Za područje
    OTP banka

    Biološki prečistači

    Članak je pregledalo čak 1316+ korisnika
    Biološki prečistači su jedan od tri tipa malih uređaja za prečišćavanje otpadnih voda za koje se možete odlučiti ukoliko niste priključeni na javne komunalne vodove. Kućni uređaji za biočišćenje bazirani su na aerobnim i anaerobnim procesima. Održavanje ovakvih postrojenja nije zahtevno. Redovni servis uređaja vrši se samo jednom godišnje, a ako su u pitanju uređaji koji rade bez struje, servis uopšte nije potreban. Za ispravan rad sistema mora se obezbediti blagovremeno uklanjanje mulja (20-30 cm), koji se akumulira u taložniku, odnosno, kompenzacionom šahtu sistema koji služi za sprečavanje stagnacije i nagomilavanja mulja kao i stvaranja neprijatnih mirisa (uduvavanje vazduha uvek širi miris usled pritiska koji se stvara pojačanim strujanjem vazduha u sistemu; kod postrojenja za prečišćavanje koje funkcioniše kao anaerobni sistem takvih problema nema). Prilikom kupovine bilo kog tipa biološkog prečistača obratite pažnju na usklađenost postrojenja sa važećom zakonskom regulativom i to da sistem ima dovoljno veliki rezervoar za skladištenje mulja, pošto od toga zavisi učestalost pražnjenja. Veličinu akumulacionog rezervoara određuje komunalno preduzeće koje vrši pražnjenje jednom u 1, 2 ili 3 godine i, naravno, hitne intervencije po potrebi.
    Stručni članak 1316
    bioloski precistaci
    Imamo čak 44 izvođača radova za područje Prečišćavanje otpadnih voda:

    Biološki kućni prečistač - vrste i materijali

    Proizvođači na tržištu nude dva tipa postrojenja za bio-tretman: sekvencijalni biološki (šaržni) reaktor (SBR) i postrojenje (separator) za plutajuće čestice. Pri proizvodnji ovakvih prečistača upotrebljavaju se uglavnom polietilen i poliester, a ređe beton i prohrom.

    SBR model BIO prečistači postrojenja za tretman

    Prvi model biološkog prečistača zasniva se na sekvencijalnom radu; zapravo, prečišćavanje otpadnih voda (sanitarne i fekalne vode) odvija se u jednoj komori, a dotok vode je regulisan u drugoj. Na ovaj način se otpadne vode prečišćavaju za 12-24 sata pre nego što se odliju u podzemne tokove.

    BIO uređaj za čišćenje plutajućih čestica

    Postrojenje za bio-prečišćavanje sa plutajućim česticama ima regulisan protočni tretman kanalizacije, što znači da je količina otpadnih voda koja se uliva u postrojenje jednaka količini koja se iz njega izliva. Ovaj režim može izazvati probleme i preopterećenje, odnosno, zagušenje cevi kada je dotok vode veći od uobičajenog.

    Ugradnja bioprečistača
    Ugradnja bioprečistača

    Mali biološki prečistač - rad

    Postrojenja za biološki tretman funkcionišu na principima aerobnog i anaerobnog tretmana otpadnih voda. Otpadne vode iz domaćinstva ulivaju se u malo postrojenje za prečišćavanje i počinju da se sakupljaju u prvom odeljku, koji je, u stvari, sakupljač mulja (taložnik). Uz pomoć kompresorske pumpe, određena količina otpadne vode se upumpava iz taložnika u drugu komoru - komoru za aeraciju. U ovom delu procesa se uključuje prvi ventil. Vazduh se u komoru za aeraciju dovodi preko kompresora - mikromehurića, gde se fekalna voda dalje razlaže u prisustvu bakterija. Dovod vazduha obezbeđuje se i dozira preko drugog ventila i dijafragme u unutrašnjosti malog postrojenja za prečišćavanje.

    Vreme potrebno za razlaganje celokupne količine fekalija zavisi od zapremine prečistača.

    Nakon procesa aeracije, sledi faza sedimentacije mulja u drugoj komori. Kompresor se u ovoj fazi isključuje i tretirana voda na površini se odvaja od one nataložene. Završna faza počinje uključivanjem trećeg ventila, kada kompresor pumpa prečišćenu vodu iz komore za aeraciju, a neprečišćeni sediment se uz pomoć kompresora pumpa nazad u kolektor mulja i tada se aktivira četvrti ventil. Ovaj proces se ponavlja 4-6 puta dnevno, uz potrošnju električne energije od približno 0,33 kWh/dan. Za pravilan rad potrebno je između 1,5 i 3 mg čistog kiseonika po litri vode.

    Biološki prečistači - cena

    Cene malih bioloških postrojenja kreću se između 1.000-2.000 EUR u zavisnosti od dimenzija, materijala i tipa uređaja, odnosno, sistema. Cena se najčešće određuje prema broju korisnika u domaćinstvu. Iz ovih podataka može se dalje zaključiti o potrebnoj zapremini postrojenja za biološki tretman. S obzirom na to da prečistač kupujete za najmanje 15 godina, u kalkulaciju treba uračunati i troškove održavanja. Kada su u pitanju sistemi za prečišćavanje sa električnim komponentama troškovi su drugačiji, jer je tu uključeno i održavanje i servis, odnosno, garancija. Za mehanička, zapravo, biološka postrojenja, takvih troškova nema.

    Ukoliko se odlučite za ugradnju ovakvih sistema, možete se obratiti i nama na DaiBau.rs. Na našem sajtu ćete naći još saveta vezanih za ovu temu, ali i ponuđače i proizvođače s kojima sarađujemo i koji će na vaš upit uzvratiti odgovarajućom ponudom.

    Informacije o cenama možete pogledati u našem kalkulatoru.

    Šta savetuju stručnjaci?

    Anaerobna postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda su nova generacija uređaja, odnosno, sistema za prečišćavanje anaerobnog protoka koje koristi bakterije mikrobiološke flore za čišćenje fekalnog otpada i sastoji se od kompenzacionog okna (kompenzuje višak vode pre protoka), taložnika i filternog polja. Ovim mikroorganizmima nije potreban kiseonik da bi funkcionisali i sposobni su da razgrade do 90% organskog mulja.

    Delovi sistema za prečišćavanje
    Delovi sistema za prečišćavanje

    Postrojenja za biološki tretman su samodovoljna i funkcionišu zahvaljujući sili gravitacije, bez spoljnih izvora energije. Njihovo delovanje regulisano je dodatkom bioloških preparata koji sadrže aktivatore mikrobiološke flore i pogodni su za sve vrste postrojenja (aerobna, anaerobna ili biljna). Korisni su i u programima kampovanja i nautike i za razlaganje taloga u postojećim septičkim jamama.

    Ovakvi bioprečistači ne zahtevaju eksterne izvore energije, tako da nisu potrebne godišnje usluge održavanja. Potrebno je samo preventivno pražnjenje nerazgradivih neorganskih sedimenata svake dve do tri godine. Učestalost pražnjenja prečistača određuje proizvođač sistema u zavisnosti od više činilaca te se tih preporuka treba pridržavati.

    Stručni članak 1316
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Prečišćavanje otpadnih voda?

    Imamo čak 44 izvođača radova za područje Prečišćavanje otpadnih voda:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 44 izvođača radova za područje Prečišćavanje otpadnih voda
    10
    2

    ZANATSKA RADNJA ZIMKOM-S ALEKSANDAR LJUBIČIĆ PR ZAGRAĐE


    9.8
    0

    AQUAFLOT DOO KOVAČICA


    9.2
    0

    SZFR PAMIL-PLAST ZORICA PANIĆ PREDUZETNIK OSEČINA (VAROŠICA)


    9.4
    0

    ELEKTRIČARSKA RADNJA TEO-PLAST OSEČINA


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana