Koliko košta ugradnja prozora? Cene samih prozora se razlikuju u zavisnosti zastakljenja, od materijala od kog su ramovi i okviri, od dimenzija i vrste zatvaranja. Najjeftiniji su PVC prozori, potom drveni prozori koji mogu biti i do 40% skuplji od PVC, a onda kombinacija drvo-aluminijum - takvi prozori mogu biti i do 100% skuplji od PVC. Cena ugradnje zidnog prozora je zavisna od izvođača radova, složenosti ugradnje, količine upotrebljenog materijala, dimenzija otvora za prozor i drugih faktora. RAL montaža je u smislu energetske efikasnosti najkvalitetnija i stoga, najskuplja. Za samu montažu majstori obično naplaćuju između 5 i 10 EUR.
Kome poveriti montažu ili ugradnju prozora? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim proizvođačima i dobavljačima prozora u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza! Dovoljno je da popunite formular ispod.
vaša količina
jedinica
okvirna cena
vaša cena
Postavljanje prozora. Cena postavljanja prozora sa svim potrebnim materijalom za ugradnju, zaštitu i dihtovanje, s okovima i šrafovskom robom kao i završnom obradom zidova nakon ugradnje.
Postavljanje prozorskih daski. Cena postavljanja spoljne prozorske daske dubine do 40 cm i debljine 3 cm s okapnicom – teraco ploča. Cena skidanja starih daski i odvoz šuta na deponiju, malterisanje ogoljenih mesta.
Cena PVC unutrašnje prozorske daske. Cena PVC prozorske daske, standardne debljine 2 cm, bez ugradnje.
Cena ugradnje prozora. Cena RAL montaže prozora s dihtovanjem spoljne i unutrašnje strane. Cena dužnog metra.
Cena spoljne aluminijumske prozorske daske. Cena prozorske daske, standardne debljine 2 cm, bez ugradnje.
Cena spoljne prozorske daske od granita. Cena prozorske daske od granita, standardne debljine 2 cm, bez ugradnje.
Cena spoljne prozorske daske od veštačkog kamena. Cena prozorske daske od veštačkog kamena, standardne debljine 2 cm bez ugradnje.
Cena unutrašnje prozorske daske od granita. Cena prozorske daske od granita, standardne debljine 2 cm, bez ugradnje.
Cena unutrašnje prozorske daske od HPL laminata. Cena prozorske daske, standardne debljine 2 cm.
Cena unutrašnje prozorske daske od mermera. Cena prozorske daske od mermera, standardne debljine 2 cm, bez ugradnje.
Cena unutrašnje prozorske daske od veštačkog kamena. Cena prozorske daske od veštačkog kamena, standardne debljine 2 cm bez ugradnje.
Bez obzira da li se radi o PVC, prohromskoj, aluminijumskoj ili drvenoj stolariji, ključna je kvalitetna i pravilna ugradnja. Takođe nije bitno da li je u pitanju postavljanje novih prozora u novogradnji ili renoviranje postojećih, jer je u svakom slučaju važno da kontakti prozora i zida budu što bolje zaptiveni. Nepravilno postavljanje vodi lošem zaptivanju, što opet za sobom povlači veće gubitke toplote, veće troškove grejanja i stvaranje kondenzacije tokom hladnih meseci. Sve ovo se može izbeći profesionalnom ugradnjom stolarije koja će potom godinama služiti bez ikakvih problema.
Bez obzira na to da li ste se odlučili za potpuno nove prozore ili za reparaciju postojećih, ključno je da se pre naručivanja proizvodnje ili popravke, uzmu sasvim tačne i precizne dimenzije građevinskog otvora u koji će se novi prozori ugraditi. Imajte na umu da je, bez sumnje, najbolje i najsigurnije, a u krajnjoj liniji i najisplativije, da merenje uvek izvrši onaj ko će nove prozore i praviti! Ukoliko angažujete preduzeće, oni će zadužiti odgovorno lice za takvo merenje. Ako se radi o privatnom zanatliji, on/ona mora lično doći kod vas i sve dobro premeriti. Merenje ne treba da vršite vi (možete ga izvršiti tek naknadno, radi verifikacije), jer za eventualne neodgovarajuće dimenzije novih prozora odgovornost snosi lice koje je merenje izvršilo, pa ćete tako imati pravo na žalbu i prepravku. Dakle, ako neko, bilo preduzeće bilo majstor, napravi prozor koji nikako ne može da stane u otvor, taj neko će morati da napravi i novi o svom trošku. Stoga je ključno da zahtevate da dimenzije prozorskih otvora na objektu uvek izmeri izvođač!
Pre nego što ceo posao ugradnje ili zamene počne, treba zaštiti prostor ili prostoriju u kojoj će se radovi izvoditi. Pre montaže, ceo pod prostorija i hodnika koji do njih vode, zidove i nameštaj treba obložiti nekim vidom zaštite. Uglavnom se u tu svrhu koriste veliki deblji najloni, pošto će majstori po njima hodati, unositi i iznositi materijal, alat i opremu, a isto se odnosi i na komade pokućstva koji su zbog veličine i težine ostavljeni. Najbolje je da se sav nameštaj iznese i premesti u druge prostorije, ali ako to nije izvodljivo iz bilo kog razloga, poslužiće i to da se dobro umotaju. Uvek je preporučljivo da se svi ovi pripremni zadaci završe pre same ugradnje, kako bi prostor bio potpuno pripremljen za rad.
Sledeći korak u procesu montaže stolarije je uklanjanje ili demontaža postojećih, starih prozora i vrata. Ako ih menjate novim, izvođač će ih odvesti na otpad, a ako ih obnavljate, odneće ih u svoju radionicu. Demontažu postojeće stolarije najčešće radi izvođač kog ste i angažovali za ugradnju novih prozora i vrata.
Na dan ugradnje, montažeri će prvo doneti odgovarajuće delove na mesto ugradnje. To znači da će oni elementi stolarije koji pripadaju pojedinačnim otvorima biti raspoređeni baš ispod otvora u koje će se kasnije i postaviti.
Montaža počinje postavljanjem prozora u građevinski otvor u zidu. Izvođač radova mora prvo da proveri da li se prozor uklapa u postojeći otvor. Može biti da dimenzije otvora nisu tačno uzete, zbog čega je prozor sada prevelik i uopšte se ne uklapa ili je premali i ne može se dobro postavi. U ovom slučaju odgovorna je osoba koja je uzimala mere, odnosno firma od koje ste naručili prozore - moraju odmah da ih zamene novim, odgovarajuće veličine i funkcije. Ako je sa veličinom sve u redu i sve je onako kako ste pogodili, laserskim meračem se određuju visina, ugao i dubina ugradnje prozora, što takođe zavisi od izabranog načina ugradnje. Tek kada se utvrdi tačan položaj prozora u otvoru, može se pristupiti postavljanju.
Kada je određena pozicija prozora zadovoljavajuća, pristupa se fiksiranju prozora za podlogu, odnosno za okolne zidove. Prozor se pričvršćuje u podlogu tako što se u zidove prvo ušrafi okvir, na koji se zatim fiksira prozorsko krilo. Kada imamo zakačeno prozorsko krilo na ušrafljene okvire, sledi ugradnja ostalih elemenata prozora, kakvi su senila, venecijaneri ili prozorske daske.
Nakon što je prozor postavljen, sledi čišćenje. Zbog prašine, okvir prozora i prozorsko staklo će biti prilično prašnjavi, pa ih je potrebno dobro oprati pre upotrebe - kako iznutra tako i spolja. Zaštitnu plastiku kojom je proizvođač zaštitio prozore u principu skida i uklanja izvođač sam, jer je to deo njegove usluge. Izvođač radova takođe treba da usisa prostorije pre napuštanja, a nakon uklanjanja zaštitnog materijala. Da biste bili sasvim sigurni u to šta sve ulazi u uslugu koju pogađate, detaljno ispitajte ponuđača, pa se opredelite za onu varijantu koja vam najviše odgovara. Dakle, da li će izvođač od prvog do poslednjeg zadatka sve uraditi sam ili ćete platiti samo montažu, a sve drugo završiti sami.
Nakon obavljenog posla savetujemo da zajedno sa majstorima izvršite pregled svih ugrađenih elemenata i uverite se da su svi tehnički ispravni, da su dobro zaptiveni i da su postavljeni na ispravne pozicije. Ukoliko uočite neku nepravilnost, idealno vreme da na to ukažete je odmah po završetku i zatražite reklamaciju ili ispravku greške. Prilikom pregleda ugrađenih prozora, izvođač takođe ima obavezu da da instrukcije naručiocu za pravilnu upotrebu i održavanje.
Klasično postavljanje prozora podrazumeva da se spoj između prozora i zida puni poliuretanskom penom (PU). To znači da se može desiti da se potpuna zaptivenost jednostavno ne postigne te da hladan spoljašnji vazduh ipak prodire unutra. To može dovesti do vlaženja izolacije koja je postavljena oko prozora, a to ubrzava njihovo propadanje i smanjuje im funkcionalnost i efikasnost. Sve ovo postepeno vodi uvećanju mesečnih izdataka za grejanje, a problem može nastati i zbog neadekvatne mehaničke ugradnje okvira na noseću konstrukciju, što, opet, dovodi do toga da prozor „spadne“ ili „visi“ u ležištu. Na kraju krajeva, rezultat je isti - loše zaptiven spoj između krila i okvira prozora.
Drugi način postavljanja se ranije mnogo više koristio i imao dosta prednosti. U pitanju je takozvana montaža na „slepe“ štokove. Ovaj tip izvođenja stolarije naročito je bio popularan pre 30-40 godina kada su se podizali novi stambeni blokovi i zgrade radile od prefabrikovanih betonskih elemenata. Tako su celi zidovi bili izlivani od betona u fabrikama, a u kalupe su se postavljali metalni ramovi tako da bi gotov zid već imao potpuno spremne otvore za prozore i samo bi se kranom postavljao na svoje mesto. Takav način zidanja bio je brži, a konstrukcije sa ovakvim čeličnim ramovima (koja je bila svojevrsna armatura) mnogo stabilnije. Sada se pri gradnji privatnih kuća, u takvom slučaju, ugradnja prozora radi nakon završetka ostalih građevinskih radova. Zapravo, vrata i prozori se postavljaju tek kada su prozorske daske već postavljene i urađeno unutrašnje i spoljašnje malterisanje, odnosno kada je cela fasada već završena. Prednost ovakvog načina ugradnje je u tome što se izbegavaju oštećenja koja bi mogla nastati tokom naknadnih, završnih radova. Važno je, međutim, da svi zidarski poslovi budu kompletirani i svi materijali sasvim osušeni pre nego što se počne sa montažom prozora. „Slepi“ štokovi su, u stvari, dodatni sloj izolacije na fasadnoj strani prozora, čime se smanjuje potrošnja energije. Ugradnja prozora na „slepim“ štokovima je brza, a radovi čisti, tako da se ostali poslovi na objektu mogu nastaviti brzo i nesmetano. Ovaj način rada se posebno preporučuje za ugradnju drvenih prozora.
Zlatni standard ugradnje prozora danas je, takozvani, RAL standard. Za izgradnju niskoenergetskih i pasivnih kuća, ovo je čak i obavezan način ugradnje prozora, jer omogućava da konkurišete za subvencije iz eko-fondova za drvene i aluminijumske prozore. Reč je o ugradnji prozora sa trostrukim zaptivanjem, čime se apsolutno sprečava nastanak potencijalnih toplotnih mostova. Toplotni mostovi su najveći problem, posebno pri sanaciji i renoviranju starih kuća. RAL ugradnja prozora je postupak zaptivanja svih spojeva zida i okvira po principu da je postavljanje zaštite iznutra bolje nego izvana, pošto se toplota teže prenosi iz unutrašnjosti u spoljašnji prostor. Istovremeno, omogućen je prolaz pare u istom smeru, ali ne i obrnuto, tako da ništa ne stvara kondenzaciju sa vanjske strane ka unutrašnjosti.
Trostruko zaptivanje po sistemu RAL ugradnje postiže se postavljanjem hermetičke parne membrane s unutrašnje strane, vodootpornom, ali paropropusnom barijerom sa spoljne strane i termoizolacijom u sredini takvog „sendviča“. Da bi ovakva nepropusnost bila kompletna, izvođač se pri zaptivanju služi i specijalnim višenamenskim trakama, koje služe kao parna brana, sprečavaju prodor vode, ali i omogućavaju prolaz vodene pare. Tako se dobija željeni rezultat: kroz spojeve ništa ne duva, vlaga se s unutrašnje strane prozora ne kondenzuje, pa se samim tim sprečava i stvaranje zidne buđi, a uspostavlja prijatno, kvalitetno okruženje za život. Jedna od najvećih prednosti ove vrste montaže, pri kojoj se umesto poliuretanske pene koriste višenamenske trake, jeste njihova veća elastičnost i rastegljivost kao i potpuno prianjanje uz okvir prozora, što se penom ne može postići.
Mnogo puta se ljudi radije odlučuju za obnovu, a ne kupovinu nove stolarije. Ovo je naročito dobar izbor kada se radi o starogradskim stanovima ili vremešnim vilama, gde drveni prozori starih majstora zaista oduzimaju dah. Ako bi ste ih zamenili novim, ALU ili PVC, rizikovali biste uništenje kompletnog imidža kuće. Pored potpune zamene, u slučaju preuređenja kuće ili stana, možete se odlučiti i za, takozvano, suvo renoviranje. To je proces u kome se uklanjaju postojeća prozorska krila i menjaju okviri. Ako se ceo posao izvede s pažnjom i uz odgovarajuću spretnost i zanatsku veštinu, nema bojazni od nastanka bilo kakvih oštećenja. Treba imati u vidu da su tokom obnove stolarije skoro neizbežna sitnija oštećenja zidova i lajsni, ali se ona uvek mogu lako i brzo popraviti gitovanjem ili, u najgorem slučaju, maskirati knauf-pločama.
Kao što se pre ugradnje prozorskog krila mora izmeriti otvor prozora, mora se izmeriti i prostor za potprozorsku dasku. To će opet uraditi osoba zadužena za montažu. Sa obe strane otvora mora se dodati još po 2-3 cm dužine, jer se potprozorske daske postavljaju tako da sežu nekoliko centimetara ispod malterisanog zida. Pored toga, treba dodati još 4 cm širine, pošto te daske uvek idu malo i preko ivice.
Pre nego što se daska trajno fiksira na mesto, tačan položaj je najbolje obeležiti markerom. Treba označiti sredinu daske i sredinu prozora ili njegovog okvira, pošto te dve tačke treba da su poravnane da bi na kraju sve izgledalo lepo i skladno. Za podlogu potprozorskih daski obično se uzima stiropor ili pur-pena.
Pur-pena, odnosno, poliuretanska pena je sredstvo za popunjavanje praznina sa zadnje strane daske, kao i levo i desno od nje, dok se na sredini popunjava na svakih 10 centimetara. Daska se zatim ubacuje na prethodno označene tačke tako da bude u osi sa središtem okvira prozora, po takođe, unapred određenim i označenim nagibom. Ako se radi o potprozorskoj dasci s unutrašnje strane, ona može biti postavljena sasvim ravno, ali ona sa spoljne strane treba da je iskošena za nekoliko stepeni (1-2 stepena) kako bi kišnica mogla da se sliva sa nje. Nagib se uvek određuje libelom.
Prilikom ugradnje može se desiti da se pena, sušeći se, toliko proširi da počne da podiže dasku, pa da se izgubi već napravljeni nagib. Ako se to dogodi, morate skinuti dasku i iseći penu, a zatim je ponovo postaviti i nanovo zapuniti spojeve između daske i susednih građevinskih elemenata.
Da bi potprozorska daska bila zaista stabilna i čvrsto stajala na podlozi, može se zalepiti lepkom ili malterom. Ako se koristi lepak, nanosi se u tačkama na svakih 5-10 cm, a potom uglavi daska u pravilan položaj u odnosu na osu prozorskog okvira. Ako je lepite malterom, nanesite ga ravnomerno po celoj površini, a zatim pritisnite dasku na mesto.
Ugradnja prozora varira u zavisnosti od izabranog materijala, dimenzija i vrste zastakljenja. Cena ugradnje je, dakle, zapravo uslovljena cenom prozora, pošto proizvođač ili izvođač od koga naručite nove prozore ugradnju uglavnom ne naplaćuje već je deo usluge ili naplaćuje minimalno uz troškove odvoza stare stolarije na otpad. PVC prozori će biti najjeftiniji, a drvena i aluminijumska stolarija može biti skuplja i za 50-80%. Za samu montažu majstori obično naplaćuju između 5 i 10 EUR, ali cena zavisi od broja prozora i dodatnih poslova.
Daibau.rs, pomažemo pri prooceni investicije i izboru izvođača za vaš Dom
Ugradnja prozora i roletni
Potrebna ugradnja 3 prozora i 1 balkonska vrata sa roletnama i komarnicima. 42336 € do 70560 €
Demontaza i montaza prozora
Potrebna montaza i demontaza 4 prozora dimenzija 120x90cm, 160x30cm i 2kom 180x120cm. 42336 € do 70560 €
Zamena prozora u sobi
Prozor je blindiran i ne moze da se otvori. Trebalo bi nam zameniti prozor sa roletnom. Dimenzije su sirina 119 a visina 136, visina sa roletnom je 165. 63504 € do 105840 €
Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.