U nastavku:
1. Informacije i uslovi neophodni za legalizaciju objekta
Legalizacija objekta je moguća pod pretpostavkom da je objekt izgrađen u skladu s odredbama prostornih akata, a da su pri tome ispunjeni svi uslovi za dobijanje građevinske dozvole. Podaci koji su potrebni za legalizaciju objekta su:
- - dokaz o odgovarajućem pravu na zemljištu ili objektu,
- - izveštaj o zatečenom stanju objekta, čiji sastavni deo je i elaborat geodetskih radova za nezakonito izgrađeni objekt,
- - dokaz o uplati takse za ozakonjenje.
Savet stručnjaka iz firme ARKO TRADE DOO PRIVREDNO DRUŠTVO ZA PROJEKTOVANJE I INŽENJERING BEOGRAD (SAVSKI VENAC) 1. Šta je od dokumentacije neophodno za proces ozakonjenja? Za projekat Ozakonjenja od dokumenata i dokumentacije je potrebno: Snimak izvedenog stanja radi se na osnovi snimanja predmetnog objekta (izlazak arhitekte na teren i merenje objekta).Po završetku merenja radi se tehnička dokumentacija koja se sastoji od tekstualnog i grafičkog dela. Tekstualni deo čini: Tehničku dokumentaciju čini: Elaborat geodetskih radova G-din Gradimir Bugarski, ARKO TRADE DOO PRIVREDNO DRUŠTVO ZA PROJEKTOVANJE I INŽENJERING BEOGRAD (SAVSKI VENAC) |
2. Postupak legalizacije objekta
Zakon o ozakonjenju objekata („Sl. glasnik RS“, br. 96/2015) je vlasnicima nelegalnih objekata omogućio da, pre svega, po jednostavnoj, a onda bržoj i jeftinijoj proceduri, ozakone svoje kuće i stanove. Njime je omogućeno svima, koji su do dana njegovog donošenja, podneli zahteve za legalizaciju uz odgovarajuću dokumentaciju i plaćene takse, to i završe. Prema trenutno važećim propisima Republike Srbije predmet ozakonjenja mogu biti objekti koji se mogu uskladiti sa važećim planskim dokumentima u pogledu namene i spratnosti objekta; ovde spadaju i objekti za koje se utvrdi da im je namena kompatibilna planskim dokumentima. U izuzetnim slučajevima, predmet ozakonjenja mogu biti i objekti koji imaju spratnost veću od spratnosti propisane važećim planskim dokumentima, ako je to uređeno opštim aktom jedinice lokalne samouprave.
Po utvrđivanju ispunjenosti ovih uslova, nadležni organ obaveštava vlasnika nezakonito izgrađenog objekta da u roku od 30 dana od dana dostavljanja obaveštenja, dostavi dokaz o odgovarajućem pravu na zemljištu odnosno objektu, osim u slučaju da je dokaz o odgovarajućem pravu već dostavljen u postupku legalizacije bespravno izgrađenog objekta.
Ako vlasnik nezakonito izgrađenog objekta ne dostavi dokaz o odgovarajućem pravu, a ne zatraži produžetak roka, nadležni organ će rešenjem odbaciti zahtev.
Kada nadležni organ utvrdi da su ispunjeni prethodni uslovi i da postoji odgovarajuće pravo na objektu, odnosno zemljištu, nastavlja postupak pribavljanjem tehničke dokumentacije (Član 11. Zakona).
Za objekte na kojima je pravo svojine upisano u skladu sa Zakonom o posebnim uslovima za upis prava svojine na objektima izgrađenim bez građevinske dozvole, ne sprovodi se postupak propisan ovim zakonom, već nadležni organ, po pribavljanju dokaza o odgovarajućem pravu na objektu odnosno zemljištu, obaveštava podnosioca da uplati taksu za ozakonjenje i po dostavljanju dokaza o uplati, donosi rešenje o ozakonjenju.
3. Legalizacija - cena
Taksa za ozakonjenje kuća i stanova do 100 m2 je 5.000,00 RSD, do 200 m2 je 15.000,00 RSD, a do 300 m2 - 20.000,00 RSD. Za sve objekte čija je površina veća od 300 m2, cena taksa je 50.000,00 RSD.