Koliko košta sanacija dimnjaka? Cena obnove dimnjaka je vrlo različita, pre svega zato što zavisi od njegovog trenutnog stanja i vrste neophodnih popravki. Postavljanje prohromske zavojnice u dimnjak košta između 50 i 80 EUR/m. Tačna cena zavisiće i od dogovora s majstorom. Bilo da je u pitanju popravka ili zamena dimnjaka, nemojte oklevati oko angažovanja profesionalaca za takav posao, budući da su sigurnost vaših ukućana i protivpožarna zaštita vrhunski prioriteti.
Kome poveriti sanaciju dimnjaka? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim stručnjacima za dimnjake u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza! Dovoljno je da popunite formular ispod.
vaša količina
jedinica
okvirna cena
vaša cena
Zimi se vrlo rado zadržavamo u toplom, pored kamina ili peći. Na zidovima dimnjaka koji moraju da podnose vrlo visoke temperature i velike količine dima, u to vreme se nagomilava gar i drugovrsne nečistoće. Dimnjaci su preko cele godine izloženi svim vremenskim prilikama i neprilikama i one mogu da prouzrokuju dugoročna oštećenja materijala. Većina vlasnika dimnjaka uglavnom nije svesna toga da posledice loše gradnje i nepravovremenih popravki mogu biti vrlo opasne.
Dimnjaci su stalno izloženi uticaju najrazličitijih faktora i samim tim, rizicima. Visoke temperature i vlaga su među ključnim razlozima za nastanak oštećenja. Ukoliko se oštećenja ne saniraju odmah, manja ubrzo postaju veća, dolazi do raznih teškoća i kvarova na opremi i sistemu grejanja, a s druge strane, grejanje je slabo, gasovi se nagomilavaju i opasnost od izbijanja požara je sve izvesnija.
Kapa ima značajnu ulogu u zaštiti samog dimnjaka. Služi tome da kiša, sneg, nečistoće i životinje ne dospeju u njega. Svako oštećenje kape znači i oštećenje dimnjaka i peći ili kamina; ako ih i ne ošteti, skratiće im vek trajanja te se za popravku treba pobrinuti što pre.
Najviše štete dimnjaku nanosi sama upotreba. Stalno korišćenje zahteva i stalno održavanje koliko dimnjaka toliko i peći, kako ne bi došlo do većih ni trajnih oštećenja. Često se na zidanim dimnjacima, koji inače imaju stogodišnji vek trajanja, može primetiti okrunjen malter već posle nekoliko godina i, ako se te naprsline ne saniraju pravovremeno, vlaga će prodreti kroz njih u unutrašnjost i uzrokovati druge nevolje.
Ako dimnjak nije napravljen stručno ni kvalitetno, rizici od šteta su tim veći. Dimnjaku sagrađenom od neodgovarajućih materijala i strukturno lošem, sigurno su i dimni odvodi zapušeni i visina neodgovarajuća; svaki od elemenata konstrukcije ima svoju namenu i ako bilo koji od njih ili, još gore, svi, nisu kakvi treba da budu, neće vući dim ni ostale nusprodukte sagorevanja, što jedino može dovesti do zapušenja i paljenja.
Dimnjak mogu oštetiti udar groma ili elementarna nepogoda ili požar, kao posledica nagomilavanja gareži. Neka oštećenja se mogu preduprediti redovnim održavanjem, a neka ne.
Kada gorivo u ložištu ne sagoreva potpuno (najčešće se dešava s tvrdim gorivima) na zidove dimnjaka lepe se i nagomilavaju masnoće i katran, odnosno, garež. To može da se dogodi kada drva nisu sasvim suva ili se pale neodgovarajuće sirovine (plastika, otpaci, lakirano drvo, ambalaža...) da bi ih se najlakše otarasili. Jedan od razloga može biti i nedovoljan dovod vazduha u ložište. Korisnici često dovod vazduha zatvore više nego što treba, a kada vide da ogrev slabo gori, onda potpuno otvore prolaz. Tada se plamen naglo pojača i podigne visoko u dimnjak te se naslage na zidovima zapale. Što je deblji sloj gara, više su i temperature, a tako nastale vatre dostižu i 1.000°C. Nakon ovakvog požara, dimnjak se obavezno mora sanirati.
Preventivna redovna čišćenja dimnjaka mogu prolongirati potrebu za popravkom i održati ga u dobrom stanju. Održavanje i popravke treba preduzimati što češće. Zapostavljanje čišćenja i održavanja ne uzrokuje samo slabo grejanje i toplotne gubitke, već ugrožava i zdravlje i imovinu koliko i sigurnost vaše porodice.
Pri gradnji dimnjaka i kasnije za njegovo održavanje nije preporučljivo štedeti ni zakidati, jer to može da bude opasno. Mere predostrožnosti se moraju preduzimati pre no što dođe do požara i pre nego se osete gasovi. Preporučljivo je da se dimnjak kontroliše odmah nakon grejne sezone, odnosno, pred početak nove. Ako dimničar ustanovi da je popravka potrebna, obratite se nekom specijalizovanom preduzeću koje se time bavi. Nakon pregleda, stručnjak će vam reći na koji način može da se uradi sanacija. Angažujte preduzeće s višegodišnjim iskustvom i brojnim dobrim referencama. Njihovi majstori odlično poznaju nove tehnologije i sertifikovane materijale te najnovije načine rada. Budući da su ovakvi radovi urgentni, raspitajte se i o rokovima koje preduzeće nudi.
Ovaj se dimnjak ubraja u zidane i nadogradnja je običnom, šamotnom dimnjaku. Pravi se od najkvalitetnije keramike koja je, za razliku od šamota, potpuno nepropusna, što je velika prednost za moderne peći, koje stvaraju mnogo kondenzata i vrućih gasova, a koje keramika odlično podnosi.
Keramički dimnjak je odgovarajući svim vrstama ložišta i goriva. Dobro podnosi visoke temperature odvodnih gasova i vlagu, odnosno, kondenzate. Takav je dimnjak siguran, pouzdan i trajan. Ako se pravilno sazida i upotrebljava, a uz to i održava, može da traje i više od 50 godina.
Dimnjak za pasivne i niskoenergetske kuće mora odgovarati vrlo visokim standardima. To znači da sistem dimnjaka mora biti posebno prilagođen tako da ispunjava sve protivpožarne uslove i sprečava nastanak tzv. toplotnih mostova. Ovi se preduslovi ispunjavaju tako što se posebni termo-elementi ugrađuju u temelj dimnjaka i oko proboja dimnjaka na krovu.
Na ovaj se dimnjak priključuju kondenzacioni i niskotemperaturni plinski grejači. Funkcionisanje dimnjaka ne zavisi od temperature vazduha u prostoru, jer vazduh s vrha dimnjaka prolazi do grejača u unutrašnjosti, između ovoja i cevi. Dimnjak na taj način ima ulogu izmenjivača toplote i pojačava snagu uređaja za grejanje. Prednost ovog sistema je i ta da se na njega može priključiti i do 10 plinskih grejača.
Stari dimnjaci su najčešće pravljeni od šamota. Ceo sistem se sastoji iz tri sloja: spoljni ovoj, termoizolacija i okrugle dimne cevi. Takav se dimnjak sastavlja i njegova je gradnja jednostavna. Spoljni ovoj dimnjaka je betonski dok je dimna cev od šamotne opeke otporne na plamen. Termoizolaciju uglavnom čini kamena vuna. U poslednje vreme ovaj šamotni deo sasvim je zamenila keramika, budući da je otpornija na visoke i niske temperature i onemogućava stvaranje kondenzacije u cevima. Šamot, s druge strane, i nije najbolji niti strukturno sasvim stabilan materijal, nije otporan na kiseline i propušta gasove. Šamotni dimnjak je primeren za grejanje na čvrsta goriva i lož-ulje.
Dimnjaci od nerđajućeg čelika postoje kao jednoslojni i troslojni. Za sanaciju dotrajalog zidanog dimnjaka obično se koristi jednoslojna cev i ona se u postojeći dimnjak postavlja odozgo te rušenje nije potrebno. Ako je dimnjak napravljen tako da ima kanal u obliku slova S, koristi se fleksibilna prohromska cev. Troslojne prohromske cevi za dimnjak su, pak, sastavljene od unutrašnje i spoljne cevi između kojih je termoizolacija. Takav dimnjak je samostalni element i ne stavlja se u zidanu konstrukciju. Ovaj troslojni dimnjak je vrlo kvalitetan i izgleda atraktivno, a može da se koristi za sve vrste goriva i ložišta kao i za sve tipove opreme. Montaža prohromskog dimnjaka je jednostavna i brza, a on može da se koristi odmah po postavljanju.
Plastični dimnjaci su namenjeni isključivo plinskim i uljanim pećima koje ne prelaze 160°C. Sistem dimnjaka koji se sastoji iz brojnih elemenata kao što su cevi (tvrde i fleksibilne), kolena i drugo, pravi se od polimera i sličnih veštačkih masa visokog kvaliteta. Ne rđaju, otporni su na UV zračenje i ozonske promene, ne stare i ne propuštaju svetlost. Koriste se najviše za sanaciju postojećih dimnjaka tako što se stavljaju u njih kao i za novogradnje u kojima je grejanje na niskotemperaturne kotlove. U tom se slučaju pri izgradnji prave vatrootporni kanali.
Za svaki dimnjak i uređaj za grejanje koji je s njim povezan, pre početka upotrebe treba da se izvrši kontrola. U novom Zakonu o izgradnji nema konkretnih odredbi koje bi se ticale izgradnje ili upotrebe dimnjaka, a nema ih ni u Zakonu o zaštiti od požara. Međutim, i tu se pravilnici razlikuju od opštine do opštine, pa neće biti zgorega da se raspitate u svojoj samoupravi. Premda zakon tako ne propisuje, jasno je da je upotreba dimnjaka u svakoj kući tesno povezana s bezbednošću ukućana, objekta i komšiluka te svakako nije na odmet sve dobro proveriti. Dimnjak i ceo grejni sistem treba da urade profesionalci, sertifikovano preduzeće ili majstori. Što se čišćenja i održavanja tiče, ni tu nemojte oklevati - dimničari su ti koji će pregledati, proveriti, savetovati vas i upozoriti na eventualni problem, jer su odgovorni za posao koji rade. Čišćenje dimnjaka, ako je grejanje na tvrda goriva, treba da se vrši četiri puta godišnje, a ako je na lož-ulje - jednom godišnje. Plinski kotlovi ne stvaraju garež, ali jednom godišnje mora da se izmeri emisija gasova. Isto važi i za uljane kotlove. Ovih se pravila treba pridržavati čak i ako uređaje za grejanje koristite jednom ili dva puta godišnje.
Kada je dimnjak star i toliko dotrajao da je njegova upotreba opasna, mora se izvršiti sanacija. Tipični znaci da je vreme za popravku su sledeći:
Dimnjak treba da se zameni i ako odlučite da promenite vrstu goriva. Može da se dogodi da postojeći nije odgovarajućih dimenzija ili propusne moći za novoizabrani sistem. U tom slučaju može da se prepravi postojeći ili postavi nov. Jedan od najčešće korišćenih načina za sanaciju zidanog dimnjaka je bušenje i širenje te postavljanje prohromske zavojnice. Bušenjem se povećava unutrašnji prečnik dimnjaka i onda je moguće postavljanje nove prohromske cevi. To se radi onda kada je postojeći dimnjak uzan. Koliko može da se proširi zavisi od toga kojih je dimenzija i kakve čvrstine. Ovo je poprilično zahtevan posao i ne može se obaviti brzo. Samo se ravan dimnjak može sanirati jednokratno. Ako dimnjak ima više zavoja, svaki se mora raditi posebno.
Daibau.rs, pomažemo pri prooceni investicije i izboru izvođača za vaš Dom
Skidanje kape sa betonskog dimnjaka
Trebalo bi da se skine kapa sa dimnjaka . Dimnjak je za parno grejanje na cvrsto gorivo. Nalazi se spolja uz kucu i visi je od krova par metara.... Do vrha dimnjaka odnosno betonske kape je teze doci sa krova. Vrh kape je puklo na delove koji odpadaju.
Lokacija kuce je Surcin
31752 € do 52920 €
Uklanjanje dimnjaka koji stoji na sred dnevne sobe
Uklanjanje dimnjaka koji stoji na sred dnevne sobe i pokrivanje tog dela krova, 2 sprat, lak je pristup sa terase. Slika u prilogu. 31752 € do 52920 €
Sanacija unutrašnje dimnjaka
Potrebno rušenje jednjog dela komina i izgradnja novog cca 2,5 x 1m. 31752 € do 52920 €
Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.