Za područje
    OTP banka

    Fugovanje popločanih površina

    Članak je pregledalo čak 5424+ korisnika
    Kada je u pitanju popločavanje, svakako da je vrlo važan izbor samog materijala – ploča, blokova ili kocki – koliko priprema podloge, ali i pravilno polaganje; međutim, samo popločavanje time nije završeno. Sledi fugovanje popločane površine za šta je takođe važan izbor mase za fugovanje.
    Stručni članak 5424
    poplocavanje fugovanje
    Imamo čak 1191 izvođača radova za područje Popločavanje:

    1. Fugovanje popločanih površina - neka opšta pravila

    1.1. Fugovanje zahteva određenu masu

    Postoji mnogo vrsta i tipova masa za fugovanje (fugirnih ili fug-masa) koje se mogu iskoristiti za popunjavanje praznina između elemenata (ploča, blokova, kocki): od običnog peska i cementnog maltera do dvokomponentnih epoksidnih smola. Svaka od fug-masa o kojoj ćemo govoriti ima svoja opšta svojstva, premda se uputstva za upotrebu različitih proizvođača mogu dosta razlikovati. Stoga ih uvek treba pažljivo pročitati pre nego što se proizvod kupi i upotrebi.

    Prilikom odabira najpogodnije vrste i tipa mase za fugovanje uvek treba voditi računa o sledećim faktorima: tipu popločavanja, podlozi, željenom estetskom izgledu, veku trajanja, vremenskim uslovima i naravno budžetu.

    1.2. Fugovanje prema podlozi

    Za propusne (porozne) podloge možete koristiti skoro sve vrste fug-masa, ali se za nepropusne upotrebljavaju samo neke. Na poroznom prirodnom kamenu masa za fugovanje može ostaviti mrlje, tako da se mora pažljivo nanositi, pošto se mrlje, pogotovu osušene, teško skidaju.

    2. Fugovanje popločanih površina - kada je pravo vreme za to?

    U nekim slučajevima, fugovanje se mora izvoditi po suvom vremenu, jer se određene vrste fug-masa ne smeju kvasiti dok se rad ne završi. Fugovanje se mora izvršiti u skladu sa uputstvima proizvođača.

    3. Masa za fugovanje – opšte karakteristike

    Fugirna masa je jednostavna za upotrebu i stvara fleksibilan spoj. Kvalitetna masa je obično otporna na eroziju, ali i sprečava rast trave i korova između ploča. Sa fugirnom masom se takođe lako popravljaju sva oštećenja na spojevima ploča, blokova ili kocki koja nastanu tokom vremena.

    Masa za fugovanje se može koristiti pri popločavanju dvorišta, parkinga, staza, javnih i sličnih spoljašnjih površina, ali samo onda kada nije predviđeno njihovo veliko opterećivanje, odnosno, kada se rade pohodne, a ne povozne površine.
    Kada se masa za fugovanje osuši, višak fugirnog materijala se spere sa popločane površine
    Kada se masa za fugovanje osuši, višak fugirnog materijala se spere sa popločane površine

    4. Fugovanje - vrste masa za fugovanje

    4.1. Jednokomponentna polimerna masa za fugovanje

    Može se skoro reći da je ovo proizvod za univerzalnu upotrebu, jer odgovara najvećem broju materijala za popločavanje. Nanosi se tako što se preko nakvašenih ploča, blokova ili kocki pospe suva masa i onda alatkama ili mašinski (gletericama, četkama, ravnalima, pištoljima za fugovanje, itd.) utiskuje u fugne. Uopšteno govoreći, jednokomponentne polimerne fugirne mase su prilično isplative i dostupne u različitim bojama. Za duži vek trajanja ove vrste fugovanja materijal kojim se popločava se postavlja na propusnu cementnu podlogu.

    4.2. Dvokomponentna masa za fugovanje od epoksidnih smola

    Ove vrste fugirnih masa prave se od agregata na bazi peska i smole, koji se mešaju na licu mesta. Zatim se, isto kao i jednokomponentne, alatkama ili mašinski (gletericama, četkama, ravnalima, pištoljima za fugovanje, itd.) utiskuju u fugne preko nakvašene popločane površine.

    Smola stvrdnjava agregat, čineći ga izdržljivijim i pogodnim, na primer, za pranje crevom. Iako su ove fugirne mase obično skuplje od drugih opcija imaju dug vek trajanja od najmanje 10 godina. Dvokomponentne epoksidne smole dostupne su u raznim bojama tako da se bilo koji od materijala izabran za popločavanje može upotpuniti njima.

    Posebno je važno zaštititi prirodni kamen i druge porozne površine pre fugovanja. Zaštitom se sprečava da smola prodre u kamen i ostavi mrlje na njegovoj površini. Osim toga, preporučuje se da se radi što brže, pa su zato obično potrebne dve osobe. Kao proizvod na bazi peska, dvokomponentne epoksidne smole su zrnastog sastava, pa će na kraju tako i izgledati.

    4.3. Fugirna masa za pločice na otvorenom

    Ova vrsta mase za fugovanje ima vrlo glatku i finu teksturu, pa je idealna za porcelan i rezani prirodni kamen. Smesa je u obliku praha i prodaje se u džakovima, pa se zato rastvara u vodi, u razmeri koju preporučuje proizvođač i nanosi preko popločane površine dok se sve fugne ne popune.

    Primena zahteva malo više prakse i više vremena od drugih vrsta fugovanja. Da bi rezultat bio najbolji mogući, same fugne treba da su što suvlje. Čim se masa nanese, površina se mora obrisati vlažnim sunđerom, najduže u roku od 30 minuta i zbog toga se preporučuje da se ovaj posao obavlja u paru. Popločana površina se pere dijagonalnim potezima kako se ne bi istisnula još sveža masa iz spojeva.

    Fugovanje se smatra vrlo isplativom opcijom, pogotovu zato što su fugirne mase dostupne u više boja te će se uvek naći neka koja se sasvim slaže s pločicama. Zbog toga što izgledaju elegantno, glatko i moderno, ove fugne se najčešće izvode uz prirodan kamen ili porcelan sečenih ivica. Što se održavanja tiče, treba ih prati lagano i izbegavati direktan kontakt.

    4.4. Fugirna masa na bazi cementa

    Ovakve vrste mase za fugovanje prodaju se gotove, zapravo, već pripremljene da im se na licu mesta dodaje samo voda. Smesa koja se tako dobije utiskuje se u fugne i nakon 30 minuta sušenja temeljno očisti. Prednost ovih, u odnosu na jednokomponentne polimerne smese, jeste u tome što stvaraju nešto jaču vezu i pogodne su za propusne i za nepropusne podloge.

    I ova masa se mora nanositi brzo, pa i u ovakvim slučajevima za obavljanje posla preporučujemo dve osobe. Vek trajanja im je najmanje 10 godina i takvi spojevi mogu izdržati pranje pod pritiskom. Međutim, postoji samo ograničen broj boja i osušene fugne izgledaju blago zrnasto, što možda ne odgovara svakom materijalu koji se koristi za popločavanje.

    4.5. Obični malter

    Mešavina peska i cementa se nanosi ručno pomoću lopatice. Smeša maltera se može koristiti za propusne ili nepropusne podloge. Konačan izgled obično odgovara tradicionalnim vrstama popločavanja, kao što su ručno rezani prirodni kamen ili betonske verzije, odnosno, imitacije antičkog stila.

    5. Fugovanje popločanih površina - postupak

    Pre nego što se počne fugovanje popločane površine, potrebno je temeljno pranje vodom pod pritiskom, a onda se ostavi da se osuši. Zatim se fug-masa ravnomerno razmazuje celom površinom i utiskuje u fugne gletericom ili mašinski. Potom je najbolje upotrebiti vibro-ploču da bi masa bila što više ujednačeno utisnuta u fugne između ploča. Na kraju se smesa dodaje tamo gde je ima manje da bi sve fugne bile ujednačeno ispunjene.

    Poslednji korak je kvašenje cele popločane površine, ali ne preterano. Sačeka se 10-15 minuta dok fug-masa reaguje u kontaktu s vodom i osuši se. Potom ide temeljno pranje da bi se sa ploča, blokova ili kocki skinuli svi ostaci fug-mase.

    Stručni članak 5424
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Popločavanje?

    Imamo čak 1191 izvođača radova za područje Popločavanje:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 1191 izvođača radova za područje Popločavanje
    10
    11

    KERAMIČAR PIRKE


    9.5
    0

    TOMTEL


    9.5
    0

    TODIĆ GRADNJA 024


    9.2
    0

    BRADEKS


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana