Za područje
    OTP banka

    Uređenje dvorišta, sređivanje okućnice

    Članak je pregledalo čak 2971+ korisnika
    Većina današnjih investitora se odlučuje na uređenje dvorišta i okoline u dužem periodu ili u intervalima, pa se zato oko mnogih novogradnji dugo nakon što su svi građevinski i zanatski radovi praktično završeni, zatiče nered. Kao što proces izgradnje objekta zahteva precizan koncept i okolini kuće je potreban jasan i sveobuhvatan plan ako hoćete da se sve sredi u najkraćem roku. Celovito idejno rešenje spoljnog uređenja okoline je stoga presudno za zadovoljavajući rezultat.
    Stručni članak 2971
    uredjenje dvorista
    Imamo čak 2115 izvođača radova za područje Pejzažna arhitektura:

    1. Uređenje dvorišta

    Okućnica je parcela na kojoj kuća stoji. Budući da ste se za gradnju ili kupovinu kuće najverovatnije odlučili zato da biste uživali na svežem vazduhu te većinu lepih i toplih dana provodili napolju, nije na odmet razmišljanje o uređenju dvorišta. Sređivanje okućnice uključuje popločavanje staza i prilaznog puta, terase ili verande, stepenica, postavljanje vrtne ograde, pergole ili letnje kuhinje i u poslednjoj fazi, naravno, uređenje zelenih površina i bašte. U ovom tekstu ćemo se pozabaviti pitanjima i temama pejzažne arhitekture.

    Savet stručnjaka iz firme OAZA - PROJEKT

    1. Firma OAZA PROJEKT nudi širok spektar usluga kada je u pitanju uređenje okoline. U svojoj ponudi imate i dekorativni malč, za šta on služi i zašto je dobro urediti vrt ovim proizvodom?

    Dekorativni malč je prirodan proizvod dobijen preradom (usitnjavanjem i separacijom isečaka) crnog bora. Crni bor je podesan jer u sebi sadrži dosta visok sadržaj smola koje sprečavaju brzo propadanje pa je zbog toga ujedno i dugotrajniji. Malč je namenjen uglavnom za spoljnu upotrebu, za dekoraciju zelenih površina tj. cvećnjaka, alpinetuma, raznih vrsta žardinjera i oivičenih i ogradjenih površina sa zasađenim sadnim materijalom, za zaštitu stabala u drvoredima idr. Potpuno je bezbedan za ljude i kućne ljubimce (za toniranje malča se koriste prirodne tj. oksidne boje dobijene od pigmenata preradom prirodnih ruda mineral i dr.)
    Osnovne funkcije malča su da:
    - spreči rast korova i olakša održavanje vrta na mestima gde su zasađene grupacije biljaka
    - održava ujednačenu temperature zemljišta i ublažava temperaturne šokove, rane mrazeve i sl.
    - na jakom mrazu se ponaša kao izolator i sprečava smrzavanje korena biljaka
    - smanjuje isparenje i gubitak vlage iz zemlje a samim tim smanjuje potrebe za zalivanjem
    - na kosim terenima sprečava slivanje i eroziju zemljišta
    - prilikom razgradnje pogoduje razvoju korisnih organizama i prehrani biljaka
    - daje lep i uredan izgled vrtu i drugim vrstama zelenih površina

    dekorativni-malc-oaza-projekt.jpg

    Zbog svih gore navedenih osobina na mestima gde se nalaze cvetne leje grupacije, biljaka, žardinjera i druge oivičene vrste zasada dobro je i korisno po završenoj sadnji navedenu površinu izmalcirati. Pre prostiranja malča potrebno je sa površine uklonmiti krupne buse i druga strana tela (delove šuta i drugih materijala). Površinu blago uravnati. Počupati korove i druge vrste nepoželjnih biljaka. Položiti malč u sloju debljine oko 5 cm. Jedna vreća malča (zapremine neto 40 ili 50 lit) dovoljna je za 1m2 pokrivke.

    2. Kakve fontane imate u ponudi i koliko su one popularne za uređenje vrtova?

    U ponudi imamo više vrsta Fontana, a sve one mogu se klasifikovati u više grupacija. Osnovna podela je da se fontane dele na dve grupe i to:
    1. Fontane za javne površine (gradske fontane)
    2. Fontane za bašte i dvorišta

    fontane-oaza-projekt.jpg

    Kod javnih gradskih fontana koriste se uglavnom savremeni građevinski materijali poput granita, mermera, mozaika a za vodene efekte se koriste mlaznice od nerđajućeg čelika i sličnih materijala. Kod baštenskih fontana koriste se tradicionalni materijali poput prirodnog kamena, rečnih kamenčića i belutaka raznih vrsta, lisnatih ploča i dr. Baštenske fontane se dekorišu i biljkama, zelenilom i drugom vrstama baštenskog mobilijara. Pored ovih podela postoje i neke druge vrste fontana poput gejzira i velikih vodoskoka na jezerima, kao i moderne (tzv. urbane) fontane koje su urađene sa najnovijim vrstama raznih materijala a koriste se u eksterijeru i enterijeru. Na novoizgrađenim objektima, tržnim centrima, šoping molovima, restoranima i dr. U ove vrste fontana ubrajaju se vodeni zidovi, staklene cevi sa mehuričima, fontane, ogledala, vortex (vrtložne fontane, slapovi iz zida, plutajuće granitne kugle i sl.)

    Svi gore navedeni topovi fontana se nalaze i u ponudi firme OAZA - PROJEKT a detaljnija klasifikacija galeriju sa fotografijama možete videti na našem sajtu OAZA - PROJEKT u meniju fontane kao i u pratećim galerijama fotografija.

    Za uređenje vrtova najpopularnija vrsta fontana su tzv.vrtna jezerca ili barice sa ribama gde se prilikom izgradnje fontane pored izrade klasičnog jezerceta sa pratećim vodoskokom (prskalicom) potočićem i rasvetom dodaje i proširenje tj. barijera za sadnju barskih biljaka, zatim se dodaju i lokvanji i druge vrste vodenih salata, a u spoljnom delu fontane pored klasičnih biljaka dodaju se razne vrste trske, banbusa i dr. Fontana se oprema i dodatnom opremom za tretman vode i filtraciju i na kraju ono što je najbitnije barica dobija i svoje stanare a to su uglavnom razne vrste koi šarana i zlatnih japanki čime se u potpunosti postiže efekat jedne prirodne vodene oaze u vašem vrtu. U večernjim satima kada u ovakvim baricama radi i podvodno svetlo, užitak posmatranja riba u vodi je fenomenalan. Ovo je ubedljivo najbolja i najpopularnija kombinacija za jedan intiman kutak u nečijem vrtu ili kako kaže slogan naše firme ZA OAZU U VAŠEM VRTU.

    G-din Saša Kosić, OAZA - PROJEKT

    2. Kako se sređuje okućnica?

    2.1. Kako se planira uređenje dvorišta?

    Osnova za sveobuhvatno uređenje okoline kuće je dobro postavljen i razrađen koncept i plan, na osnovu kojih se sve završava relativno brzo, čak i istovremeno sa završetkom izgradnje kuće. U idejnom nacrtu, kojim započinjete sređivanje, potrebno je od samog početka uzeti u obzir povezanost unutrašnjosti kuće i njene spoljašnjosti. Treba se usredsrediti na važne veze između kuće i dvorišta, čime će se doći do sveobuhvatnog i kvalitetnog uređenja prostora u kome ćete moći neometano da se krećete i uživate. Okućnica ni u kom slučaju nije nešto potpuno odvojeno od kuće, pa prema tome ona treba da sledi logiku i dizajn kuće.

    2.2. Okućnica i njeni delovi

    Nije zgoreg uređenje dvorišta podeliti na više elemenata, pa možda i u više faza, i tako doći do željenog eksterijera. Terasa ili veranda je prvi element koji ima smisla planirati odmah pored direktnog izlaska iz dnevne sobe ili trpezarije. Na nju se mogu nadovezati letnja kuhinja, koja treba da je u neposrednoj blizini unutrašnje kuhinje, pa povrtnjak ili bašta. Pristup automobilima, odnosno parking ili garaža, treba da bude sasvim odvojen od bašte i onog dela dvorišta koji je namenjen druženju i odmoru. Time se obezbeđuje i sigurnost ukućana i gostiju. Važno je da se okolina kuće planira i dizajnira prema vašem načinu života i slobodnom vremenu; imajte na umu da je dvorište nešto što nećete moći sasvim da menjate svake godine – rečju, treba da razmislite o dugoročnom rešenju.

    Pre početka projektovanja i realizacije, za svakog investitora pa tako i za vas, neophodna je finansijska ocena investicije, pošto se samo na osnovu precizne procene troškova može znati da li do realizacije može doći ili ne i da li će biti odjednom ili po fazama. Preuređenje okoline je moguće u svako godišnje doba, premda treba izbegavati niske temperature i mraz, koji otežavaju rad. Sređivanje se obično počinje s jeseni, da bi tokom zime bilo dovoljno vremena da napravite skice svega što želite i možete da izvedete kao i da napravite eventualne izmene shodno proračunima. Istovremeno se raspitujte i tražite izvođače radova; kada pronađete, na osnovu ponuda, referenci i preporuka, najpogodnijeg, znaćete i šta dalje. Odmah posle zime, kada zemlja počne da se kravi, možete započeti zemljane radove. Što se sadnje drveća i grmlja tiče, prati se prolećna sezona te se sve planira i radi najkasnije do kraja marta.

    2.3. Celovito uređenje okoline

    Rekli bismo da samo sveobuhvatno i jednovremeno uređenje okoline donosi finansijsku i vremensku uštedu. Zahvaljujući pažljivom planiranju pejzaža, može se raditi kontinuirano po fazama i delovima, odnosno, jedan posao se može nastavljati na drugi. Uređenje kuće zahteva planiranje potrebnih iskopa, rezervoara za vodu, osvetljenje bašte, eventualno podno grejanje garaže i tako dalje. Ovakvim načinom planiranja i rada, izbeći ćete koliko nepotrebne ili suvišne radove koliko i veće izdatke. Naravno, uvek je moguće da se pojave neki neplanirani problemi ili dodatni radovi, međutim, ono najvažnije - vrsta i raspored instalacija se uvek može predvideti i time držati pod kontrolom.

    3. Stručnjaci za uređenje eksterijera

    Planiranja i uređenja se možete latiti i sami, ali tek nekolicina ljudi ima iskustva s ovakvom vrstom izazova. Premda mnogi imaju čak i vrlo precizne slike onoga što im je na umu uvek se preporučuje angažovanje stručnjaka i to odmah na početku, u fazi konsolidovanja ideja. Stručnjak će vam pomoći da uklopite ono što želite s onim što je izvodljivo, prema stanju na terenu i finansijama.

    Stručnjak je u ovom slučaju pejzažni arhitekta ili enterijerista koji će potrebne planove sačiniti na terenu. Do najboljih ideja se najefikasnije dolazi na licu mesta i u saradnji s investitorom, jer su komunikacija i međusobno razumevanje najvažniji za uspešnu realizaciju celokupnog projekta. Kada se pripremaju materijali, nacrti, modeli i skice zajednički rad je neizostavan, pošto se do zadovoljavajućih rešenja može doći jedino dobrom saradnjom. Naročito se mora voditi računa o odgovarajućem izboru materijala, koji treba da bude u skladu s idejnom osnovom, stilom i izgledom kuće.

    Nešto je drugačije u situaciji kada odlučite da se svih građevinskih i zanatskih poslova prihvatite sami. Predložili bismo vam da se svakako posavetujete sa stručnjakom pre početka radova, a pogotovu u vezi sa zahtevnijim građevinskim radovima, kakvi su priključci na vodovod, gasovod i elektromrežu, budući da amaterske greške mogu mnogo da koštaju.

    Sređeno dvorište prosto mami da se u njemu boravi što duže
    Sređeno dvorište prosto mami da se u njemu boravi što duže

    4. Najčešće greške pri uređenju okućnice

    Sređivanje okoline nije nimalo lak posao, inače pejzažna arhitektura ne bi bila nauka. Među greškama koje se često vide tek posle nekoliko godina, a previde se prilikom izvođenja radova iz neiskustva ili neznanja, jesu loše razvedene elektroinstalacije, suviše gusti ili loše pozicionirani zasadi, neadekvatan raspored elemenata i slično. Sve ove greške uglavnom su rezultat nerazrađenog konceptualnog plana. Ako počnete planiranjem, do propusta ne bi trebalo da dođe čak i u odvijanju radova po fazama. Početnim razrađenim konceptualnim planom uređenja garantuje se adekvatan ishod. Jedna od najčešćih grešaka je i loše pozicioniranje delova i elemenata, pa se tako možete zateći u situaciji koju ste baš hteli da izbegnete – na primer, želeli ste privatnost i ograničen pogled s ulice, ali ste ozelenjeni deo verande ili terase postavili na suprotnu stranu kuće.

    5. Uređenje dvorišta – cena po m2

    Cena uređenja je oko 100 EUR/m2. U cenu su uračunati iskopi za kanale, postavljanje vodovodnih i kanalizacionih cevi, popločavanje ili asfaltiranje i postavljanje travnjaka.

    Cena plana uređenja eksterijera kreće se između 250 i 500 EUR. Pored rasporeda rasada, ovi planovi uključuju i sakupljanje i odvođenje atmosferskih voda, kanalizaciju, šahtove, poklopce i kanale; nadalje, tu su nacrti stepeništa i potpornih/upornih zidova, staza i ivičnjaka te ribnjaka ili bazena. Cena ovakvog plana je oko 350 EUR. Nacrti rasada, uređenja staza i platoa, nacrt uređenja okoline rade se u razmeri 1:100.

    Stručni članak 2971
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Pejzažna arhitektura?

    Imamo čak 2115 izvođača radova za područje Pejzažna arhitektura:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 2115 izvođača radova za područje Pejzažna arhitektura
    10
    1

    STUDIO MS PRO


    9.5
    0

    RASADNIK GREEN IN DOO NOVI SAD


    9.6
    0

    CVETNIK DOO BEOGRAD


    10
    1

    VLADIMIR GRUJIČIĆ PR USLUGE UREĐENJA I ODRŽAVANJA OKOLINE BAŠTA SNOVA RIPANJ


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana