Za područje
    b2c

    Reparacija drvenih prozora

    Članak je pregledalo čak 3200+ korisnika
    Prozori su pogled u svet iz svakog doma. Poput drugih komada stolarije i njima su potrebni obnova i održavanje. Promene temperature i vremenskih prilika kakve su vetar, kiša i sunce, utiču na sve elemente manje ili više, pa im je neophodna zaštita da bi zadržali svoj prvobitni sjaj. Iz godine u godinu, iz dana u dan, drvo odoleva meteorološkim uslovima, međutim, da bi potrajalo i lepo starilo tako da vaši prozori izdrže mnoge zime, moraju se pravilno zaštititi.
    Stručni članak 3200
    reparacija drvenih prozora
    Imamo čak 69 izvođača radova za područje Obnova drvenih prozora:

    1. Koliko često treba obnavljati drvene prozore?

    Vremenom ćete na drvenim prozorima primetiti naprsline, pukotine i otpale ljuspice zaštitnih premaza ili boje. Kada te promene postanu vrlo uočljive već na prvi pogled biće krajnje vreme da se pristupi reparaciji drvenih delova prozora.

    U kojim intervalima će takve promene na drvenim površinama morati da se saniraju, zavisi od samog položaja prozora, odnosno, njegove direktne izloženosti. Drvena stolarija koja se nalazi na istočnoj i južnoj strani objekta, obično je izložena jačoj sunčevoj svetlosti, što umnogome utiče na ljuštenje laka i zaštitnih slojeva.

    2. Šta je sve potrebno za obnovu drvenih prozora?

    Za reparaciju drvene stolarije potrebne su motorna brusilica na koju se postavlja brusni papir, strugalica, četka, insekticidni i akaricidni premazi (protiv raznih štetočina), git, lak, farba, četke, krpe i razređivač. Prilikom brušenja osim beskrajne brusne trake koja se postavlja na tračnu brusilicu, dobro će doći i komadi šmirgle za čišćenje teško dostupnih mesta i ćoškova umesto ugaone brusilice. Minimalna preporučena granulacija za brusni papir treba da bude 100.

    Prilikom odabira boje i laka obratite pažnju na to da li su na bazi ulja ili vode, pa prema tome uzmite i razređivač.

    3. Kako se radi reparacija drvenih prozora?

    Prvi korak pri reparaciji drvenih prozora i druge drvene stolarije je svakako njihovo skidanje. Ukoliko to iz nekog razloga nije moguće, čišćenje, brušenje i zaštita se vrše direktno na mestu gde su postavljeni.

    Kada se prozori skinu i rasklope, najpre je neophodna priprema podloge. Uklanja se sva prljavština, masnoće i ostaci sa njih, a zatim se bruse. Prilikom brušenja mora se paziti na to da se skine sav zaostali lak ili premazi bez daljeg oštećenja drvenih površina stolarije. Nakon što je drvenarija obrušena, prozor se mora očistiti (najčešće izduvavanjem, ali može i pranjem) kako bi se uklonila sva prašina nastala tokom brušenja. U slučaju da na prozoru posle čišćenja postanu vidljiva i neka druga fizička oštećenja, pre nastavka procesa obnove, ona se moraju zatvoriti gitom za drvo. Kada se git osuši, površina mora ponovo da se obrusi, očisti i uglača. Pre farbanja ili lakiranja, koji su poslednji korak, sirovo, ogoljeno drvo treba zaštititi insekticidnim i akaricidnim premazom.

    Želite li da zadržite prirodnu boju drveta preko zaštitnog premaza, upotrebite samo zaštitni lak ili ulje, a ako hoćete neku boju po sopstvenom izboru, onda će biti potrebno i farbanje. Imajte na umu da se obično boje i lakovi namenjeni finalnoj obradi drvenog pokućstva i nameštaja ne mogu ukloniti sa odeće i drugih površina čak ni pomoću razređivača ili benzina. Preporučljivo je stoga da prostor u ili na kome radite, dobro zaštitite najlonima ili nečim sličnim. Prilikom farbanja ili lakiranja prozorski okviri i žaluzine, ako ih ima, moraju biti fiksirani i ne smeju se pomerati. Osim toga, površine se ne smeju ni dodirivati prstima da ne bi ostali otisci. Najkvalitetnije, najsigurnije, a svakako i najbrže je farbanje kompresorom. Kada se sve osuši prema uputstvu koje daje proizvođač, stolarija se može vratiti na svoje mesto.

    drveni-prozori-obrada.jpg

    4. Reparacija prozora - cena

    Cena obnove, osim samih zaštitnih premaza, farbe ili laka kao i neophodnih sredstava za pripremu i alata, uključuje i uložene vreme i trud. Cena litre zaštitnog premaza, farbe ili laka varira od proizvođača do proizvođača. Koliko materijala će pri tom biti potrošeno zavisi od stanja u kakvom su prozori bili koliko i od vrste materijala (na bazi ulja ili vode, sastav zaštitnih hemijskih sredstava i slično), ali i željenog stepena zaštite.

    Cena obnove starih prozora zavisi najviše od obima pripremnih radova pre samog farbanja kao i od cene potrebnih elemenata za uspešan rad na staroj stolariji. Cena litra boje ili laka se razlikuje od proizvođača do proizvođača. Koliko će boje ili laka biti potrebno zavisi od toga koliko je stolarija oštećena i kakvu zaštitu želite. Cena reparacije starih drvenih prozora s montažom dvoslojnog termoizolacionog stakla (termopana), izolacijom te šmirglanjem, gitovanjem i bojenjem prozora kreće se između 13 i 18 EUR/m2.

    Informacije o cenama možete pogledati u našem kalkulatoru.

    Pošaljite nam upit ili postavite pitanje.

    Stručni članak 3200
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Obnova drvenih prozora?

    Imamo čak 69 izvođača radova za područje Obnova drvenih prozora:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 69 izvođača radova za područje Obnova drvenih prozora
    8.7
    0

    PROFI TIM NS


    10
    3

    VNV Properties doo


    8.8
    0

    Enterier Debeljača


    9.9
    0

    ANTIK


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana