Za područje

    Sastav ravnog krova

    Članak je pregledalo čak 6199+ korisnika
    Kod svih krovova, jedno od glavnih pitanja jeste efikasan način što bržeg odliva vode sa krovnog pokrivača; naravno, da bi to bilo moguće, važno je da su svi materijali kvalitetni, pravilno upotrebljeni i dovoljno izolativni da pružaju maksimalnu zaštitu unutrašnjosti objekta. Kada je u pitanju ravan krov, svi ovi elementi su još bitniji, naročito hidroizolacija, pošto zbog male kosine voda znatno sporije otiče i samim tim se duže zadržava. Jedan od najčešće primenjivanih tipova hidroizolacionih sistema je onaj sa bitumenskim trakama.
    Stručni članak 6199
    sastav ravnog krova
    Imamo čak 365 izvođača radova za područje Ravni krovovi:

    1. Ravni krovovi - vrste

    Da bi vam ove stvari bile jasnije, opisaćemo neka tehnička rešenja za izvođenje klasičnog toplog ravnog krova sa bitumenskim krovnim pokrivačem, klasičnim ravnim krovovima otežanim završnim slojem šljunka i pohodnim, obrnutim ravnim krovovima sa betonskim pranim pločama. Ova rešenja se odnose na takozvane, klasične ili osnovne verzije ravnih krovova.

    2. Klasični ravni krov - detalji

    Sistem izvođenja klasičnog bitumenskog toplog ravnog krova smatra se jednostavnim, funkcionalnim i ekonomičnim i može se koristiti za praktično sve vrste objekata.

    Klasični topli ravni krov sa bitumenskom folijom
    Klasični topli ravni krov sa bitumenskom folijom

    2.1. AB ploča, osnovni bitumenski premaz i parna barijera

    Kada se izvodi klasični topli ravan krov preko armirano-betonske plafonske ploče, postavlja se parna membrana, a zatim toplotna izolacija preko koje ide dvostruki sloj hidroizolacije. Gornji sloj hidroizolacije je zaštićen šljunkom. Između parne barijere i AB plafonske ploče nalazi se i osnovni bitumenski premaz.

    Noseća podloga - armirano-betonska ploča - premazana bitumenom mora biti čista i suva pre postavljanja parne barijere.

    Parna barijera se izvodi bitumenskim trakama koje se zavaruju. Bitumenske trake koje se zavaruju međusobno, imaju u jezgru armaturu od staklene vune i ALU folije, koja sprečava prolaz vodene pare direktno u toplotnu izolaciju. U ovom slučaju radi se o difuznom, zatvorenom sistemu koji obezbeđuje efikasnu „odbranu“ od prodora i prolaska pare u toplotnu izolaciju, čime bi se smanjila izolaciona svojstva materijala.

    2.2. Toplotna izolacija

    Verovatno nije potrebno isticati da termoizolacija, pored smanjenja toplotnih gubitaka objekta, služi i za to da stvara prijatnu mikroklimu i leti i zimi. EPS je najpogodniji za termoizolaciju krova bez balasta, jer se za razliku od XPS ne skuplja, ne isteže niti se ploče deformišu zbog temperaturnih razlika. Toplotna izolacija se najčešće postavlja u dva sloja, ali tako da se ploče preklapaju na spojevima, koji treba da budu što čvršći. EPS obezbeđuje visoku čvrstinu, odnosno, otpornost na pritisak, sopstvena težina im je mala, lako se obrađuju, imaju odlična izolaciona svojstva i pristupačne su.

    2.3. Hidroizolacija, posipanje šljunkom

    Poslednji sloj na klasičnom toplom ravnom krovu su hidroizolacija i završni sloj, takozvani posip od šljunka. Kada je u pitanju klasični, neopterećeni ravni krov, hidroizolacija je izložena raznovrsnim spoljnim uticajima, naročito vremenskim. Zato je važno da se postavi u dva sloja. Za završnu hidroizolaciju koriste se visokokvalitetne polimersko-bitumenske trake. Jedan takav kvalitetan materijal je izotekt sa posipom.

    Takve polimersko-bitumenske trake su ojačane fleksibilnim i otpornim poliesterskim nosačima i obložene modifikovanim bitumenom koji je veoma otporan na promene temperature.

    Završni slojevi hidroizolacije obavezno se pričvršćuju mehanički. Ankeri se po pravilu postavljaju ispod pregiba prvog hidroizolacionog sloja kroz toplotnu izolaciju u noseću konstrukciju. Prvi sloj hidroizolacije mora biti osiguran kvalitetom zavarenih spojeva. Završni (drugi) sloj hidroizolacije se postavlja tako što se površinski kontakti (šavovi) vare aparatom za varenje, sa ili bez plamena. Gornja strana završnog sloja hidroizolacije štiti se posipom od lomljenog ili sitnijeg šljunka.

    3. Klasični otežani ravni krov - detalji

    Sastav klasičnog otežanog ravnog krova je u suštini uvek isti. Otežanje, odnosno, opterećenje ovog tipa krova se dobija nasipanjem sitnijeg šljunka koji čini završni sloj, a koji je od dva završna sloja hidroizolacije odvojen separacionim slojem sa difuznim otvorima. Slojevi klasičnog otežanog krova rade se tako da gledano odozdo prema gore, idu sledećim redosledom: AB ploča sa betonom pod nagibom, bitumenski osnovni premaz, prvi sloj EPS termoizolacije, drugi keširan sloj EPS termoizolacije, zatim hidroizolacija u dva sloja I difuzioni otvori na izolacionom sloju, pa posip od šljunka.

    Klasični topli ravni krov sa posipom od šljunka
    Klasični topli ravni krov sa posipom od šljunka

    4. Obrnuti ravni krov - detalji

    Treći primer su obrnuti ravni krovovi. Detalji se razlikuju između klasičnog i obrnutog ravnog krova, pošto se završni sloj hidroizolacije na obrnutom ravnom krovu nalazi ispod sloja termoizolacije. Obrnuti ravni krov ima sledeće slojeve: AB ploča sa betonom pod nagibom, bitumenski osnovni premaz, XPS termoizolacija, difuzioni otvori na izolacionom sloju, šljunak i prane ploče.

    Obrnut pohodni ravni krov s pranim pločama
    Obrnut pohodni ravni krov s pranim pločama
    6199
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Tražite dobre izvođače radova za područje Ravni krovovi?

    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Imamo čak 365 izvođača radova za područje Ravni krovovi:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2024 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana