje kojim se zid poravna.

    Svaki iskusni majstor reći će vam da kanta u kojoj se meša i drži materijal mora biti čista. U suprotnom, ostaci stare glet-mase u kontaktu sa novim materijalom reaguju kao katalizatori, pa se novi materijal brže suši i sa njim je teže raditi.

    Stručni članak 657
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Krečenje, moler?

    Imamo čak 3286 izvođača radova za područje Krečenje, moler:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 3286 izvođača radova za područje Krečenje, moler
    8.7
    0

    Home Guide doo


    8.7
    0

    Polza Industry DOO


    9.3
    0

    GIPSARSKO MOLERSKI RADOVI GIPS ENTERIJERI BOŽIČKOVIĆ NOVI SAD


    10
    15

    TRIVUN ŠKORIĆ PR HIDROIZOLACIJA ŠKORIĆ


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana