Za područje

    Toplotna pumpa voda-voda

    Članak je pregledalo čak 2986+ korisnika
    Zbog svoje relativno visoke temperature, podzemna voda je idealan izvor toplote i može imati visoke koeficijente performansi. To znači da je voda energetski najefikasniji od svih izvora - prema procenjenim godišnjim nivoima - posle nje su zemlja i vazduh. Toplotne pumpe voda-voda, iako su malih dimenzija, jesu zadovoljavajući potencijal - obezbeđuju visok stepen konverzije energije dovoljan za zadovoljenje svih potreba u domaćinstvu. Naravno, shodno projektnim proračunima, kapacitet celog sistema se određuje prema objektu za koji je predviđen.
    Stručni članak 2986
    toplotna pumpa voda voda
    Imamo čak 1755 izvođača radova za područje Toplotne pumpe:

    1. Toplotna pumpa voda-voda: rad

    Toplotna pumpa voda-voda koristi vodu i njenu energiju za proizvodnju toplote. To može biti voda iz bare, potoka, reke, jezera, bunara ili namenski izrađene bušotine. Podzemna voda, zapravo, geotermalna energija je najčešći izvor toplote za ovakvu vrstu uređaja. Toplota podzemne vode je veoma dobar izvor energije za toplotnu pumpu. Njena prednost je relativno konstantan nivo temperature, u rasponu 7-12°C.

    Da bi se koristile podzemne vode, potrebno je napraviti dve bušotine - jednu za ispumpanje, a drugu za upumpavanje, bolje reći, vraćanje vode nazad u podzemne tokove. Prva bušotina je opremljena crevom za potapajuću pumpu. Tokom rada, uređaj pokreće vodu kroz pumpu koja koristi svoju energiju za zagrevanje vode u sistemu grejanja i/ili sistemu za grejanje tople vode za domaćinstvo. Za nekoliko stepeni (2°-4°C) hladnija voda se zatim ispumpava u drugu bušotinu, koja je udaljena 15-20 m od prve, i nazad u podzemne vode.

    Količina vode mora biti dovoljna za nesmetan rad kada su potrebe za toplotom najveće. Za korišćenje podzemnih voda mora se pribaviti odgovarajuća dozvola. Takođe je neophodno izvršiti njenu hemijsku analizu pre početka rada.

    2. Toplotna pumpa voda-voda: prednosti

    2.1. Eksploatacija konstantne temperature podzemne vode

    Podzemne vode imaju konstantnu temperaturu u rasponu 7°-12°C i ona ostaje na tom nivou čak i zimi, kada su spoljne temperature ispod nule. Toplotna pumpa vazduh-voda zahteva spoljne temperature veće od -5°C da bi radila, premda na tako niskim vrednostima troši i više električne energije.

    2.2. Pasivno, odnosno, prirodno hlađenje

    U mesecima kada su spoljne temperature visoke, možete pasivno hladiti kuću ili stan uz pomoć toplotne pumpe voda-voda.

    3. Izvori vode i ugradnja toplotne pumpe voda-voda

    Prilikom ugradnje ove vrste uređaja i sistema, mora se voditi računa o izboru izvora vode. Površinski izvori vode mogu da smrznu, što im onemogućava rad. Odabrani izvor mora da obezbeđuje dovoljnu količinu vode, pošto bi se u suprotnom sama pumpa toliko grejala da bi postala energetski neefikasna. Zbog toga se uvek preporučuje konsultacija sa stručnjacima pre izbora i kupovine. Najpraktičnije je da za to angažujete lokalnu firmu koja i inače poznaje situaciju na terenu i iz iskustva zna koje bi rešenje bilo najoptimalnije. Ista firma će vam najverovatnije ponuditi i odgovarajući model uređaja i sistema, pa će, ako se pogodite oko cene, obaviti i ugradnju, ali i osigurati garanciju, odnosno, održavanje i servis.

    Potoci i reke kao tekuće vode su posebno efikasni izvori. Međutim, zbog lokacije i zakonskih ograničenja, retko su dostupni. Reke i potoci se konstantno pune svežom vodom, tako da spoljna temperatura ne utiče na rad toplotne pumpe. Pored toga, malo je verovatno da će se tečni izvor vode potpuno zamrznuti zimi.

    Da bi se koristile podzemne vode, moraju se napraviti dve bušotine - jedna za upumpavanje vode u sistem, a druga za njeno vraćanje u podzemne tokove
    Da bi se koristile podzemne vode, moraju se napraviti dve bušotine - jedna za upumpavanje vode u sistem, a druga za njeno vraćanje u podzemne tokove

    4. Vek trajanja toplotne pumpe voda-voda

    Toplotne pumpe imaju dug radni vek, i on u proseku iznosi 15-20 godina. Za što duži radni vek uređaja i čitavog sistema treba izabrati kvalitetnu pumpu pouzdanog i priznatog proizvođača; među njima ima i modela koji mogu da potraju i do 25 godina. Profesionalna montaža te redovno i ispravno održavanje i blagovremeno otklanjanje eventualnih kvarova, najvažniji su uslov dugotrajnog rada toplotne pumpe voda-voda.

    5. Toplotna pumpa voda-voda: održavanje i servis

    Uređaji ovakve vrste ne zahtevaju posebne i česte intervencije. Zbog različitog kvaliteta i čistoće vode, toplotne pumpe uvek na samom ulasku u sistem imaju ugrađene filtere za prečišćavanje koji se moraju čistiti više puta godišnje, pa po potrebi i menjati. Zbog vrlo finih čestica nečistoća koje mogu da prođu i kroz taj filter, dobro je redovno proveravati stanje izmenjivača toplote. Sve ovo možete obavljati sami, bez pomoći servisera. Kod uređaja voda-voda, protok vode može biti manji zbog sniženja nivoa podzemnih voda, ali će tada i pumpa raditi slabije. Međutim, tu se ništa ne može učiniti; stanje će se popraviti kad se dotok vode poboljša. Ali ono što možete učiniti i to unapred, jeste pravilna i stručna procena izvora vode pre kupovine toplotne pumpe.

    Na svim toplotnim pumpama namenjenim zagrevanju prostora, bez obzira na izvor toplote, serviser pri redovnim pregledima proverava stanje rashladnog gasa. Pritisak rashladnog gasa mora biti adekvatan, jer to najviše utiče na rad toplotne pumpe, a odmah zatim i pritisak vode u sistemu grejanja. Pre nego što voda za grejanje uđe u toplotnu pumpu, postoji i filter koji treba čistiti najmanje jednom godišnje, inače se može smanjiti protok vode, a povećati njen pritisak u sistemu grejanja. Serviser obično određuje i postavlja parametre raznih funkcija, željenu temperaturu i druge opcije.

    6. Toplotna pumpa voda-voda: garancija

    Garantni rok se razlikuje od proizvođača do proizvođača. U većini slučajeva, međutim, osnovna garancija na toplotnu pumpu voda-voda je 2-3 godine i pokriva sve troškove rezervnih delova i popravke. Uz osnovnu garanciju, većina proizvođača pruža mogućnost produženja garancije uz doplatu.

    7. Kada će se isplatiti ulaganje u toplotnu pumpu?

    U proseku, investicija u toplotnu pumpu voda-voda se isplati za oko 5 godina. S obzirom na dug radni vek uređaja i celog sistema, to znači najmanje 15 godina rada nakon isplate investicionih troškova.

    Stručni članak 2986
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Toplotne pumpe?

    Imamo čak 1755 izvođača radova za područje Toplotne pumpe:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 1755 izvođača radova za područje Toplotne pumpe
    9.6
    0

    BAUEN DOO VRBAS


    10
    1

    MILAN PAVIĆ PR RADNjA ZA POSTAVLjANjE VODOVODNIH KANALIZACIONIH GREJNIH I KLIMATIZACIONIH SISTEMA PAVIĆ INSTALACIJE KUCU


    8.7
    0

    Skyklim


    9.2
    0

    Quadrifoglio solutions doo


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana