Koliko košta teraco? Cena teraca najviše zavisi od vizuelnog efekta koji želite da postignete. Na konačnu cenu ne utiče samo cena granulata već i način obrade teraca, odnosno, završne površine koliko i boja. Teraco pod debljine 2 cm, zajedno s ugradnjom i brušenjem, bez ivičnjaka i dilatacije, košta oko 35-60 EUR/m2.
Kome poveriti izradu teraco poda? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim teracerima u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza! Dovoljno je da popunite formular ispod.
vaša količina
jedinica
okvirna cena
vaša cena
Cena impregnacije dekorativnog betona. Cena zaštite površine dekorativnog betona.
Cena mikrotoping (microtopping) betona za podove. Cena nabavke i ugradnje mikrotoping betona za podove.
Cena mikrotoping (microtopping) betona za zidove. Cena nabavke i ugradnje mikrotoping betona za zidove.
Cena betona za podove. Cena nabavke betona za podove.
Cena obrade pranog i poliranog betona. Cena finalne obrada poda - pranog i poliranog betona.
Cena ugradnje, brušenja i ravnanja betona.
Teraco je vrsta poda, tačnije, način izrade kamenog poda koji su pre više stotina godina smislili majstori sa Mediterana. U svežu glinenu površinu utiskivali su komadiće kamena i njima je šarali. Danas je, dakako, proces rada usavršen, materijali su raznorodniji i brojniji, alati i oprema bolja, pa se podovi rade brže, ali ne nužno i bolje. Pogledajte samo stara zdanja i sve će vam biti jasno. Međutim, ovde ćemo govoriti o deliću takve istorije u vašem domu.
Ako tražite izdržljivu podnu oblogu čije je održavanje nezahtevno i jeftino, preporučujemo da obratite pažnju na teraco podove. Pogodni su za podrume, terase, holove, hodnike, prolaze, foajee, ali i prostorije kakav je dnevni boravak. Teraco podovi se mogu postaviti gde god postoji betonska podloga ili cementna košuljica, odnosno, estrih pod. Osnova teraca je cement u koji se dodaju čestice i delići agregata (kamene ploče ili pločice, krhotine, šljunak, pesak ...). Po izgledu je sličan poliranom mermeru ili granitu, premda mu se mogu dodati razni dodaci poput boje ili obojenih materijala tako da se konačan izgled sasvim prilagodi stilu i dezenu enterijera. Iako se teraco najčešće nalazi u javnim i vladinim zgradama, crkvama, školama i bolnicama, postaje sve popularniji i za porodične kuće i stanove.
Teraco, na italijanskom znači terasa (terrazzo) i poreklom je sa Mediterana. Napravljen je pre više stotina godina utiskivanjem kamenih strugotina u površinu prirodne gline, koja je zatim zaptivana kozjim mlekom. Vremenom je glina zamenjena cementom, a na površini ovog ukrašenog poda sada se mogu naći komadići stakla, obojeni kamenčići i drugi granulati u boji. Savremeni teraco uključuje polimere, smolu i epoksid, koji poboljšavaju teksturu i strukturu, smanjuju pukotine i povećavaju trajnost materijala. A kozje mleko? Nema ga više! Današnji teraco je čvrst i gust i ne zahteva površinsko zaptivanje. Poliranjem i brušenjem dobija sjaj koji traje godinama.
Stari teraco podovi ni danas ne izgledaju ništa manje atraktivno ni zapanjujuće, jer komadići svetlucavih agregata hvataju odsjaje i stvaraju igre svetlosti. Strugotine od prirodnog kamena poput mermera, granita i kvarca najbolji su izbor za ukrašavanje teraca, premda se koriste i druge vrste materijala, uključujući staklene kamenčiće, sintetičke strugotine i čestice silicijum-dioksida u širokoj paleti boja. Iskusni majstori za teraco mogu stvoriti vrlo složene obrasce i pretvoriti obične podove u umetnička dela. Teraco je izdržljiv i otporan, a njegova neporoznost sprečava pojavu mrlja i razvoj bakterija, što ga čini najboljim izborom za vrlo prometna mesta.
Tehnički i tehnološki napredak omogućio je, između ostalog, i sve rašireniju upotrebu teraca. Danas to više nije samo materijal za izradu podova već i za druge površine. Mnogi proizvođači keramike imaju sopstvene linije teraco zidnih i podnih pločica. Takođe se koristi za izradu kuhinjskih i kupatilskih pultova te zadnjih stranica različitih namena. Ovaj sve popularniji materijal koristi se i za izradu pokućstva, rasvete i dekora. Neki dizajneri od njega stvaraju unikatne kreacije, jer ih materijal, očigledno, inspiriše.
Tehnički mermer je još jedan naziv za industrijski proizvod od pravog mermera, koji čini više od 90% ukupne mase a 5 -10% je sintetički poliester, koji deluje kao vezivo, a odlikuje se posebnim fizičko-mehaničkim svojstvima. Mešani kamen ima izvrsna tehnička, fizičko-mehanička i estetska svojstva, slična, ali često i kvalitetnija od onih sadržanih u raznim vrstama prirodnog mermera.
- Unutrašnjosti vašeg doma dodaće notu klasičnog i prestižnog.
- Prosečan vek trajanja mu je 75 godina.
- Ekološki je prihvatljiv, jer mnogi proizvođači koriste reciklirane materijale.
- Lako se čisti - samo treba da se pomete i obriše; uživaćete decenijama.
- Na raspolaganju su nebrojene mogućnosti kombinovanja boja i dezena.
- Može se koristiti u bilo kom delu kuće, bez obzira na to koliko je mesto frekventno ili opterećeno.
- Neverovatno je izdržljiv.
- Dobro zadržava toplotu, pa se može koristiti kao obloga za podno grejanje.
- Otporan na plesni, vodu, mrlje i bakterije.
- Može se koristiti u eksterijeru.
Izrada teraco podova je posao isključivo za profesionalce; vrlo je intenzivan i zahtevan, što znači i da je jedna od skupljih vrsta podova. Podovi bez ili sa minimalnim geometrijskim uzorcima koštaju između 16-22 EUR/m2 i više, a troškovi mogu da se povećaju ako hoćete složenije ili brojnije dezene ili skuplje agregate.
- Teraco je klizav kada je mokar - ali i kad je suv, ako nosite čarape. Padnete li na takav pod, osećaćete se kao da ste pali na betonski pločnik, pa ne preporučujemo teraco za domaćinstva sa malom decom ili starijim osobama.
- Bez podnog grejanja, pločice u zimskim mesecima mogu biti hladne i tvrde.
- Ako teraco nije urađen kako treba, lako će ispucati. Te pukotine može da popravi samo majstor.
Izrada teraca je vrlo zahtevna, i fizički i zanatski, pa je to posao isključivo za profesionalce. Od pravilne izrade zavisi da li će ispucati ili ne i koliki će mu biti vek trajanja. Pored znanja i iskustva, za izradu teraco poda potrebni su i posebni, specijalizovani oprema i alat. Stoga preporučujemo da kontaktirate nekog od iskusnih majstora. Možete ga pronaći i na portalu Daibau.rs, gde ćete, takođe, moći da pročitate i ocene prethodnih mušterija i pogledate reference izvođača.
Teraco podovi su višenamenski, izdržljivi i laki za održavanje. Iako je teraco kompozitni materijal, jedna je od ekološki najprihvatljivih podnih obloga na savremenom tržištu. Ima mnogo različitih vrsta, u zavisnosti od upotrebljenih materijala i proizvodnih metoda. Slede neke od najčešće korišćenih vrsta teraco poda poslednjih godina.
Trenutno jedna od najpopularnijih vrsta teraca, epoksidni teraco, zahteva najmanje održavanja. Takođe je jedan od tipova s višestrukom namenom, jer se može koristiti za podne obloge kao i za proizvodnju radnih ploča, pultova, pločica i tome sličnih elemenata pokućstva. Ako ovome dodamo fleksibilnost oblikovanja - mogućnosti primene su bezmalo neograničene - u smislu kombinacije boja i materijala. Jedna od slabosti epoksidnog teraca je što se ne preporučuje za eksterijer, jer ne podnosi promenljive i teže spoljne uslove.
Ova vrsta teraca se posebno preporučuje za prometna mesta kakva su tržni centri, aerodromski terminali, univerziteti. Zbog svoje izdržljivosti i činjenice da je vrlo isplativa opcija, sve se više koristi. Za proizvodnju cementnog teraca važno je da vreme pogodno, odnosno, da su temperaturni uslovi takvi da teraco neće ispucati. Ne manje je važna mešavina od koje će se teraco praviti, zapravo, srazmera elemenata, ali i pravilan način izrade.
Za razliku od epoksidnog teraca, rustični teraco je pogodniji za vanjsku upotrebu zbog površine nalik mermernoj, koja se pravi hrapavom da bi bila manje klizava. Rustični teraco se može češće naći u otvorenim delovima hotela, tržnih centara, muzeja, gradskih kuća i većine komercijalnih zgrada sa vodenim elementima kao što su bazeni, fontane, ribnjaci ili veštački vodopadi.
Teraco se radi po meri na gotovoj, čvrstoj betonskoj podlozi, što ga čini posebno pogodnim za domove koji imaju betonske podne ploče ili cementnu košuljicu, odnosno, estrih. Izlivanje može trajati od nekoliko dana do nekoliko nedelja, u zavisnosti od veličine poda i složenosti dezena.
Postojeće podne obloge (keramičke pločice, parket i slično) se prvo uklanjaju, a zatim se betonska podloga brusi kako bi se osiguralo adekvatno prijanjanje smeše za teraco. Podloga za teraco mora biti suva, ujednačena i ravna. Ako u podlozi postoje pukotine, one se moraju popuniti, a ako podloga nije ravna, mora se poravnati tzv. ravnajućom masom.
Ako ste se odlučili za teraco s dezenom različitih boja ili različitih pigmentiranih smeša, onda se najpre taj dezen mora ocrtati ili obeležiti na površini pomoću metalnih traka koje će međusobno razdvajati različite elemente. Čak i ako ste se odlučili za jednobojnu površinu, u slučaju da je veća, biće potrebno da se podeli na segmente (da se „diletira“) i tako izliva u delovima, pošto bi u suprotnom teraco kasnije mogao da ispuca. Odozgo dolazi sloj cementa preko kog se, dok je još mokar, pospe smeša za teraco i poravna, deo po deo, prema obeleženim diletacijama. Komadi agregata koji budu virili se utiskuju u površinu, pa se na kraju sve poravna. Kada smeša počne da se stvrdnjava, cela se površina sabije i izravna teškim valjkom.
Kada je ceo pod prekriven smešom teraca i kada ona potpuno očvrsne (sušenje i očvršćivanje traje najmanje 48 sati), treba da se uglača brušenjem. Pri brušenju se stvara velika prašina jer je to suvi postupak, pa okolno pokućstvo i prostorije pre početka samog posla treba dobro zaštititi.
Nakon brušenja, površina teraca se premazuje finom mešavinom cementa, kojom se popunjavaju sve sitne pore nastale brušenjem. Zatim se sve treba dobro očistiti. U poslednjem koraku, površina teraca se još jednom brusi dijamantskom brusilicom kako bi postala sasvim glatka i sjajna. Kada pod bude gotov i zakoračite preko njega, moći ćete da vidite svoj odraz kao u ogledalu!
Po završetku radova, oko teraco poda praktično nećete imati nikakvog posla. Ipak, pravilno čišćenje će svakako biti potrebno kako bi pod zadržao sjaj i lepotu svih narednih decenija. Evo nekoliko saveta u vezi s tim:
- Svakodnevno uklanjajte površinsku prašinu.
- Odmah obrišite prosute tečnosti.
- Ako je potrebno, koristite rastvor za čišćenje kamenih podova kako biste uklonili bakterije i nakupljene nečistoće.
- Ako želite da se površina zaista sija, na svakih nekoliko nedelja upotrebite mašinu za poliranje, koju možete naći u prodaji. Samo se njom pod može ispolirati do visokog sjaja. Možete upotrebiti i profesionalnu mašinu za poliranje na svakih 5 godina; ona se može naći za iznajmljivanje ili pozovite majstora koji vam je teraco i napravio.
- Izbegavajte sredstva za čišćenje na bazi razređivača, koja mogu oštetiti poliranu površinu teraca.
Ako pravilno vodite računa o podu, potrajaće nekoliko generacija. Vremenom se, međutim, na najfrekventnijim mestima mogu pojaviti pukotine ili naprsline. U takvim se slučajevima teraco može popraviti. To zahteva ponovno profesionalno brušenje i poliranje. Popravljeni teraco pod zablistaće jednako sjajno kao kada je bio sasvim nov!
Daibau.rs, pomažemo pri prooceni investicije i izboru izvođača za vaš Dom
Restauracija teraca na terasi
Obnavljanje teraca na terasi 11x1.2m plus dodavanje teraca oko 2 terasna vrata koja su nedavno zamenjena za pvc, plus obnavljanje teraca ispred ulaza u stan, oko 2m2 (stan je u kuci). 42336 € do 70560 €
Reparacija teraco poda sa hidroizolacijom
Reparacija teraco poda na terasi cca 11 m2. Slike u prilogu. 42336 € do 70560 €
Potebni su mi majstori teraceri za brušenje i sanaciju stepeništa
Potrebni su mi majstori za brušenje i sanaciju postojećeg stepeništa i podesta u jednom starom objektu u Nišu. 264600 € do 441000 €
Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.