Za područje
    b2c

    Kako se ugrađuju ulazna vrata?

    Članak je pregledalo čak 4840+ korisnika
    Ulazna vrata imaju određeni statusni simbol pošto su istovremeno prolaz i veza unutrašnjosti doma sa spoljnim prostorom. Ulazna vrata često predstavljaju deo pokućstva, zapravo, stolarije koja se najviše ističe na fasadi i privlači poglede prema kući. Pored svih estetskih i statusnih karakteristika, kao i kod prozora, pravilna ugradnja ulaznih vrata je vrlo važna. RAL ugradnja ulaznih vrata je moderan postupak ugradnje, a kako to sve izgleda u praksi, objasnićemo u ovom tekstu.
    Stručni članak 4840
    ugradnja ulaznih vrata
    Imamo čak 250 izvođača radova za područje Ugradnja vrata:

    1. Ugradnja ulaznih vrata

    U principu, ugradnju ulaznih vrata uvek treba prepustiti stručnim, kvalifikovanim izvođačima, koji garantovano izvode radove u skladu sa pravilnom procedurom i savremenim propisima. Međutim, ulazna vrata možete postaviti i sami, ali, naravno, morate pratiti i pridržavati se svih priloženih uputstava proizvođača.

    2. Priprema i merenje zidnog otvora

    Pre ugradnje ulaznih vrata mora se pripremiti zidni otvor i sastaviti okvir vrata. Pratite uputstva proizvođača za sastavljanje okvira. Nakon sastavljanja okvira, odnosno, štoka ili ragastova kako se kod nas još naziva, valja uporediti njegove dimenzije sa dimenzijama zidnog otvora. Optimalni otvor za ulazna vrata treba da bude 2-3 cm širi od spoljašnjih dimenzija okvira i 1-2 cm viši od spoljašnje visine okvira. U slučaju da se ugrađuju nova ulazna vrata na mesto starih, građevinski otvor, grede i podni otvor za metalni prag moraju se prilagoditi novim vratima.

    Ukoliko pod u ulaznom hodniku ili prostoriji još nije završen, potrebno je označiti konačnu visinu poda ili nivo gotovog poda i podmetnuti drvene podmetače/distancere koji će privremeno zameniti visinu praga.

    3. Montaža ulaznih vrata

    3.1. Ubacivanje dovratka u zidni otvor

    Pre postavljanja dovratka u zidni otvor tako da bude u ravni s jednom stranom zida, treba ga zaštititi lepljivom trakom. Gotova vrata su inače oblepljena folijom radi zaštite tokom transporta i postavljanja, pa je nemojte skidati dok ne završite ceo posao. Ubacivanje štoka je najkompleksniji i najvažniji deo celog posla, a ubacuje se u zidni otvor tako da gornja ivica metalnog praga bude najmanje 1,5 cm iznad nivoa gotovog poda (1 cm je minimum, a 2 cm maksimum zbog neometanog kretanja krila), a donja ivica, naravno, na istoj visini kao nivo gotovog poda. Metalni prag takođe može da ima dodatni profil i podloške. U tom slučaju, osnovni profil se postavlja ispod nivoa poda. Nakon merenja i kontrole, sledi provera tačne dubine štoka u odnosu na debljinu zida, dok se pravi uglovi horizontalne i vertikalne ose proveravaju libelom. Da li ćete vrata postaviti tačno u centar širine zida ili više prema spolja, odnosno, unutra, zavisi od toga koliko će vrata moći da se otvaraju u zavisnosti od raspoloživog prostora. Naravno, da bi bila sigurnija, ulazna vrata je bolje postaviti tačno na sredinu zidnog otvora, ali će tada moći da se otvaraju samo do 90°.

    Fiksiranje okvira vrata u zidni okvir
    Fiksiranje okvira vrata u zidni otvor

    3.2. Fiksiranje štoka u zidni otvor  

    Kada se štok postavi na svoje mesto, mora da se zaglavi sa sve četiri strane drvenim klinovima, takozvanim kajlama širine 5-7 cm, na tačkama iste visine sa svake strane, jedna naspram druge. Kajle se postavljaju između zida i štoka, ali tako da budu paralelne sa podom, u oba gornja ćoška i dodatno blago uguraju jedna prema drugoj, a onda na trećinama visine i tik iznad praga. Ovi drveni klinovi moraju biti dobro uglavljeni i čvrsto držati štok na mestu do kraja postavljanja. 

    Pravi uglovi horizontalne i vertikalne ose proveravaju se libelom. Dovratak se niveliše u sve tri ose, pa se za to može upotrebiti laser ili neka druga merna sprava ili običan visak, a kada se izniveliše i osigura i tu se, s obe strane, postavlja po jedna kajla.

    4. Postavljanje krila ulaznih vrata

    Zatim na red dolazi postavljanje krila vrata, ali se pre toga na sredini visine štoka uglavljuje metalni teleskopski distancer ili obična letva koja služi proveri otvaranja/zatvaranja krila, jer krilo mora da se nesmetano kreće i pored te letve. Proverava se i to kako krilo naleže na štok i da li su uglovi pravi u svim pravcima. Ako je potrebno, ukoliko uočite bilo kakvo odstupanje, promenite položaj okvira.

    5. Postavljanje distancera

    Svi drveni klinovi moraju biti postavljeni što je moguće čvršće, jer ne smeju da se pomeraju. Pravilan položaj štoka možete i da ocrtate na zidu. Krilo vrata se zatim skida sa štoka ili samo otvori, tako da stoji pod pravim uglom u odnosu na štok, pa se još dodatno fiksira, odnosno, potkajluje kako bi se sprečilo savijanje tokom bušenja.

    6. Sidrenje okvira ulaznih vrata

    Okvir vrata ima već pripremljene rupe za ugradnju, odnosno, sidrenje u zid. Prvo se skine maskirni čep sa centralnog držača koji se nalazi u visini kvake, a zatim se kroz štok i zid izbuši rupa prečnika 6 mm. Dubina rupe u zidu treba da bude najmanje 5 cm. Zatim se u nju ušrafi anker-zavrtanj prečnika 7,5 mm. Onda se centralni držač vrati na mesto i takođe zašrafi, s tim što treba da se proveri i rastojanje između strana, koje mora ostati isto celom visinom štoka.

    Prilikom bušenja, naravno, mora da se pazi da se ne oštetiti štok ulaznih vrata, jer se to ne može popraviti. Takođe obratite pažnju na isti prečnik burgije i zavrtnja.
    Kada se ankerisanje završi, proverite libelom još jednom sve ose i prave uglove, pošto će samo tako krilo vrata moći da se kreće bez zapinjanja
    Kada se ankerisanje završi, proverite libelom još jednom sve ose i prave uglove, pošto će samo tako krilo vrata moći da se kreće bez zapinjanja

    Isti postupak se ponavlja na mestu gornjeg i donjeg držača i na visini gornje i donje šarke, na obe strane štoka. U zavisnosti od tipa vrata i proizvođača, ukupno može biti 4-6 rupa, odnosno zavrtnja kojima se štok ankeriše u zidni otvor. Za svaku od rupa postoji maskirni čep tako da se po završetku montiranja zavrtnji maskiraju i više ne vide.

    7. Zaptivanje u tri nivoa po RAL standardu

    Praznina između konstrukcije i štoka se trajno zatvara u tri nivoa. Spoljni sloj je vodootporan i paropropusan, a pruža i adekvatnu zaštitu od vetra. PU pena u sredini obezbeđuje toplotnu i zvučnu izolaciju, a s unutrašnje strane su postavljene paronepropusna i termička barijera. Tu prazninu između zida i štoka valja ravnomerno popuniti PU penom. Prilikom punjenja treba imati u vidu da se poliuretanska pena brzo širi, pa nemojte istisnuti previše. Važno je ostaviti dovratak, štok i prag zaglavljenim i poduprtim najmanje 6 sati (ili po uputstvu proizvođača) nakon punjenja kako bi se pena u otvoru potpuno stvrdnula.

    Kada se postavljanje okvira vrata završi sledi dihtovanje pur-penom
    Kada se postavljanje okvira vrata završi sledi dihtovanje pur-penom

    8. Završni zidarski radovi

    Kada se poliuretanska pena dovoljno stvrdne, uklanjaju se poprečna letva, držači i kajle. Višak pene se zatim iseče skalpelom, celom dužinom ivica, gde je potrebno. Pre početka zidarskih radova i postavljanja ukrasnih lajsni (takozvanih pervajza), još jednom proverite naleganje i zatvaranje krila vrata. Zaštitna lepljiva traka ili folija se skidaju sa celog štoka tek nakon završetka obrade zida oko vrata, odnosno, nakon malterisanja i krečenja, ukoliko je to potrebno.

    9. Završno podešavanje krila vrata i ugradnja kvake

    Završno uklapanje krila vrata u ugrađeni štok i dovratak mora biti izvedeno vrlo precizno. Završno podešavanje otvaranja i zatvaranja krila vrata vrši se uvrtanjem ili odvrtanjem imbus vijaka na 3D podesivim nosačima (šarkama). Metalni prag se ne sme opterećivati dok se ne ugradi u završni pod. Dobro zaptivanje i otvaranje ulaznih vrata zavisi od stručno obavljene kontrole i podešavanja krila vrata.

    Prilikom podešavanja navoja i položaja celog krila ulaznih vrata, potrebno je obratiti pažnju na predviđeni razmak između krila i okvira ulaznih vrata - on treba da bude između 4-5 mm.

    Što se tiče ugradnje kvake i brave na vratima, potrebno je poštovati priložena uputstva proizvođača, jer nepravilna ugradnja može oštetiti mehanizam za zaključavanje.

    10. Cena ugradnje ulaznih vrata

    Koliko košta ugradnja ulaznih vrata? Cena montaže i demontaže ulaznih vrata zavisi od proizvođača, ponude i na kraju, ali ne manje važno, od materijala i dimenzija ulaznih vrata. Cena demontaže ulaznih vrata kreće se između 25-45 EUR, a cena montaže ulaznih vrata je nešto veća. Za ugradnju ulaznih vrata platićete 45-80 EUR.

    Za više informacija o montaži i cenama kontaktirajte ponuđače usluga na našoj veb-stranici.

    Stručni članak 4840
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Ugradnja vrata?

    Imamo čak 250 izvođača radova za područje Ugradnja vrata:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 250 izvođača radova za područje Ugradnja vrata
    9.8
    0

    SERBIAL DOO SEDLARE


    9.5
    0

    M.D. PLAST


    9.3
    0

    Alu-tim mont


    10
    1

    ENTERIJER CENTAR MD MILOVANOVIĆ


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana