Za područje

    Radijatori za centralno grejanje - cena

    Članak je pregledalo čak 4406+ korisnika
    Radijatori su jedan od tipova nesamostalnih grejnih tela, odnosno, onih koji su deo centralnog grejnog sistema. Grejna tela su zapravo svi uređaji i elementi koji samostalno ili priključeni na daljinski sistem preko peći ili kotlova greju naše domove. Pošto su radijatori među najbrojnijim grejnim telima u domovima, evo više informacija o njima.
    Stručni članak 4406
    radijatori za centralno grejanje
    Imamo čak 1979 izvođača radova za područje Grejanje:

    1. Kako funkcionišu radijatori?

    1.1. Radijatori toplotu šire zračenjem

    Radijatori deluju tako što toplotu dobijaju putem cevi, sami se zagrevaju, pa je dalje šire zračenjem. Najčešće do radijatora dolazi topla voda, a oni mogu da izdrže i onu zagrejanu do 110°C. Grejna tela mogu biti različitih veličina, a njihova veličina se određuje prema veličini prostora koji treba zagrevati, prema koeficijentu prenosa toplote zidova, prozora, podova i, naposletku, prema vrsti kotla.

    1.2. Vrste radijatora

    Rad radijatora u individualnim grejnim sistemima omogućavaju, pored centralne peći ili kotla, protočne pumpe, koje obezbeđuju kruženje vode. Uvek se biraju one pumpe koje će u odnosu na postojeće parametre najbolje obezbeđivati i održavati pravu visinu pritiska i protoka u sistemu. Zato takve adaptibilne pumpe i smanjuju potrošnju energije. Postoje tri tipa pumpi za grejne sisteme: prvi tip omogućava regulaciju sa proporcionalnim diferencijalnim pritiskom - to praktično znači da se sa povećanjem protoka u sistemu povećava i pritisak. Druga vrsta pumpe je ona koja održava konstantan diferencijalni pritisak. Postoji i tip pumpi kod kojih se moguća, zapravo, fabrički dozvoljena i projektovana razlika pritiska prilagođava potrebama.

    2. Regulacija toplote u radijatorima

    Regulacija toplote u centralnom sistemu se odvija na dva načina - preko kontrolnih senzora i preko termostatskog ventila. Termostatski ventil omogućava podešavanje i održavanje određene temperature u prostoriji. Regulatori služe za to da ujednačavaju temperaturu u radijatorima. Grejači dobijaju samo onoliko toplote kroz cevi koliko je potrebno za željenu sobnu temperaturu. Međutim, na temperaturu u prostoriji može se uticati i promenom vrednosti na sobnom ili centralnom termostatu.

    Grejanje radijatorima je najčešći sistem kod nas
    Grejanje radijatorima je najčešći sistem kod nas

    3. Radijatori: pravilno održavanje

    U proseku, radijatori mogu da traju između 20 i 30 godina. Ako se redovno održavaju, koliko i sam sistem, svakako da će duže i trajati. Kvalitet celog sistema grejanja se obezbeđuje dobrim proračunom kapaciteta, izborom dobrih grejnih tela koliko i pravilnom ugradnjom. Vrlo je važno da radijatori ne budu bez vode i onda kada sistem ne radi kako ne bi korodirali.

    4. Radijatori su deo visokotemperaturnog režima

    Možda ste čuli da se grejanje radijatorima ubraja u visokotemperaturne režime grejanja. Šta to znači? Ništa više od činjenice da je medij, odnosno voda, koja prenosi toplotu kroz cevi do radijatora, odakle onda prelazi u prostoriju, vruća. U visokotemperaturnom sistemu grejanja, kada je medij za prenos toplote voda, ona ima više od 70°C. Stoga svaki radijator pripada ovom temperaturnom režimu. Pored visokotemperaturnog sistema grejanja postoje i niskotemperaturni (podno grejanje) i srednjetemperaturni (neki konvektori).

    5. Gde se montiraju radijatori?

    Najbolje mesto za postavljanje radijatora je svakako ispod prozorskih otvora. Zašto? Prozor predstavlja kritičnu tačku prenosa toplote iz doma u okolinu. Ako se ispod prozora postavi radijator, on emituje toplotu u neposrednu okolinu i tako stvara efekt „termalne zavese“, koja donekle ublažava ili zaustavlja prelaz toplote iz zagrejane unutrašnjosti u hladnu okolinu. Zbog toga se skoro svi radijatori uvek montiraju direktno ispod prozora.

    6. Radijator - cena

    Najpoznatiji i najčešće ugrađivani su klasični, rebrasti, liveni radijatori koji, u zavisnosti od dimenzija, odnosno, broja rebara (po standardima JUS M.E6.051i JUS C.J2.020) mogu da trpe temperature vode do 110°C, a praktično imaju decenijski rok trajanja i koštaju oko 5-15 EUR po rebru. Uz ovaj trošak dodaje se ugradnja koja izlazi 25-42 EUR/m2.

    Stručni članak 4406
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Grejanje?

    Imamo čak 1979 izvođača radova za područje Grejanje:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 1979 izvođača radova za područje Grejanje
    9.6
    0

    PR MONTAŽA I SERVIS KLIMATIZACIONIH SISTEMA KLIMA SERVIS PINGVIN


    9.5
    0

    AKVA TRI-TIM DOO MLADENOVAC


    9.7
    0

    SAMOSTALNA ZANATSKA INSTALATERSKA RADNJA TERMO INSTAL PAJA ANDRAŠ PR BARICE


    10
    1

    VERA ISAILOVIĆ PR TEHNOSOL


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana