U nastavku:
- 1. Optimalna debljina fasadne izolacije
- 2. Izolacija fasade: minimalna debljina
- 3. Minimalna debljina toplotne izolacije u odnosu na materijal
- 4. Minimalna debljina izolacije prema ceni
- 5. Optimalna debljina toplotne izolacije - estetika
- 6. Debljina izolacije varira prema delovima objekta
- 7. Cena ne bi trebalo da bude jedini faktor
- 8. Dakle, koja je idealna debljina izolacije?
1. Optimalna debljina fasadne izolacije
1.1. Koja je optimalna debljina izolacije?
Pre svega, treba objasniti šta je optimalna debljina fasade.
Optimalna debljina fasadne izolacije je ona koja najbolje štiti objekt od gubitaka energije u svakom pogledu, a pri tom omogućava da i korišćenje energije u samom objektu bude racionalno i ekonomično – dakle, najefikasnije moguće.
Prekomerna debljina izolacije na fasadi ne samo da zahteva nepotrebno visoke izdatke, zbog upotrebe veće količine materijala, energije, vremena i rada, već i onemogućava objektu „da diše“ kako treba.
2. Izolacija fasade: minimalna debljina
2.1. Debljina izolacije fasade prema propisima
Minimalna debljina toplotne izolacije određena propisima nije uvek najoptimalnije rešenje. U stvari, suviše tanak sloj stiropora, grafitnog stiropora ili kamene vune ne obezbeđuje dovoljnu termoizolaciju, tačnije, onu koja bi uticala i na smanjenje troškova grejanja. Istina je i da vrlo debeli slojevi izolacije poskupljuju i komplikuju gradnju, nepotrebno podebljavaju zidove i ne dozvoljavaju omotaču, a samim tim ni celom objektu „da diše“.
Savet stručnjaka iz firme CellCord doo 1. Kako vasa firma koristi najnovije tehnološke inovacije u oblasti obnovljivih izvora energije? Da li razvijate i primenjujete neke posebne tehnologije koje se izdvajaju? Naša firma aktivno primenjuje najnovije tehnološke inovacije u oblasti obnovljivih izvora energije kroz implementaciju naprednih senzora za praćenje performansi, korišćenje pametnih sistema upravljanja energijom i integraciju inovativnih solarnih panela radi povećanja efikasnosti proizvodnje energije. Naravno. Naša firma se ističe kroz razvoj inovativnih tehnologija u oblasti fasadnih rešenja. Aktivno primenjujemo najnovija tehnološka dostignuća, uključujući savremene materijale visoke efikasnosti, napredne tehnike digitalnog modeliranja za precizno oblikovanje fasada i implementaciju energetski efikasnih sistema za održivost. 2. Kako predviđate budućnost obnovljivih izvora energije? Da li postoji neki poseban projekat ili trend koji smatrate ključnim za industriju? Predviđamo da će budućnost obnovljivih izvora energije biti obeležena sve većim usmeravanjem ka decentralizovanim energetskim sistemima, uz naglasak na pametne mreže i skladištenje energije. Poseban projekat koji smatramo ključnim je razvoj inovativnih baterijskih tehnologija za skladištenje obnovljive energije, što će omogućiti stabilniju i pouzdaniju isporuku energije. Takođe, pratimo trendove u integraciji vodenih, solarnih i vetroenergija radi postizanja potpunih i održivih energetskih rešenja. 3.Koji je moto i filozofija Vašeg poslovanja? Naš moto je "Inovacija za Održivu Budućnost". Filozofija našeg poslovanja je posvećenost pružanju visokih performansi kroz tehnološke inovacije, održivost kroz odgovorno poslovanje i stalna predanost pružanju doprinosa našim klijentima, zajednici i planeti. G-din Miloš Borovčanin, CellCord doo |
3. Minimalna debljina toplotne izolacije u odnosu na materijal
Naravno, na debljinu toplotne izolacije najviše utiče sam materijal od kojeg je napravljena. XPS zahteva manju debljinu da bi se postigao isti stepen termoizolativnosti kao, na primer, sa kamenom vunom. Minimalna debljina termoizolacije kamenom ili staklenom vunom je otprilike ista, jer se zapravo radi o srodnim vrstama materijala. Najtanji sloj se dobija postavljanjem vakuumske termoizolacije koja se koristi za izolaciju svemirskih letelica. Za ovakav tip izolacije koriste se posebne folije debljine svega nekoliko milimetara, ali kao što možete pretpostaviti, one su izuzetno skupe te se u građevinarstvu koriste u retkim slučajevima.
4. Minimalna debljina izolacije prema ceni
Pošto cene toplotne izolacije znatno variraju i međusobno se itekako razlikuju, to je svakako jedan od glavnih kriterijuma pri izboru termozaštite. Minimalna propisana debljina termoizolacije nikada nije i ne može biti jedini kriterijum - nju obezbeđuje samo vakuumska folija, koja je toliko skupa da se koristi za obradu tek pojedinačnih, određenih detalja da bi se sprečio nastanak toplotnih mostova. Za ostale delove omotača objekta zato se radije uzimaju drugi materijali, pristupačniji i samim tim ekonomičniji. Uvek je najbolje rešenje uspostavljanje balansa između očekivanih benefita i cene.
5. Optimalna debljina toplotne izolacije - estetika
Pošto ne postoji jednoznačan odgovor pri određivanju vrednosti optimalne debljine izolacije, jedan od bitnih kriterijuma za odlučivanje je estetski, zapravo to kako će kuća izgledati nakon završetka radova. Na primer, manji prozori u debelom fasadnom sloju izgledaju kao rupice u nadošlom testu i to nikako nije poželjno. S druge strane, ni veliki prozori u predebelom omotaču neće izgledati mnogo bolje.
Velika debljina toplotne izolacije kuće utiče i na nedovoljnu osvetljenost unutrašnjosti.
6. Debljina izolacije varira prema delovima objekta
Ne sme se zaboraviti da minimalna debljina izolacije u velikoj meri zavisi od dela kuće koji treba da se zaštiti. Maksimalna debljina termoizolacije treba da bude na krovu, jer se najveći deo energije gubi upravo tuda. Zato termoizolacija krova treba da je 2-2,5 puta deblja nego na drugim delovima objekta. Takođe, zaštitni sloj treba da je deblji i oko temelja, odnosno podruma, otprilike isto kao i na krovu. Na podrumskim zidovima koji su u kontaktu sa zemljom debljina izolacije može biti nekoliko centimetara veća nego na zidovima iznad zemlje.
7. Cena ne bi trebalo da bude jedini faktor
7.1. Manja debljina fasade može značiti veće troškove
Jasno je da se prilikom izbora fasade prvo gleda cena. Međutim, jeftinija fasada znači tanju izolaciju, a samim tim i veću toplotnu provodljivost, što se već prve godine vidi po gubicima energije. Predebela fasada takođe nije primereno rešenje. Ima situacija kada čak ni izolacija od 30 cm ili više ne može da smanji toplotne gubitke, a troškovi ulaganja budu preko svakog očekivanja.
7.2. Cene fasada nisu određene samo izolacijom
Ukoliko se odlučite za fasadu debljine 20 cm, ulaganje u izolaciju predstavljaće samo 30% ukupnih rashoda. Treba da znate da u cenu fasade ulaze i trošak transporta, skele, čije je iznajmljivanje oko 0,4 EUR/m2/dan, kao i cena završne obrade špaletni, odnosno, fasade oko prozorskih i vratnih otvora. Za izolacioni sloj debljine 20 cm platićete samo 20% više nego što bi vas koštala izolacija debljine 15 cm.
8. Dakle, koja je idealna debljina izolacije?
Smatra se da je debljina fasade između 20 i 25 cm najoptimalnija. Ako se koristi XPS, možete se usuditi i da smanjite debljinu na manje od 20 cm. Na krovu i oko temelja i podruma, termozaštita mora biti skoro duplo deblja - oko 30-40 cm. Na zidovima podruma ili suterena u odnosu na ostatak objekta dovoljna je ista debljina izolacije ili neki centimetar više, ali neizostavno mora biti vodootporna.
Sa takvom debljinom postići ćete optimalnu izolaciju i prihvatljivu cenu fasade. Za fasadu koja se oblaže stiroporom debljine 12 cm platićete oko 25 EUR/m2, dok za stiropor debljine 15 cm treba platiti oko 27 EUR/m2. Ako se koristi još deblji, od 20 cm, cena bi bila oko 30 EUR/m2.