Za područje
    OTP banka

    Toplotna pumpa vazduh-voda

    Članak je pregledalo čak 1971+ korisnika
    Vazduh je svuda oko nas i predstavlja neiscrpan izvor energije. Moderna toplotna pumpa vazduh-voda omogućava ekstrakciju energije čak i iz vrlo hladnog spoljnog vazduha. Testiranja su pokazala da i na spoljašnjim temperaturama do -25°C može da se uštedi do 50% energije. Toplotne pumpe su energetski efikasan i održiv način grejanja, pa postaju sve popularniji izbor za zagrevanje novih objekata i renoviranih starijih kuća.
    Stručni članak 1971
    toplotna pumpa vazduh voda
    Imamo čak 1752 izvođača radova za područje Toplotne pumpe:

    1. Toplotna pumpa vazduh-voda: prednosti

    Toplotna pumpa vazduh-voda je najjeftinija od svih vrsta uređaja ovog tipa. Njena montaža i održavanje su takođe pristupačni. U principu, osmišljene su i projektovane tako da samostalno pokrivaju sve toplotne gubitke kuće ili stana na spoljnim temperaturama do -5°C. Kada su spoljne temperature niže od toga, uključuje se neki drugi izvor grejanja sa kojim je pumpa kombinovana. U klimatskim uslovima koji vladaju u našim krajevima ovakvi tipovi uređaja su u stanju da pokrivaju više od 98% termo-potreba objekta. Zbog toga se, još pri planiranju i projektovanju sistema grejanja, vrše procene u koje su uključene i prosečne temperature i padavine u nekom mestu kao i zapremina objekta da bi se tačno znalo kolikog kapaciteta sistem treba da bude.

    Savet stručnjaka iz firme TERMOSISTEM DOO UŽICE

    1. Koje su prednosti korišćenja toplotnih pumpi vazduh-voda u odnosu na druge sisteme grejanja?

    Prednost korišćenja toplotnih pumpi je pre svega u komforu i korišćenju samog grejanja preko aplikacija i pametnih telefona. Uz dobru toplotnu izolaciju i dobru stolariju na objektu može se dostići izvanredan toplotni komfor, naravno uz minimalnu potrošnju struje što je i cilj ovakvih pametnih sistema. Ukoliko se recimo koristi podno grejanje kao izvor toplote, postiže se minimalna potrošnja struje uz korišćenje toplotne pumpe u niskotemperaturnom režimu rada, do 40 stepeni.

    2. Kako se toplotne pumpe vazduh-voda povezuju sa postojećim sistemima grejanja i hlađenja u objektima?

    Toplotne pumpe se lako povezuju na postojeće sisteme grejanja, što nije slučaj sa hlađenjem. Hlađenje zahteva novi dodatni par cevi, koje moraju biti izolovane zbog kondenzovanja, takođe i sabirač i bafer moraju biti dobro izolovani. Hlađenje se obično radi u objektima koji su u izgradnji, jer je potrebno ugraditi u objektu fan coil uređaje i do njih dovesti cevi za odvod kondenzata kao i napojne kablove za te uređaje. 

    3. Kakav je uticaj spoljnih uslova, kao što su temperatura vazduha i vlažnost, na performanse toplotnih pumpi vazduh-voda?

    Spoljna temperatura i vlažnost mnogo utiču na rad toplotne pumpe, ali usudio bih se da kažem da je vlažnost vazduha najveći neprijatelj toplotnih pumpi vazduh - voda. Po mom mišljenju pumpa će uvek bolje raditi u uslovima gde ima minusnih temperatura nego u uslovim velike vlažnosti.

    Treba imati na umu da ovakve sisteme grejanja moraju raditi renomirane firme sa velikim iskustvom. Na terenu se dolazi u situacije da zbog nestručnog izvođenja radova. Problem može takođe biti i loše dimenzionisanje snage uređaja i mnogi drugi faktori koji se moraju uzeti u obzir i predočiti investitorima. 

    G-din Jeremija Citaković, TERMOSISTEM DOO UŽICE

    Kao rezervni ili drugi izvor grejanja u novogradnjama se najčešće obezbeđuju električni grejači. Postojeći objekti, međutim, obično imaju već instaliran odgovarajući konvencionalni izvor grejanja, koji se može koristiti kada spoljne temperature padnu ispod -5°C. Zahvaljujući tome, sa toplotne pumpe se lako, najčešće automatski, uz pomoć elektronske kontrole, prebacujete na drugi izvor grejanja.

    Rad toplotne pumpe vazduh-voda može se lako kontrolisati posredstvom elektronskog upravljanja
    Rad toplotne pumpe vazduh-voda može se lako kontrolisati posredstvom elektronskog upravljanja

    2. Toplotna pumpa vazduh-voda: rad

    Toplotna pumpa vazduh-voda takođe može da dobije dovoljno energije iz hladnog vazduha i da zagreje vodu do 60°C. U tom slučaju ona funkcioniše vrlo slično, odnosno, po istom principu, ali u obrnutom smeru, kao frižider ili klima-uređaj - kroz proces rashladnog kola. Ovo je jedan od razloga zašto se toplotne pumpe mogu koristiti i za grejanje i za hlađenje.

    2.1. Rashladno sredstvo uzima toplotu iz vazduha

    Cevi spoljne jedinice su napunjene određenom vrstom rashladnog sredstva koje cirkuliše kroz njih (obično gasom freonom). Spoljni ventilatori usisavaju i uduvavaju hladan spoljni vazduh kroz spiralne cevi. Temperatura rashladnog sredstva koje isparava je -50°C. Prema tome, rashladno sredstvo može apsorbovati toplotu iz okolnog vazduha čak i ako je ispod nule, pošto je ona i dalje viša od temperature rashladnog sredstva.

    2.2. Kompresor toplotne pumpe komprimira rashladno sredstvo

    Rashladno sredstvo koje upumpava toplotu iz vazduha u unutrašnjost, kompresor sabija i pretvara u tečnost. Zbog toga temperatura rashladne tečnosti raste.

    2.3. Toplota se prenosi na sistem grejanja

    U izmenjivaču toplote, toplota iz rashladnog sredstva se prenosi na vodu koja cirkuliše u sistemu grejanja (radijatori, podno grejanje) ili sistemu vodosnabdevanja (grejanje tople vode za domaćinstvo).

    2.4. Isparavanje rashladnog sredstva

    Nakon što se toplota prenese sa rashladnog sredstva na vodu, ona prolazi kroz ekspanzioni ventil. Tamo, za razliku od kompresora, pritisak opada i rashladno sredstvo isparava, a, naravno, samim tim i njegova temperatura ponovo opada. Rashladno sredstvo zatim nanovo ide u spoljašnju jedinicu odakle ceo proces počinje ispočetka.

    Toplotne pumpe vazduh-voda takođe mogu dobiti dovoljno energije iz hladnog vazduha za zagrevanje vode do 60°C
    Toplotne pumpe vazduh-voda takođe mogu dobiti dovoljno energije iz hladnog vazduha za zagrevanje vode do 60°C

    3. Trajnost toplotne pumpe vazduh-voda

    Uređaji i sistemi ove vrste su vrlo izdržljivi i imaju dug radni vek. U proseku, toplotne pumpe mogu da rade besprekorno 15 i više godina. Visokokvalitetni uređaji renomiranih brendova, dizajnirani uz pomoć najnaprednijih tehnologija, još su pouzdaniji i mogu dostići vek trajanja i do 25 godina. Da bi toplotna pumpa toliko dugo radila bez ikakvih problema, potrebno je voditi računa o njenoj pravilnoj montaži, redovnom servisiranju, pravilnom korišćenju i hitnim popravkama eventualnih manjih kvarova. Savremene toplotne pumpe su projektovane tako da imaju zaštitne mehanizme i da mogućnost grešaka svode na minimum. Provereni proizvođači ovakvih uređaja i sistema sa dugogodišnjim iskustvom će takođe obezbediti sve neophodne rezervne delove koji bi mogli zatrebati tokom dugog radnog veka njihovih proizvoda. U poređenju sa drugim vrstama grejanja, toplotna pumpa je definitivno najtrajniji i najpouzdaniji sistem.

    4. Toplotna pumpa vazduh-voda - održavanje

    Ako želite da vaša toplotna pumpa radi što je duže moguće, potrebno je da se pravilno brinete o njoj. Godišnji servis i preventivne kontrole će doprineti njenom dugom radnom veku.

    Važno je redovno proveravati podešavanja toplotne pumpe i stanje njenih spoljnih komponenti. Naime, na njima se zimi može nakupiti led, što otežava rad celog uređaja i prateće opreme. Zbog toga se ciklus odmrzavanja mora redovno proveravati kako bi se osiguralo da ispravno funkcioniše. Takođe, vodite računa o tome da biljke i žbunje budu udaljeni najmanje 20 cm od spoljašnje jedinice.

    5. Garancija toplotne pumpe vazduh-voda

    Različiti proizvođači nude različite garantne rokove za toplotne pumpe. Međutim, oni se obično kreću između dve i tri godine. Osnovna garancija tokom perioda važenja pokriva sve troškove rezervnih delova i popravki.

    6. Kada će se isplatiti sredstva uložena u pumpu vazduh-voda?

    Kada se, zajedno sa troškovima rada, može očekivati povrat ulaganja u toplotnu pumpu? Odgovor zavisi od visine troškova ugradnje i subvencija, itd. U proseku, investicija u toplotnu pumpu može da se nadoknadi za 3-5 godina. S obzirom na to da najkvalitetnije toplotne pumpe priznatih proizvođača mogu da rade 20 i više godina, to praktično znači da će sistem nastaviti da radi najmanje 15 godina nakon ulaganja u njega.

    Stručni članak 1971
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Toplotne pumpe?

    Imamo čak 1752 izvođača radova za područje Toplotne pumpe:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 1752 izvođača radova za područje Toplotne pumpe
    10
    1

    ALEKSANDAR PAJOVIĆ PREDUZETNIK UGRADNJA I SERVIS KLIMA UREĐAJA MIRKOM KLIMATIZACIJA LAĐEVCI


    9.7
    0

    SAMOSTALNA ZANATSKA RADNJA DR MONTER IGOR DRAGIČEVIĆ PREDUZETNIK, LEŠTANE


    10
    1

    TERMOSISTEM DOO UŽICE


    9.7
    0

    FEMAN DOO


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana