Za područje

    Sanacija balkona

    Članak je pregledalo čak 1661+ korisnika
    Balkon je jedan od najisturenijih delova kuće. Usled raznih, pre svega vremenskih uslova, na njima se pojavljuju pukotine, pločice podlupljuju, krnje se ili ispadaju, malter se kruni i otpada sa donje strane i drugi problemi. Ne bismo li vam bar donekle pomogli, pozabavili smo se tipičnim oštećenjima i popravkom.
    Stručni članak 1661
    sanacija balkona
    Imamo čak 183 izvođača radova za područje Sanacija balkona, terase:

    1. Uopšteno o renoviranju balkona

    1.1. Šta uzrokuje štete na balkonu?

    Balkoni su konstantno izloženi činiocima koji menjaju trajnost i strukturu materijala. Najvažniji su vremenski uticaji kao što su UV zračenje i padavine. Loše izvedena hidroizolacija je najčešći uzrok oštećenja balkona. Važan faktor su i temperaturne promene koje utiču na strukturnu stabilnost i sastav materijala. Primetna je i karbonizacija, odnosno kristalizacija ispod površine kao posledica zagađenja. Betonsku podnu osnovu opterećuje i svakodnevna upotreba, odnosno, hodanje, ali i nameštaj, posebno saksije i teži predmeti.

    1.2. Zašto je renoviranje balkona neophodno?

    Vidite li da je vaš balkon oštećen, znajte da će biti neophodna što hitnija sanacija. Zašto? Balkon je najčešće konzolna, armirano-betonska konstrukcija bez nastrešnice, što znači da je sasvim izložen vremenskim i svim drugim uslovima sredine i okoline u kojoj se nalazi. Često se na njemu zadržavaju padavine, što samo po sebi nije problem, jer ako su odvodi i hidroizolacija pravilno urađeni voda će za izvesno vreme i oteći. Međutim, ako drenažni sistem ne funkcioniše ili zbog mehaničkog oštećenja konstrukcije nastanu pukotine, nastaće i ozbiljni problemi.

    Ako je hidroizolacija oštećena ili nepravilno izvedena, potrebna je hitna sanacija balkona, jer će u suprotnom voda prodreti sve do čelične armature i izazvati proces korodiranja. To u velikoj meri ugrožava nosivost armirano-betonske konstrukcije, što u najgorem slučaju, ako se popravka ne izvrši u najkraćem roku, može dovesti i do urušavanja celog elementa. Slično je i sa pukotinama koje mogu biti posledica manjih zemljotresa ili mikropotresa (ako je, na primer, sam objekt pored prometne saobraćajnice ili pruge) ili jednostavno zbog deformisanja stare konstrukcije.

    Voda može da prodre u pukotine, pa da vremenom, zbog nasedanja objekta, kontinuiranih mikropotresa ili nečeg sličnog, nastavi da ih širi i produbljuje praveći time ozbiljan građevinski problem.
    Ako voda prodre u konstrukciju, sanacija mora da se izvrši što pre da ne bi došlo do korodiranja
    Ako voda prodre u konstrukciju, sanacija mora da se izvrši što pre da ne bi došlo do korodiranja

    2. Renoviranje balkona: prodor vode

    Sanacija balkona je najpotrebnija u slučajevima slabe, loše izvedene ili oštećene hidroizolacije. Najviše oštećenja nastaje zbog prodora vode u betonsku strukturu i konstrukciju. To se dešava na spojevima između raznih materijala koji su različitih specifičnih, toplotnih i temperaturnih vrednosti provodljivosti, pa se usled toga deformišu.

    Do prodora vode najčešće dolazi:

    • - na kontaktu cementne košuljice/estriha sa čeličnim ili plastičnim drenažnim odvodom,
    • - na spoju pločica i betonskih ograda,
    • - ako je hidroizolacija, uopšteno govoreći, loše izvedena,
    • - ako su keramičke pločice loše postavljene,
    • - zbog loše izvedene kosine, odnosno ravni balkona, koja uzrokuje stagnaciju vode.

    2.1. „Cvetanje“ balkona

    Ako su spojevi na balkonu loše napravljeni, voda lako može prodreti u dublje slojeve strukture i materijala. Kada spoljna temperatura poraste, voda u strukturi isparava i sa sobom nosi kristale kalcijuma. Ovi kristali se zadržavaju i akumuliraju na površini, što se građevinskim žargonom naziva „cvetanjem“. Proverite da takvih belo-sivkastih kristala nema na vašem balkonu.

    2.2. Sanacija balkona zbog mraza

    Druga vrsta oštećenja izazvanih vodom u konstrukciji balkona su ona od mraza. Na niskim temperaturama, onima ispod nule, voda se smrzava i njena zapremina se povećava. To dovodi do nastanka brojnih mikro-pukotina koje se vremenom proširuju i produbljuju. Vrlo često se dešava da se negde na površini iznenada pojave veće rupe i ogoljena armatura - one zapravo nisu iznenadne, već su posledica dugotrajnije erozije u dubini strukture, što ozbiljno ugrožava i samu konstrukciju, a ne samo izgled.

    2.3. Sanacija balkona zbog korozije

    Prodor vode duboko u konstrukciju balkona takođe može ozbiljno uticati na nosivost. Vlaženje balkonske armature izaziva rđanje. Korodirana armatura se odvaja od betona i ostavlja šupljine – samim tim gubi svoje funkcije nosivosti i sigurnosti, a izaziva i pucanje i drobljenje betona.

    3. Kako se balkon renovira?

    Većina balkona je od armiranog betona. 

    1. Beton se prvo mora dobro očistiti pre početka radova. Skida se onoliko materijala koliko treba da bi se došlo do „zdrave“, neoštećene i čvrste podloge. Na mestima gde je armatura već potpuno ogoljena, uklanja se preostali beton i armatura temeljno očisti žičanom četkom.

    2. Beton se zatim dobro navlaži sve dok površina ne postane potpuno mokra i tamnosiva. Pripremi se neki od tipova, odnosno, vrste maltera za reparaciju. Malter se nanosi na oštećenu površinu i to tako da mu debljina maksimalno bude 6 cm. Pošto su ovakvi malteri gušći i dobro prianjaju, mogu se upotrebiti i za vertikalne površine, jer ne cure. Na kraju, sve treba da se poravna i ostavi da suši.

    Odlučite li se za sanaciju balkona, znajte da je kvalitetna i pravilno postavljena hidroizolacija najvažnija
    Odlučite li se za sanaciju balkona, znajte da je kvalitetna i pravilno postavljena hidroizolacija najvažnija

    4. Popravka završnih obloga premaza

    4.1. Renoviranje balkona i postavljanje pločica

    Balkon na kome su već keramičke pločice, najbolje se renovira postavljanjem novih na obrađenu staru podlogu.

    1. Mora se proveriti da li je površina sasvim suva, čista, bez ulja, mrlja ili prašine. Ako je u pitanju neporozna površina, treba je odmastiti nekim od hemijskih proizvoda koji tome služe, a kojih na tržištu ima koliko vam volja. Pristupačnih su cena, ali se obavezno posavetujte sa nekim stručnjakom o vrsti koja bi za vaš slučaj bila najefikasnija.

    2. Pre polaganja pločica izuzetno je važno da se uradi kvalitetna hidroizolacija. I za ovaj deo posla ponuda je vrlo raznolika i obimna, pa se posavetujte u vezi sa tim koja bi bila najcelishodnija.

    3. Nakon nanošenja hidroizolacije nanosi se lepak koji se preporučuje kao sistemski hidroizolacioni rastvor.

    4. Kada se završe lepljenje i fugovanje pločica, potrebno je zaptivanje spojeva kvalitetnim sredstvom za zaptivanje.

    Ukoliko se odlučite za sanaciju balkona, možete se obratiti i nama na DaiBau.rs. Na našem sajtu ćete naći još saveta vezanih za ovu temu, ali i ponuđače i proizvođače s kojima sarađujemo i koji će na vaš upit uzvratiti odgovarajućom ponudom.

    5. Koliko može da košta renoviranje balkona?

    Koliko će vas koštati renoviranje balkona zavisi uglavnom od vrste i obima neophodnih radova. Cena će svakako zavisiti od stanja u kome je balkon, broja i obima potrebnih poslova, vrste i kvaliteta materijala, ali i od izvođača radova. U svakom slučaju, ukoliko je neophodno da se radi na nosećoj konstrukciji balkona (AB ploči) kako bi se utvrdila i ojačala (ako ima pukotina i ogoljene armature), to će biti najskuplja varijanta i može da izađe 20-40 EUR/m2.

    Stručni članak 1661
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Sanacija balkona, terase?

    Imamo čak 183 izvođača radova za područje Sanacija balkona, terase:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 183 izvođača radova za područje Sanacija balkona, terase
    8.7
    0

    BUILDCORP doo


    10
    6

    DAMIR ŠERIFI PR SDTIM


    8.8
    0

    ARTIST037


    8.8
    0

    Marko Miljković PR postavljanje podnih i zidnih obloga Moj Keramičar


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana