Izbor i tekst: Špela Rogel
Prevod: Tanja Prolić
Između prilaznog puta i travnjaka ispod njega je pet metara visinske razlike, koju su arhitekte smisleno premostile projektovanjem dvospratnice. Na gornjem spratu, u nivou puta, pored garaže i natkrivenog parking mesta, nalazi se glavni ulaz u dom te prostrani dnevni boravak sa kuhinjom i velikom terasom. Donji sprat kuće je delimično ukopan u zemlju, pa više deluje kao suteren u kom su intimnije prostorije, takozvane noćne zone - spavaće sobe sa kupatilima, koje se otvaraju prema vrtu.
Zemljište pored pašnjaka pruža prekrasan pogled na jug i Ljubljansku kotlinu. Strm teren i uzan pristup su faktori koji su diktirali postavku i orjentaciju objekta na parceli koliko i njen tlocrt. Zastakljenje se proteže od poda do plafona i na donjem i na gornjem nivou. Promišljeno postavljeni panoramski zidovi uokviruju najlepše prizore u okolini i propuštaju tople zrake sunca u kuću. Na severnoj i istočnoj strani, gde je dovozni put, kuća je skoro potpuno zatvorena.
Vešto uređenje povezuje oba nivoa kuće stepenicama i podovima u više nivoa. Promišljenim pejzažnim uređenjem, odnosno, sadnjom ukrasne trave koja kao da pleše na vetru, kuća je vizuelno smanjena i neprimetno povezana sa travnjakom da bi se prelaz između donjeg i gornjeg sprata umekšao.
Delimično ukopan donji nivo je armirano-betonski, premda je kuća u potpunosti drvena. Alfa Natura ju je napravila od 72 m3 unakrsno lepljenih drvenih ploča i postavila na teren za manje od dve nedelje. Drvo je, takođe, upotrebljeno za toplotnu izolaciju, ramove pokućstva i nameštaja te završnu obradu fasade.
Ceo objekt je projektovan i dizajniran tako da bude dugotrajan i energetski efikasan. U centru dnevnog boravka je velika kaljeva peć. Posle dve godine života u kući, pokazalo se da se podno grejanje u zimskim mesecima koristi samo u toaletima i predsoblju. Kaljeva peć i velike zastakljene površine na južnoj strani, pasivno zagrevaju ceo prostor i zadovoljavaju sve potrebe za toplotom.
U letnjim mesecima se za senčenje koriste spoljne roletne, a potreba za klimatizacijom - iako su instalacije spremne - još se nije ukazala. Kuća se prirodno provetrava. Otvaranjem prozora u unutrašnjost ulazi dovoljno svežeg planinskog vazduha. Aktivna ventilacija je zapravo potrebna samo u podrumu.
Enterijer kuće je svetao i čist, a u njemu dominiraju prirodni tonovi u kombinaciji sa crnom. Stalno promenljivi pejzaži i prirodna svetlost koja prolazi kroz stakla su glavni akcenti i fokus enterijera, dosledno praćeni dizajnom opreme.
Ugradni plakari izrađeni po meri stapaju se sa zidovima, unoseći ritam, boju i teksturu u prostor. Različita funkcionalna ostrva (kuhinja, trpezarija, dnevni boravak, kupatilo) su slobodno raspoređena duž dela otvorenog toka. Oprema je upotpunjena mudro i praktično dizajniranim direktnim i indirektnim osvetljenjem tako da stvara miran svetlosni ambijent, odgovarajući afinitetima stanara.
Arhitekte su se pobrinule i za neke zanimljive i maštovite detalje enterijera, koji se u našim krajevima ne viđaju često. Na primer, kupatilski blok u sredini prostora sa visećim ogledalom, pregradnim zidom od metalnih šipki, koji se nastavlja kao ograda stepeništa ili spavaća soba za goste, sa posteljama na podestu u stilu japanskih ležajeva.
Kuća DMD ostavlja utisak uravnotežene kombinacije kontrasta: jednostavnost izdaleka, kompleksnost izbliza, čistota gradnje, okružena luksuzom bujne prirode. To je kuća koja se, u najboljem smislu te reči, ne izdvaja od okruženja, ali nudi visok kvalitet stanovanja i vrhunski komfor.
|
|