Za područje

    Elektroinstalacije, cena i izvođenje

    Članak je pregledalo čak 61401+ korisnika
    Sve u vezi s električnim instalacijama i strujom kao takvom je nešto što je, slobodno se može reći, izvan sposobnosti prosečnog pojedinca. Sposoban projektant električnih instalacija, svakako može da se pobrine za sve neophodno, a po njegovim nacrtima jednako umešan električar to može i da realizuje, kao što smo o tome već pisali. I ovde ćemo nešto pažnje posvetiti cenama.
    Stručni članak 61401
    omiljen
    elektricne instalacije
    Imamo čak 2746 izvođača radova za područje Elektroinstalacije, električar:

    1. Elektroinstalacije niskog napona

    U stambenim zgradama uglavnom postoje električne instalacije niskog napona, do 250 V; jače, koje idu do 600 V, koriste se samo u industriji. Za kuću dolaze u obzir i instalacije za telekomunikaciione uređaje koji ne prelaze 50 V naizmeničnog napona i 120 V jednosmernog napona, u šta spadaju telefon, interfon, antene, sigurnosni uređaji, internet i slično.

    2. Elektroinstalacije valja pažljivo isplanirati!

    Treba praviti razliku između instalacija i mreža. Elektromreže su izvan kuće, i na njih možete da se priključite isključivo preko posebnog priključka koji određuje projektant električnih instalacija u projektu za dobijanje građevinske dozvole.

    Pre početka ugradnje električnih instalacija mora postojati projekt elektroinstalacija, koji treba da uradi projektant. Kada postoji tačno i precizno definisan plan onda ćete lakše i jednostavnije tražiti i dobiti ponude za izvođenje radova, a ujedno izbeći i naknadne troškove. Nacrt je obvezan pre svega zato da se elektroinstalacije kasnije mogu popravljati, prepravljati ili nadograđivati.

    Cena projektne dokumentacije je između 10 i 15 EUR po m2, što je s obzirom na ukupnu cenu izgradnje još uvek mali izdatak.

    Savet stručnjaka iz firme VIRTUEL D.O.O. BEOGRAD-JAKOVO

    1. Koji je postupak postavljanja elektroinstalacija?

    • Angažujte stručno lice ili firmu i uradite Projekt električnih instalacija.
    • Na osnovu Projekta zatražite 2-3 ponude od firmi koje se bave izvođenjem električnih instalacija.
    • Proverite istoriju i preporuke firmi koje su vam dale ponude.
    • Odaberite firmu koja će izvesti radove.
    • Angažujte projektanta da izvrši pregled radova u vaše ime.
    • Angažujte firmu koja će prekontrolisati izvedene instalacije i izdati vam stručni nalaz.

    2. Kako voditi računa o instalacijama u kući da ne bi došlo do nekih većih problema?

    • Ako je sve u startu izvedeno ispravno i po projektu onda ste mirni duži period.
    • Ako menjate ili dograđujete delove električnih instalacija angažujte pojektanta i proverene izvođače.
    • Na svakih 10 godina ispitajte instalacije i uzemljenje (ili posle većih nepogoda ili nekih dodatnih radova).

    G-din Goran Zrnić inž.el.teh., VIRTUEL D.O.O. BEOGRAD-JAKOVO

    3. Izvođenje električnih instalacija i njeni elementi

    Pri izvođenju elektroinstalacija, radove delimo na grube instalacije i finu montažu. U grube radove na instalacijama se ubrajaju proboji i štemovanje zidova, odnosno pravljenje mesta za kablove i cevi.

    Fina montaža električnih instalacija obuhvata postavljanje utičnica, prekidača i rasvete
    Fina montaža električnih instalacija obuhvata postavljanje utičnica, prekidača i rasvete

    4. Vrste električnih instalacija

    Možete birati između klasičnih i nadogradnih instalacija. Klasične elektroinstalacije mogu biti s udubljenim ili plafonskim razvodnicima ili s razvodnim ormanom. Postoje i podne elektroinstalacije. Nadogradna elektroinstalacija se razvodi kanalima koji se nalaze u dnu zidova. Zamena nadogradnih elektroinstalacija je mnogo jednostavnija, premda se kanali ne mogu sakriti malterom, pa se to smatra estetski slabijim rešenjem.

    4.1. Kablovi i provodnici

    Osnovni sastavni delovi elektroinstalacija su svakako provodnici i kablovi. Razvođenje kablova se radi pomoću cevi, kanala ili kanalica. Prilikom postavljanja treba izbegavati ukrštanje kablova i upotrebu štipaljki, hvataljki ili žabica. U prosečnoj kući može se naći od 500 do 1000 m raznih kablova.

    Instalacione cevi polažu se u malter, beton ili u pod. Instalacija uvek ide vodoravno ili vertikalno, nikad dijagonalno. Zbog lakše gradnje i sanacije, vodovi uvek idu kroz zidove na visini između 20 i 120 cm od poda. Postavljanje u najkraćoj liniji dozvoljeno je samo po plafonu.

    Za napajanje se koristi pp/y kabl, za kablovsku televiziju ili internet FTP CAT5 kabl. Za prenos visokofrekfentnih signala neophodan je koaksijalni kabl.

    Spajanje kablova izvodi se u takozvanim dozama. Možete računati da će električar ugraditi od 100 do 150 razvodnih dozni koje se još nazivaju spojnim elementima.

    4.2. Razvodni ormani

    Razvodni ormani su čvorna mesta električnih instalacija u kući. Dobro postavljeni, omogućavaju kontrolu i održavanje i svakako doprinose bezbednosti ukućana. Elektroormani su metalni i vatrootporni. Za svaki sprat obično ide jedan. U njih se ugrađuju FID sklopke, automatski osigurači i glavni prekidači.

    Za posebne sisteme kao što su video-nadzor ili alarmni uređaj, preporučuje se zaseban orman. Za elektroinstalacije prosečne kuće biće potrebno 3-5 elektro-ormana, a jedan košta 100 do 200 EUR.

    4.3. Prekidači i utičnice

    Dobro raspoređeni prekidači su ključni za praktično i funkcionalno upravljanje rasvetom i uređajima. Njihov broj i položaj određuje projektant električnih instalacija.

    Prekidači se ugrađuju na 105 cm iznad poda, a utičnice na 30 cm. Utičnice u radnim prostorima kao što su kuhinja i kupatilo treba da su nešto više, na 115 cm iznad poda. Prekidača ima više vrsta. O tome se posavetujte sa svojim projektantom ili izvođačem. Razlikuju se pregibni, mikro, potezni, roto i senzorski prekidači, jednopolni ili dvopolni. Prekidači se nameštaju na visinu od oko 120 cm. 

    5. Elektroinstalacije - cena

    Cena postavljanja elektroinstalacije uvek zavisi od njihove zahtevnosti. Ako se odlučite za klasičnu ugradnju, bez interfona, pametnih instalacija kao što je aktiviranje na senzor, upravljanje na daljinu ili uključivanje/isključivanje u zadato vreme, u početku ćete svakako uštedeti. Cena jednostavnih električnih instalacija kreće se oko 10 EUR/m2. Elektroinstalacije u prosečnoj kući bi u tom slučaju koštale između 1000 i 2000 EUR, odnosno, između 15 i 20 EUR/m2. Za instalacije srednje kategorije biste platili nešto više, oko 2000 - 3000 EUR.

    U stambenim zgradama uglavnom postoje električne instalacije niskog napona, do 250 V
    U stambenim zgradama uglavnom postoje električne instalacije niskog napona, do 250 V
    Stručni članak 61401
    Autor: Daibau.rs

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Elektroinstalacije, električar?

    Imamo čak 2746 izvođača radova za područje Elektroinstalacije, električar:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    https://www.se.com/rs/sr/work/products/solar/?utm_source=daibau&utm_medium=banner&utm_campaign=rs_daibau_solari_b2c_&utm_purpose=marketo
    Imamo čak 2746 izvođača radova za područje Elektroinstalacije, električar
    9.5
    0

    SPECSTROJ


    8.8
    0

    Teh Plam


    9.7
    0

    ELKOMS DOO BEOGRAD


    10
    1

    Duško Tanasijević Pr DeLight inženjering


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana