Za područje

    Staklene cigle i prizme - zidanje i cene

    Članak je pregledalo čak 9575+ korisnika
    Upotreba stakla u građevinarstvu prvenstveno je bila namenjena prenosu svetlosti te razdvajanju spoljnog i unutrašnjeg prostora. Pored običnog stakla, u tu svrhu su korišćene i staklene prizme i staklene cigle. Može se reći da se ova dva građevinska elementa u poslednje vreme vraćaju u modu i to prvenstveno stoga što se odlično uklapaju u koncept ekološke i energetski efikasne gradnje - propuštaju prirodnu svetlost i toplotu, a ipak čuvaju intimnost doma.
    Stručni članak 9575
    staklene prizme
    Imamo čak 4172 izvođača radova za područje Zidarski radovi, zidar:

    1. Šta su staklene prizme, a šta staklene cigle?

    Suštinski, među njima nema razlike - prave se od posebnog stakla i obe vrste služe za gradnju, odnosno, zastakljenje otvora ili zidova i mogu biti raznih boja i dezena. Razlikuju se po standardizovanim dimenzijama i obliku: prizme su četvrtaste i deblje, a cigle su pravougaone i tanje.

    1.1. Staklo koje suptilno deli prostor

    Za strukture od staklenih prizmi ili cigli bi se slobodno moglo reći da su i zid i prozor. Drugim rečima, to znači da kombinuju najbolje karakteristike oba elementa: staklene cigle obezbeđuju privatnost, premda propuštaju svetlost u prostor. Staklene prizme, s druge strane, olakšavaju razgraničenje prostora, posebno ako želite da pregradite prostoriju, a da je ne lišite priliva prirodne svetlosti.

    1.2. Prednosti staklenih prizmi

    Staklene prizme su izuzetno jednostavne za upotrebu i isplative. Karakterišu ih dobra zvučna izolacija i prenos svetlosti. One puštaju svetlost u prostor, ali ne i poglede, pa su idealne ako hoćete da prirodno osvetlite prostor, a da se istovremeno zaštitite od pogleda prolaznika. Osim toga, staklene cigle su i vatrostalne, i na kraju, ali ne i najmanje važno, na jednostavan način ulepšavaju ambijent. Zahvaljujući naprednim tehnologijama, staklene prizme kao i staklene cigle sada su dostupne u različitim nijansama i dezenima.

    1.3. Slabosti staklenih prizmi

    Staklene prizme i cigle su nekada bile veoma popularne za zastakljivanje ulaznih hodnika, prolaza, prilaza i stepeništa, ali danas ih jedva negde možete naći. Zašto? Odgovor na ovo pitanje krije se u slabostima samih staklenih elemenata - slab su termoizolator i tačke stvaranja toplotnih mostova što im je veliki minus u savremenom konceptu energetske efikasnosti i ekonomičnosti. Toga radi, kako je krajem 20. veka svest o potrebi zaštite prirode i racionalnom korišćenju resursa počela da preovladava, počelo je i njihovo napuštanje kao građevinskog materijala.

    Sa porastom ekološke svesti i, posledično, sve strožim energetskim standardima za gradnju objekata, njihova upotreba je skoro napuštena u 21. veku.

    Dodatni nedostatak koji imaju staklene prizme je nakupljanje kondenzacije kada se ugrađuju uz fasadu ili na spoljni zid. Međutim, i pored navedenih slabosti, stakleni zidovi mogu biti dobra unutrašnja pregrada, odnosno, ako se postave tako da budu linija razgraničenja između pojedinačnih unutrašnjih zona, a ne kao barijera između eksterijera i enterijera.

    2. Staklene prizme – upotreba

    Staklene prizme se mogu koristiti za unutrašnje zidove, tako da zid od njih deli različite prostorije ili delove iste. U unutrašnjem ambijentu mogu se koristiti i za osvetljenje unutrašnjih zidova, kao dekoracija kako nosećih tako i pregradnih zidova. Osim toga, mogu biti samo delimični, zapravo, provizorni paravan – recimo u kupatilu, između tuš-kabine ili toaleta i ostatka prostorije ili u otvorenom konceptu, između spavaće sobe i kupatila.

    3. Staklene cigle

    Staklene cigle postaju trend poslednjih godina. Iako su nam već decenijama dobro poznate i ne predstavljaju ništa novo, arhitekte se sve više oduševljavaju opcijama i varijacijama njihove upotrebe, jer omogućavaju kreativan i transparentan dizajn. Iako se primarni oblik i dimenzije staklenih cigli nisu promenili, nove tehnologije su ušle na tržište i to je rezultiralo širim spektrom dezena, boja i tekstura.

    Staklene cigle su odlično rešenje za prostorije u kojima želite svetlost, ali ne i tuđe poglede
    Staklene cigle su odlično rešenje za prostorije u kojima želite svetlost, ali ne i tuđe poglede

    4. Staklene cigle i ugradnja

    4.1. Staklene cigle su modularne

    Sistem koji se koristi za staklene prizme je modularni sistem ugradnje. To praktično znači da se staklene cigle slažu jedna na drugu ili jedna pored druge, kao što bi se radilo i sa običnom opekom.

    4.2. Staklene cigle se lako postavljaju

    Staklene cigle se lako postavljaju i uz odgovarajuću opremu svaki majstor može da ih ugradi. Postavljanje staklenih prizmi ili cigala počinje ugradnjom metalnih profila, koji će služiti kao šine, duž kojih će se postavljati. Ako se zastakljuju veće površine, odnosno, veći otvori ili pravi zid, biće neophodno da se na određenim tačkama spojeva, fugnama, ugradi i armatura koja će obezbediti statičku stabilnost. Kada se sve pripremi počinje se sa ređanjem prizmi ili cigala. Potrebno je da u nekoliko spojeva između cigli ugradite armaturu staklene prizme. Zatim počinjemo da postavljamo cigle.

    Razmak između staklenih cigli treba da bude između 10 i 12 mm. Da bi to bilo što ravnomernije, uvek se savetuje upotreba krstića ili distancera, kao pri lepljenju keramičkih pločica, a od pomoći mogu da budu i drvene letvice odgovarajuće i ujednačene debljine. Iako je rad lak i brz, potrebne su opreznost i spretnost, budući da je staklo lomljiv materijal i traži punu pažnju pri baratanju. Kada se zidanje završi, mora se sačekati da se malter osuši, a onda se silikonom popune spojevi između cigli.

    Mase za fugovanje su dostupne u raznim bojama, pa ako bi se izbor više njih uklopio u vaš enterijer, možete pokušati, pošto će se zbog refleksije svetlosti pojavljivati razni efekti.

    5. Staklene prizme ili klasičan prozor?

    I staklene prizme i obični prozori imaju sličnu namenu, pošto propuštaju svetlost. U suštini, to su dve potpuno različite strukture - zid od staklenih cigala je u principu i dalje zid, a prozori su samo otvori na spoljnim zidovima i spadaju u kategoriju stolarije. Upravo zbog toga, prozore je mnogo lakše nadomestiti od staklene strukture.

    Koja je struktura manje propusna, odnosno, koja bolje dihtuje, teško može da se oceni budući da to u velikoj meri zavisi od načina i kvaliteta samog rada. Kada su staklene prizme ili cigle dobro i pravilno postavljene, one svakako bolje dihtuju od provizorno postavljenog prozora. Što se izolacije i toplote tiče, klasični prozori su bolji izbor ako kupite one sa trostrukim zastakljenjem i punjene gasom.

    6. Staklene prizme - cena

    Cena staklenih prizmi i cigala može biti vrlo različita, u zavisnosti od vrste, boje ili dezena te veličine; međutim, uglavnom se kreću između 2-4 EUR po komadu, tako da ponuđači za veće porudžbine mahom daju i količinski popust.

    Stručni članak 9575
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Zidarski radovi, zidar?

    Imamo čak 4172 izvođača radova za područje Zidarski radovi, zidar:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 4172 izvođača radova za područje Zidarski radovi, zidar
    9.2
    0

    ŽELJKO NIKOLAŠEV PR IZGRADNJA STAMBENIH I NESTAMBENIH ZGRADA NOVAK INVEST KAĆ


    9.7
    0

    NEBOJŠA MADŽAREVIĆ PR MADŽAREVIĆ GRADNJA


    8.8
    0

    TERMO ETRINGIT


    8.6
    2

    B&BCOMPANY


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana