1. IZRADA POPISA GRAĐEVINSKO-ZANATSKIH RADOVA
Spisak radova je osnova za izradu predračuna, pa mora biti napravljen što tačnije. Spisak radova obično prave arhitekta ili projektant koji moraju imati veliko praktično iskustvo u ovoj oblasti. Pre popisa poslova pažljivo se ispituje lokacija objekta na osnovu čega se utvrđuju i planiraju načini pristupa i priključenja na javnu infrastrukturu (vodovodna, elektroenergetska, kanalizaciona mreža). Nakon ispitivanja svih raspoloživih pristupa i veza tačno se određuje i navodi sva potrebna mehanizacija, mašine, oprema i sredstva, lokacije dobavljača materijala, deponije i, na kraju, plan organizacije gradilišta.
Pored navedenih elemenata, profesionalno sastavljen predmer uključuje u proračune lokaciju kuće ili stana (prizemlje, gornji sprat), pristup građevinskim mašinama, način prenosa materijala (ručni, mašinski), skladištenje materijala i alata tokom izgradnje, blizinu stovarišta građevinskog materijala i, takođe, najbližeg otpada.
Svrha popisa građevinsko-zanatskih radova je, između ostalog, i to da se investitoru ne pojave dodatni radovi ni nepotrebni naknadni troškovi, jer su svi izdaci već tačno navedeni i obuhvaćeni dokumentom. Profesionalno napravljen popis radova može i da znatno umanji troškove izgradnje i ne ostavi mesta ni za kakva neprijatna iznenađenja.
2. PREDRAČUN
Kvalitetan popis svih poslova je zapravo preduslov za jasan i tačan predračun investicije koliko i poznavanje tržišta i cena. Cilj dobro sastavljene procene je da tokom realizacije projekta nema većih odstupanja u očekivanoj vrednosti investicije. Nakon pribavljanja i doslednog ispitivanja procene, traže se najoptimalnije mogućnosti za realizaciju celokupnog projekta, a takođe se biraju i najpovoljniji ponuđači.
3. CENA PREDMERA
Cena popisa građevinskih i zanatskih radova zavisi od složenosti gradnje, veličine objekta i drugih faktora. Cena spiska radova za adaptacije, rekonstrukcije i dogradnje kreće se od 100 EUR pa naviše, dok cena popisa radova za novogradnje izlazi između 200 i 300 EUR.