Za područje
    OTP banka

    Rušenje kuće u 4 koraka

    Članak je pregledalo čak 2294+ korisnika
    Kao i gradnja kuće, rušenje zahteva detaljan plan izvođenja radova koji se mora dosledno poštovati kako bi se sprečile eventualne štete na parceli i okolini. Rušenje kuće odvija se obrnutim redosledom u odnosu na izgradnju, a uslov za početak radova je važeća građevinska dozvola i projekt rušenja. Rušenje kuće u većini slučajeva preduzima se zbog njene dotrajalosti ili nepopravljivih oštećenja. Ima situacija u kojima je smislenije i isplativije srušiti kuću i sagraditi novu na njenom mestu, umesto renoviranja. Ovde ćemo se pozabaviti konkretnim koracima bezbednog i uspešnog rušenja kuće.
    Stručni članak 2294
    rusenje objekta
    Imamo čak 4073 izvođača radova za područje Rušenje, manja rušenja:

    1. Građevinska dozvola za rušenje kuće

    Može se reći da postupak rušenja zapravo započinje dobijanjem građevinske dozvole, na osnovu koje je uklanjanje kuće pravno potvrđeno i dozvoljeno. Građevinska dozvola za rušenje uključuje opis i snimanje postojećeg i predviđenog stanja, podatke o lokaciji postojeće kuće na parceli, spisak svih priključaka na infrastrukturnu mrežu, plan rušenja i mere zaštite koje obuhvataju i mere za sprečavanje stvaranja prekomerne količine prašine i drugih potencijalno štetnih materija, baratanje građevinskim otpadom i mere zaštite na radu. Građevinska dozvola se traži i dobija u nadležnoj upravnoj jedinici.

    2. Osiguranje gradilišta

    Nakon dobijanja građevinske dozvole za rušenje sledi osiguranje gradilišta, odnosno, područja na kome će se izvoditi radovi. Gradilište se reguliše i obezbeđuje na osnovu plana zaštite, koji mora biti pripremljen u skladu sa važećim propisima. U okviru osiguranja gradilišta i na osnovu plana zaštite mora se obezbediti nesmetan i zaštićen pristup postojećem objektu i, po potrebi, odgovarajuća privremena saobraćajna signalizacija. Mora se imati u vidu da će u vreme rušenja kuće, postojeći okolni objekti biti u funkciji, pa je neophodno osigurati sve neophodno za smanjenje neželjenih efekata na njih (zaštita od buke, sprečavanje prašine, nagomilavanje građevinskog materijala na izlasku na ulicu, obezbeđenje odgovarajuće privremene deponije građevinskog materijala i slično).

    3. Rušenje kuće

    Tek je treći korak stvarni početak radova na uklanjanju, koje treba da se odvija prema pripremljenom planu. Rušenje kuće vrši se sledećim redosledom: isključenje i zaštita svih komunalnih priključaka u objektu, demontaža opreme, pokućstva, stepeništa i ograda, podupiranje otvora i cele konstrukcije pre rušenja, uklanjanje fasadnih obloga i krovnog pokrivača i elemenata krovne strukture, rušenje pregradnih zidova, rušenje i uklanjanje pohodnih međuetažnih elemenata, elemenata veze sa nosećom konstrukcijom te rušenje nosećih zidova i, konačno, rušenje temelja.

    Pre početka radova moraju se isključiti svi instalacioni vodovi i demontirati postojeća oprema i uređaji. Svi komunalni vodovi moraju biti zatvoreni, uklonjeni ili povezani na takav način da i dalje omogućavaju nesmetan protok, ukoliko služe i za napajanje susednih objekata. Rušenje zahteva gradnju svih pomoćnih konstrukcija koje služe za potporu konstrukciji i plafonu pri rušenju AB ploče i pri pravljenju proboja na postojećoj fasadi. Rastavljanje stolarije obično se vrši ručno, a rušenje konstrukcije kuće vrši se pomoću mašina, odnosno, odgovarajuće teške mehanizacije.

    4. Odvoz građevinskog šuta

    Nakon završetka radova na rušenju, sledi poslednji korak u procesu rušenja kuće. Građevinski se materijal mora odvesti na predviđenu javnu deponiju. Uspešno i, pre svega, brzo uklanjanje građevinskog materijala na javnu deponiju zahteva odgovarajuću privremenu deponiju na gradilištu, gde se građevinski materijal kontinuirano odlaže tokom procesa rušenja. Građevinski materijal mora biti odvojen po vrstama prema klasifikaciji sa spiska građevinskog otpada.

    Tokom rušenja objekta, investitor je dužan da obezbedi da izvođači radova građevinski otpad skladišti ili privremeno odlaže na gradilištu, na način koji ne ugrožava niti zagađuje životnu sredinu. Prevozniku građevinskog otpada mora biti omogućen nesmetan pristup za utovar i uklanjanje. Međutim, u slučaju da formiranje privremene deponije na gradilištu nije moguće iz bilo kog razloga, investitor mora obezbediti kontejnere u koje će izvođači radova direktno odlagati građevinski otpad.

    Obezbeđenje gradilišta za rušenje
    Obezbeđenje gradilišta za rušenje
    Stručni članak 2294
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Rušenje, manja rušenja?

    Imamo čak 4073 izvođača radova za područje Rušenje, manja rušenja:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 4073 izvođača radova za područje Rušenje, manja rušenja
    9.2
    0

    DIJAGONALA-NB


    9.1
    0

    Bojović Gradnja


    9.5
    0

    BRESHA DOO RAKOVAC


    10
    1

    Milanović kop 95


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana