Koliko koštaju kamenorezački radovi? Cena zavisi od zahtevnosti terena, vrste kamena i načina rezanja, kao i od samog kamenoresca. Prosečna cena postavljanja prirodnog kamena standardnih dimenzija na pripremljenu podlogu je oko 15 EUR/m2. Cene samog kamena su sasvim različite; prva karakteristika od koje zavisi cena je tvrdoća – što je kamen tvrđi, skuplja je obrada. Međutim, tvrđi kamen upija manje vode te manje puca i duže traje. Tu su još i dimenzije; veće dimenzije komada, viša cena. Cene porfira standardnih dimenzija i debljine 1-4 cm, kreću se između 10 i 25 EUR. Za izradu zahtevnijih komadnih elemenata, cene su više. Cena nadgrobnih spomenika od prirodnog kamena s montažom, kreće se od 1.000 do 2.000 EUR.
Kome poveriti kamenorezački posao? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim kamenorescima i klesarima u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza! Dovoljno je da popunite formular ispod.
vaša količina
jedinica
okvirna cena
vaša cena
Cena spoljne prozorske daske od granita. Cena prozorske daske od granita, standardne debljine 2 cm bez ugradnje.
Cena spoljne prozorske daske od veštačkog kamena. Cena prozorske daske od veštačkog kamena, standardne debljine 2 cm bez ugradnje.
Cena unutrašnje prozorske daske od granita. Cena prozorske daske od granita, standardne debljine 2 cm bez ugradnje.
Cena unutrašnje prozorske daske od mermera. Cena prozorske daske od mermera, standardne debljine 2 cm bez ugradnje.
Cena unutrašnje prozorske daske od veštačkog kamena. Cena prozorske daske od veštačkog kamena, standardne debljine 2 cm bez ugradnje.
Kamen je prirodan i višenamenski materijal. Zahvaljujući svojim karakteristikama i izgledu odličan je koliko za oblaganje spoljnih površina toliko i unutrašnjih.
Kamen je prirodni materijal koji se vekovima koristi kao građevinski i dekorativni materijal koliko zbog svoje čvrstine i trajnosti toliko i lepote. Osim toga, vešt majstor može napraviti i delove pokućstva od kamena koji će se odlično uklopiti u svaki stil, a sigurno će vas oduševiti svojom jednostavnošću, toplinom i lakoćom održavanja.
Mermer je metamorfna vrsta kamena koja može da se polira. Zbog svoje „mekoće“ osetljiviji je od drugih i lako se oštećuje. Međutim, on upija vlagu i reaguje na atmosferske promene pa se zato preporučuje za opremanje unutrašnjosti.
Granit je vrlo tvrda i kompaktna magmatska vrsta kamena. Vrlo je čvrst i otporan na udarce te je najbolji za podne obloge, pultove za rad i sve druge površine koje su direktno izložene velikom i čestom opterećenju. Postoji više od stotinu vrsta granita.
Peščar je vrsta sedimentnog kamena grube strukture koju čine slojevi kvarcnog peska. Ima ga u mnogo varijanti. Neki peščari (u zavisnosti od sastava) su otporni na meteorološke uticaje i vrlo se lako obrađuju, pa se često koriste u niskogradnji ili kao završni sloj fasade. Budući da dobro upijaju boje, peščari se sve češće koriste i za oblaganje unutrašnjih zidova.
Krečnjak je vrsta sedimentnog kamena koji se formira od fosilnih ostataka flore i faune. Krečnjaka ima svuda te je najrasprostranjenija i najviše korišćena vrsta kamena koliko u zanatstvu toliko u arhitekturi i građevinarstvu.
Škriljac je takođe metamorfna vrsta kamena čija su površina i unutrašnjost jednake strukture. Čine ga glina, kremen i škriljac pa se javlja u više boja i nijansi crvene i zelene. Često se koristi za oblaganje podova, i unutrašnjih i spoljnih.
Aglomerat je veštački kamen koji se pravi od raznovrsnih delova rude, odnosno delića prirodnog kamena kojima se dodaje vezivo - najčešće cement, a mogu i epoksidne smole ili poliester. Najpoznatiji i najstariji tip ovog kamena je teraco, koji se u građevinarstvu koristi stotinama godina. Danas su najpopularnije veštačke vrste kamena od kvarca jer izgledaju prirodno, a vrlo su otporni na udarce i mrlje, tvrdi su i izdržljivi, a krajnje jednostavno se održavaju. Najbolji primer takvog kamena je tzv. tehnički mermer.
Poliranjem kamen postaje glatka površina visokog sjaja koja reflektuje svaki pojedinačni kristal. U zavisnosti od tipa kamena, polirana površina traje različito. Mermer, granit i krečnjak su najprikladniji za poliranje, ali njihova se politura mora redovno održavati da ne bi izgubila visok sjaj.
Brušenjem se dobija glatka ali matirana površina koja izgleda mekše. Takva površina je dugotrajnija jer se teže oštećuje i lakše održava od polirane. Škriljac, krečnjak i mermer se najlepše bruse.
Sečenjem kamena dobija se mat površina. Kamen se prvo raseče pa samo malo izbrusi, da bi se uklonili tragovi testere ali ne toliko da se sasvim obrusi, odnosno, uglanca. Ovakav način obrade primenjuje se najčešće za krečnjak i mermer.
Paljenjem se površina kamena na kratko izlaže visokoj temperaturi a zatim brzo ohladi. Na taj se način površinski sloj oljušti, a ostane gola hrapava tekstura koja je odlična neklizajuća podloga za popločavanje spoljnih površina i stepeništa ili za enterijer kupatila. Granit se najčešće tako obrađuje.
Klesari ili kamenoresci izrađuju masivne elemente kao što su stepenice, zidovi, ograde, krovni pokrivači, okviri prozora i vrata, venci i cokle te razni portali. Mogu da prave kamene ploče za oblaganje fasade i popločavanje spoljnih površina ili staza. Takođe rade obloge za zidove i podove u enterijeru, kao i obloge za kamine. Pri unutrašnjem uređenju često se prave kuhinjski i kupatilski pultovi, ali i samostojeći ili ugradni elementi pokućstva. Kamenoresci prave nadgrobne spomenike kao i manje zanatske elemente. Naročito zahtevni klesarski poslovi su restauratorski radovi na spomenicima kulture. Najbolje je kada majstor učestvuje u projektu još od faze planiranja. Svojim stručnim znanjem i iskustvom može biti od velike pomoći projektantu koliko i naručiocu pri izboru najbolje vrste i oblika kamena za svaki komad po želji.
Pultovi u savremenom enterijeru nisu samo funkcionalni već i estetski elementi jer u prostoru stvaraju stilsku atmosferu. Od prirodnog kamena se za izradu kuhinjskih i kupatilskih pultova najčešće koriste granit i mermer. Granit je primereniji za kuhinjske pultove jer je izdržljiviji. Otporan je na visoke temperature i oštećenja, pa se na njega sme staviti vrela šerpa, a i ako vam nož sklizne iz ruke dok nešto sečete nećete ga zaseći. Mermer je, pak, bolji za kupatilske i druge pultove u stambenom prostoru. Osim prirodnog, za ove elemente se često koristi i veštački kamen kao i keramičke pločice. Oni mogu da budu odlična imitacija izgledom i težinom, a tvrđi su i otporniji. Pult od prirodnog ili veštačkog kamena može da se obradi na više načina - brušenjem, poliranjem, četkanjem, paljenjem - zapravo tako da se prvenstveno istaknu struktura i tekstura. Klesari ovako napravljenu površinu pulta uvek i impregniraju, odnosno, zaštite tako da bude što otpornija na tečnosti i mrlje.
Prozorski banci (daske) su najčešći kameni element na kućama i stanovima. Često se prave od mermera, nešto ređe od granita iako je on praktično neuništiv pošto je otporan na sve spoljne uticaje kao što su vlaga, svetlost, mraz... Za spoljne prozorske banke se obično uzima granit debljine 3 cm, ili tanji. Obrada prozorskih banaka je različita, ali se uglavnom poliraju da bi bili glatki. Za unutrašnje prozorske banke može da se koristi i mermer ali je on porozniji te se na njemu lako vide tragovi vlage i masnoće. Unutrašnji prozorski banci su obično tanji - 2 cm.
Kamene stepenice dodaju prostoru prefinjenost. Elegancija i neograničen vek trajanja su pored jednostavnog održavanja, odlični razlozi za ovakav izbor. Mermerna stepeništa se oduvek smatraju prestižnim arhitektonskim elementom u svakom objektu, a danas se sve češće menjaju granitnim, koje je manje osetljivo na intenzivno korišćenje, oštećenja i prljanje. I jednog i drugog materijala ima mnogo vrsta. Stepenište može biti jednobojno ili kombinovano, u zavisnosti od teksture kamena. Klesari se bave pravljenjem i spoljnih i unutrašnjih stepenica s tom razlikom što se za spoljne uvek preporučuje grublja obrada (paljenje ili peskiranje) kako gazišta ne bi bila klizava od kiše ili snega.
Podne obloge od prirodnog kamena imaju brojne odlične osobine. Bilo unutrašnji bilo spoljni, kameni podovi su vrlo laki za održavanje i otporni na raznorazne uticaje poput toplote, mraza, tečnosti ili masnoća i prljavštine. Kamen pri tom i odlično akumulira toplotu i može da greje prostor još dugo posle gašenja izvora grejanja.
Kamene zidne obloge mogu da poboljšaju kvalitet života u svakom prostoru, pošto prirodni kamen odlikuju brojne prednosti. Struktura prirodnog kamena je takva da upija zvuk, smanjuje odjek i znatno poboljšava akustiku. Kamen je porozan materijal i samim tim odlično akumulira i sporo odaje toplotu. Osim toga, nema statički elektricitet pa odbija prašinu čime se njegovo održavanje sasvim pojednostavljuje. Kamen se na različite načine može koristiti i kao dekorativna zidna obloga. Njime, recimo, može da se ukrasi zid u dnevnom boravku iza televizora, ili obloži onaj u kome je kamin kako bi što duže zadržavao i širio toplotu, ili napravi detalj na zidu trpezarije, spavaće sobe... Kamen je svakako i odlična zidna obloga u kupatilu.
Portali su koliko estetski toliko i funkcionalni delovi fasade. Kameni portali su među najstarijim zanatskim rukotvorinama, a danas se sve više koriste u novogradnji. Tradicionalno, portali su rađeni od masivnog kamena i dograđivani različitim profilima te štukaturama, kako bi izgledali antikno. Sada se za njih koriste ploče debljine 2-3 cm koje se poliraju, pale, četkaju, bruse ili obrađuju kombinacijom ovih postupaka.
Klesari nude i baštenske elemente od kamena kao što su fontane, korita, stolovi, klupe, a prave i nameštaj po želji. Kameni elementi se uvek lepo uklapaju u prirodni ambijent, a osim toga, dugotrajni su i jednostavno se održavaju.
Nadgrobni spomenici od prirodnog kamena su bezmalo večiti jer su vrlo otporni na spoljne prilike. Oni su pri tom i unikatni rad jer se rade po želji, mada je ponekad bolje prepustiti izbor stručnjacima, odnosno, arhitektama koji sarađuju s kamenorescima.
Kamen je trajan, ali stari i haba se pod uticajem spoljnih faktora te ga treba što bolje zaštititi. To se najbolje ostvaruje impregnacijom prema vrsti i kvalitetu materijala. Izbor pravog kamena prema određenoj nameni je vrlo važan. Klesari mogu da impregniraju kamen i bez upotrebe zaštitnih sredstava, na sledeće načine:
Ako se primene sve ove zaštitne mere, a ipak postoji potreba i za dodatnom zaštitom, onda će majstor upotrebiti sredstva za konzervaciju kamena. Ta sredstva prodiru u pore, ispunjavaju ih i hemijski vezuju u nepropustiv sloj. Tako klesari prave nepropusnu površinu koja je naročito korisna za porozne vrste kamena kakvi su dolomiti, peščari ili vulkanski kamen. Skoro sva sredstva za konzervaciju kamena su bezbojna.
Daibau.rs, pomažemo pri prooceni investicije i izboru izvođača za vaš Dom
Spomenik
Potreban ceo spomenik. 211680 € do 352800 €
Nadgrobni spomenik
Potreban nadgrobni spomenik. 211680 € do 352800 €
Uklesati broj na spomeniku
Treba da se isklese broj 21 na tatinom groblju. Sad pise zivorad srejic 1937-20.
On je umro pre 3 godine, i treba da pise 1937-2021 (dodati samo 21).
Kontakt putem mejla ili sms-a.
Nalazim se u Australiji.
5292 € do 8820 €
Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.