Koliko koštaju roletne? Cena senila za prozore ili vrata, odnosno roletni ili žaluzina, bilo da su klasične, podfasadne, u kutiji, ispred ili iznad prozora ili su iskošene, zavisi od materijala (PVC ili ALU) i veličine te, svakako, od ponuđača. Cena klasičnih PVC venecijanera čije su letvice širine 45 mm je oko 33,5 EUR/m2; PVC venecijaneri čije su letvice širine 37 mm su oko 40 EUR/m2, a iste takve, ali aluminijumske koštaju oko 55 EUR/m2.
Kome poveriti izradu ili nabavku spoljnih roletni? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim proizvođačima i dobavljačima spoljnih senila u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza! Dovoljno je da popunite formular ispod.
vaša količina
jedinica
okvirna cena
vaša cena
Cena podfasadnih roletni. Cena podfasadnih roletni sa izolovanim ALU kutijama i klasičnim ALU letvicama širine do 40 mm s ručnim upravljanjem pomoću kanapa. Cena roletni i postavljanja.
Cena zamene mehanizma i trake za pokretanje roletni.
Cena zamene trake za pokretanje roletni.
Prozori u svaki dom propuštaju svetlost koja suštinski utiče na kvalitet života i to kako se osećamo. Važan i neodvojiv deo prozora su senila kojima se regulišu količina svetlosti i uticaj atmosferskih prilika, ali i zaustavljaju neželjeni pogledi, pa čak i provalnici. Senila uopšte, pa i roletne, sprečavaju pregrevanje prostora, smanjuju gubitak toplote i do 25% te ojačavaju zvučnu izolaciju do 10 dB, a pri tom se izuzetno lako održavaju. Protivprovalna zaštita se obezbeđuje posebnim mehanizmima i načinima zaključavanja. Samo postavljanje roletni je vrlo jednostavno. Prema tipu roletni delimo ih na one koje stoje iznad ili ispred prozora (nadgradne i spoljne), kose i roletne za krovne prozore. Prema ceni i kvalitetu možete se odlučiti za PVC ili aluminijumske letvice. Pored roletni mogu se ugraditi i integrisani komarnici koji sprečavaju ulazak insekata.
Roletne prema materijalu od kog su im lajsne delimo na plastične i aluminijumske. PVC roletne su šupljih profila, napravljenih od kvalitetne plastike otporne na kolebanja temperature, vlagu i UV zračenje. Mogu biti različitih boja: od belih i bež do vrlo veselih nijansi. U poređenju s aluminijumskim roletnama, cena im je povoljnija, ali su aluminijumske tvrđe i izdržljivije, dugotrajnije i bolja su zaštita. Ima ih u profilima širine 39, 45, 52, 55 i 77 mm i u 12 lakirnih boja. Drvene roletne nesumnjivo izgledaju sasvim privlačno, mada je drvo vrlo osetljivo na vremenske prilike i stoga zahteva redovno održavanje i obnavljanje.
Na tržištu su u ponudi brojni tipovi i zaista će vam biti teško da se odlučite. Želite li mogućnost potpunog zatamnjenja, omiljenu boju, usklađenost sa stilom nameštaja ili ugrađene komarnike? Roletne čije se kutije postavljaju ispred prozora odličan su izbor za objekte na kojima one nisu bile predviđene niti postavljene. Montiraju se na spoljni okvir prozora, tako da ima mesta i za komarnik. Roletne čije se kutije postavljaju iznad prozora, ugrađuju se brzo i jednostavno. Spoljne roletne štite od vrućine i zračenja, vetra i kiše, ali osiguravaju i termo i zvučnu zaštitu. Postavljanje podfasadnih roletni mora se planirati još u fazi projektovanja. Kućišta ovih roletni su unutrašnja, odnosno, zamalterisana tako da se uopšte ne vide iznad prozora. Postavljaju se u toku ugradnje prozora pošto se kućište sasvim prekriva fasadnim malterom.
Savet stručnjaka iz firme MILINOVIĆ AL TEMERIN 1. Koje roletne preporučujete za novogradnju? Moja preporuka za novogradnju je aluminijumska termoizolovana kutija, s aluminijumskim zastorom, takođe termoizolovanim; čvrstina i kvalitet su u ovom slučaju zagarantovani. 2. Šta je sa postavljanjem roletni prilikom obnove kuće ili stana? U zavisnosti od otvora, prilikom obnove možemo koristiti spoljnu ili unutrašnju kutiju; sve zavisi od želje klijenta. 3. Da li preporučujete motorni ili ručni pogon? Svojim klijentima u većini slučajeva preporučujem ručni pogon, mada, u zavisnosti od veličine i težine roletne može da se postavi i motor. Roletne su veoma bitan deo dopune uz ALU i PVC stolariji. Imaju važnu ulogu prvenstveno u zaštiti od sunca kao i za zvučnu izolaciju. Zahvaljujući roletnama regulišemo ulazak energije u prostoriju, tačnije, u zimskim mesecima one zadržavaju toplotu dok se leti, spuštanjem roletni štitimo od visokih temperatura i ulaska vrućine. Štite i od drugih vremenskih uslova, vetra, kiše, sunca.... g. Miroslav Milinović, MILINOVIĆ AL TEMERIN |
Ovakve roletne pružaju odličnu zaštitu prozora i visoku izolativnost. Kućište za roletnu je fiksirano odmah iznad prozora i zato na fasadi ne izgleda upadljivo. Najčešće se koriste u novogradnji ili prilikom renoviranja pošto se ugrađuju zajedno s prozorima. Roletne ovog tipa se lako održavaju i popravljaju.
Ovaj tip roletni je, čini se, najrasprostranjeniji pošto mogu da se postavljaju u toku gradnje i posle nje. Za ugradnju ovih roletni nisu potrebni nacrti, jer se jednostavno fiksiraju na fasadu. Jedna od njihovih prednosti je i veliki izbor karakteristika i funkcija. Mogu biti PVC ili aluminijumske, letvice takođe mogu biti plastične ili aluminijumske, različitih veličina i boja, a mogu imati samostalne ili ugrađene komarnike te ručno ili automatsko upravljanje. Imajte na umu da ovakve roletne postaju deo fasade i da se jasno vide, pa boju birajte u skladu s njom.
Podfasadne roletne su tip koji zahteva planiranje pre ugradnje, ali kada budete videli konačni rezultat, znaćete da se trud isplatio. Ovim roletnama su kućišta sasvim skrivena, odnosno, ugrađena u fasadu i zato cela površina izgleda pravolinijski, ujednačeno i skladno. Kada su spuštene obezbeđuju potpunu zaštitu od svetlosti, toplote ili hladnoće i provala. Materijali od kojih su i njihove boje odlikuju se dugotrajnošću; pri tom, ovakve roletne produžavaju vek trajanja i samim prozorima. Podfasadno kućište roletne postavlja se iznad prozora i pokriva malterisanjem, tako da se može reći da su idealne za moderne objekte koji teže minimalističkoj svedenosti, ujednačenim i čistim linijama. Da bi se dobio takav konačni izgled, potrebno je planiranje još u fazi idejnog projekta, kada se predviđa prostor za kućišta tako da prozori budu u ravni s spoljnom površinom noseće konstrukcije. Podfasadne roletne se prave od različitih materijala i mogu imati ugrađene komarnike.
Iskošene roletne se koriste za prozore nepravilnih oblika. To su najčešće prozori na kosinama ispod krova i mogu biti pod uglom od 0,5° do 45°. Pomoću ovakvih roletni senče se okrugli, trouglasti, šestougaoni i svi drugi asimetrični prozori. Nepravilan oblik slabi strukturnu čvrstinu roletni i zato su one uvek od aluminijuma, bez ventilacionih otvora.
Roletnama se mogu senčiti i krovni prozori koji su stalno izloženi pregrevanju ili gubljenju toplote. Roletne za krovne prozore su oblikovane tako da se na njima ne zadržavaju kiša ni sneg već neometano klize.
Svakoj prostoriji vašeg doma potrebni su svetlost i svež vazduh, ali ne i nasrtljivi insekti. Većina savremenih tipova roletni ima ugrađene rolo komarnike. Roletne i komarnici funkcionišu svaki za sebe tako da ih možete otvarati i zatvarati prema potrebi.
Roletne možete podešavati ručno, pomoću posebne navojne šipke (kurble) ili automatski, pomoću motora koji se pokreće ugrađenim prekidačem ili daljinskim upravljačem. Prednost elektroroletni je lakše i brže, a time i praktičnije otvaranje i zatvaranje, naročito kada su u pitanju veći i teži prozori. Ako se automatsko pokretanje roletni poveže sa sistemom pametnog upravljanja kućom, onda će sistem kontrolisati njihov rad prema unapred zadatim parametrima. To praktično znači da će se roletne same pokretati u određeno vreme ili prema vremenskim prilikama kako bi se u prostorijama obezbedila optimalna temperatura. Automatski pogon na taj način reguliše i gubitke toplote, odnosno, trošenje energije, a od velike pomoći pri tom je i to što oko prozora nema otvora za ručno pokretanje roletni.
Roletne mogu da predstavljaju i sasvim zadovoljavajuću protivprovalnu zaštitu. Posebne sigurnosne opruge (osigurači) sprečavaju otvaranje roletni spolja. Mogu se zaključati u zatvorenom položaju, ali se ovi zatvarači ne mogu koristiti uz roletne na elektropogon. Postoji, međutim, drugi tip osigurača koji se naknadno montiraju, a koji automatski zaključavaju roletne u spuštenom položaju; ipak, ovaj sistem funkcioniše isključivo uz rolentne na monokomande (odvojeni prekidači: jedan za spuštanje i jedan za podizanje) ili one s motorom.
Na tržištu ima bezbroj ponuđača i proizvođača, pa kako izabrati pravog? Prvo treba da odlučite kakve roletne ili sistem želite. Do sada smo govorili o važnim ulogama materijala, širini letvica i vrstama senila. Uz to dolazi način ugradnje - nadgradni, spoljni i podfasadni - i, poslednje, ali nikako manje važno, kvalitet ugradnje. Na portalu Daibau.rs naći ćete mnogo proverenih i pouzdanih ponuđača roletni i montera. Svaki od njih nudi svoje reference i iskustva klijenata. Pošaljite im upit i među pristiglim odgovorima i ponudama, upoređujući ih, odaberite onog koji vam najviše odgovara.
Postavljanje roletni nije naročito složen posao. Ugradnju nadgradnih i podfasadnih roletni je potrebno unapred planirati. Na taj način će se pre gradnje ili renoviranja, odrediti prostor iznad prozora potreban za postavljanje kućišta i ugraditi nosači ili će se prozor postaviti na spoljnoj strani noseće konstrukcije.
Roletne se uvek mogu montirati i na stare prozore. To je brzo i lako izvodljivo, pošto se one postavljaju na prozorski okvir sa spoljne strane. Prilikom kupovine, imajte na umu izgled i boju fasade, jer će roletne biti vidljive. Dobrim izborom boje, letvica, vođica i kućišta, možete naglasiti i pojedine arhitektonske elemente.
Popravke su uglavnom jeftinije od kupovine novih roletni. Većina kvarova se lako popravlja, pošto su obično u pitanju istrošeni delovi koji se i inače smatraju potrošnim. Najčešće je u pitanju zamena ležajeva, letvica, automata i sličnog. Rezervni delovi za roletne su uvek jeftiniji od celog sistema, tako da vam preporučujemo da se, pre nego što se odlučite za kupovinu novih, posavetujete sa nekim stručnjakom.
Daibau.rs, pomažemo pri prooceni investicije i izboru izvođača za vaš Dom
Spoljne pvc roletne za drvene prozore
Potrebne pvc roletne za drvene prozore cca 278 x 140 cm. 37044 € do 61740 €
Popravka gurtne za spoljnu roletnu
Samo je potrebna zamena pokidane gurtne. 10584 € do 17640 €
Spoljasne AL roletne nabaviti i ugraditi
Spoljasne AL roletne nabaviti i ugraditi dimenzija: 120 x 140 cm - 8 kom. 84672 € do 141120 €
Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.