Za područje
    OTP banka

    Komunalna oprema za domaćinstva

    Članak je pregledalo čak 1476+ korisnika
    Jedan od „nevidljivih“ segmenata izgradnje kuće i uređenja okućnice, a itekako važan, jeste rešenje skupljanja i odvoda meteorske vode. Kada živite u stambenoj zgradi to je deo „paketa“ koji kupujete uz stambeni prostor te o tome ne morate ni misliti. Međutim, kada se bavite gradnjom vlastite kuće, stvari stoje nešto drugačije. Na vama je da, bilo sami, bilo uz pomoć stručnjaka, odaberete čitav niz uređaja koji će omogućiti samostalno funkcionisanje domaćinstva. Između ostalog to su razni filteri, septičke jame, rezervoari, razni skupljači i prečistači, šahtovi – rečju, sistemi za vodovod i kanalizaciju.
    Stručni članak 1476
    preciscavanje otpadnih voda
    Imamo čak 44 izvođača radova za područje Prečišćavanje otpadnih voda:

    1. Mala postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda

    Prečistači za domaćinstva su ekološki svestan izbor kada nema mogućnosti za priključenje na javnu kanalizacionu mrežu, a obavezni su i po novom zakonu. Izbor prečistača je veliki: od septičkih jama za kanalizaciju bez drenaže, višekomponentnih septičkih jama do potpuno bioloških mini-prečistača. Prečistači za domaćinstva omogućavaju temeljno prečišćavanje kućnih odvoda, koji se potom ulivaju u podzemne sisteme ili površinske vodotokove.

    Pre nego što izaberete neki od uređaja za prečišćavanje koji se na tržištu nude, preporučujemo da se konsultujte sa stručnjakom i podrobno raspitate. On/ona će vam pomoći da odaberete pravu vrstu, tip i veličinu uređaja za prečišćavanje prema broju ukućana, mestu ugradnje, potrebnim sertifikatima, sistemu potapanja ili prelivanja i tome koji ima najpovoljniji odnos kvaliteta i cene.

    Shema konstrukcije malog uređaja za prečišavanje:   TELESKOPSKI POKLOPAC – Ovaj tip plastičnog poklopca može se nastavljati po visini, da bi se lakše podesio prema potrebnoj dubini odliva.  Kada se ugradnja završi, poklopac je u ravni terena i neupadljiv je. GRLO SA PRIKLJUČCIMA – Svi priključci na uređaj su već fabrički napravljeni, imaju zaptivače i prečnik Ø110 mm. Nema potrebe za bušenjem otvora i dokupljivanjem zaptivki. POSUDA ZA UZORKE – nalazi se na odlivnoj cevi kako bi se uzorci prečišćene vode jednostavnije uzimali. Nema potrebe za postavljanjem dodatnih cevi i otvora. REZERVOAR – strukturno odlično projektovan rezervoar, koji trpi opterećenje do 12,5 tona; šta više, može se postaviti bez dodatnih građevinskih radova u podzemni tok ili ispod povoznih površina i nije mu potrebna AB ploča za rasterećenje težine. TIH RAD – Prečistači su tihi uređaji. ZAŠTITA – Neki od ovih uređaja opremljeni su i kompjuterizovanim jedinicama koje obezbeđuju i uštede. Neki imaju i takozvani D program koji obezbeđuje dodatno prečišćavanje izlazne vode, čak do 99%. Uređaji nemaju električne delove, okretne/obrtne mehanizme ni pumpe koji bi mogli da se pokvare. Ceo rezervoar se prozračuje najnovijim SBR sistemom. EKONOMIČNOST – Pražnjenje viška taloga se radi samo 3-4 puta godišnje.
    Shema konstrukcije malog uređaja za prečišavanje
    TELESKOPSKI POKLOPAC – Ovaj tip plastičnog poklopca može se nastavljati po visini, da bi se lakše podesio prema potrebnoj dubini odliva.  Kada se ugradnja završi, poklopac je u ravni terena i neupadljiv je.
    GRLO SA PRIKLJUČCIMA – Svi priključci na uređaj su već fabrički napravljeni, imaju zaptivače i prečnik Ø110 mm. Nema potrebe za bušenjem otvora i dokupljivanjem zaptivki.
    POSUDA ZA UZORKE – nalazi se na odlivnoj cevi kako bi se uzorci prečišćene vode jednostavnije uzimali. Nema potrebe za postavljanjem dodatnih cevi i otvora.
    REZERVOAR – strukturno odlično projektovan rezervoar, koji trpi opterećenje do 12,5 tona; šta više, može se postaviti bez dodatnih građevinskih radova u podzemni tok ili ispod povoznih površina i nije mu potrebna AB ploča za rasterećenje težine.
    TIH RAD – Prečistači su tihi uređaji.
    ZAŠTITA – Neki od ovih uređaja opremljeni su i kompjuterizovanim jedinicama koje obezbeđuju i uštede. Neki imaju i takozvani D program koji obezbeđuje dodatno prečišćavanje izlazne vode, čak do 99%. Uređaji nemaju električne delove, okretne/obrtne mehanizme ni pumpe koji bi mogli da se pokvare. Ceo rezervoar se prozračuje najnovijim SBR sistemom.
    EKONOMIČNOST – Pražnjenje viška taloga se radi samo 3-4 puta godišnje.

    2. Kišni kolektori

    Da li ste znali da 98% dnevnih potreba za vodom nije voda za piće? Sakupljanjem i korišćenjem kišnice doprinosite zaštiti životne sredine, a svakako i smanjujete svoje troškove. Kišnica je ujedno mnogo pogodnija za zalivanje bašte, pranje automobila, ispiranje toaleta, pranje sudova i veša te slične poslove, jer ne sadrži ni hlor ni minerale ili, ako ih sadrži, vrednosti su im minimalne. Sa kolektorom za kišnicu možete postići znatne uštede.

    Sve što je potrebno za sakupljanje kišnice je sliv (krov ili prirodni izvor), za koji se preporučuje oko 1.000 litara na 25-45 m2 sabirne površine. Zatim slede sabirne cevi (oluci), šaht, gde se odvajaju nečistoće, filter i kolektor kišnice. Kolektor sadrži fini filter, prelivni i usisni priključak. Za celokupne potrebe prosečnog domaćinstva biće potreban rezervoar od oko 12.000 litara.

    Kišnica se sa krova sliva olucima i cevima do kolektora ili rezervoara, odakle se po potrebi dalje koristi
    Kišnica se sa krova sliva olucima i cevima do kolektora ili rezervoara, odakle se po potrebi dalje koristi

    3. Septičke jame

    Ukoliko nemate mogućnost priključenja na javnu kanalizaciju ili ugradnju manjeg prečistača za domaćinstva, obavezna je izgradnja septičke jame. Septička jama služi za prikupljanje otpadnih voda, ali zahteva redovno pražnjenje koje vrši lokalna komunalna služba.  je potrebno svako malo naručiti pražnjenje septičke jame. Razlikujemo sabirne septičke jame, koje su bez komora i bez izliva, dvokomorne septičke jame i trokomorne septičke jame sa pripremljenim ulazima i/ili ispustima. Najnovije PVC septičke jame osiguravaju stopostotnu vodootpornost, izdržljivost materijala do 50 godina i visoku čvrstoću, a istovremeno se mogu lako ugraditi. Neke septičke jame sa više odeljaka takođe se mogu nadograditi u postrojenje za biološki tretman.

    4. Filteri za ulja i masti

    Filteri za ulja i masti se koriste da bi se sprečila kontaminacija podzemnih voda ili drugih izvora vode. Ova vrsta filtera funkcioniše tako što odvaja kišnicu od lakših tečnosti kao što su ulja i goriva. Mora se postaviti na svakom većem asfaltiranom parkingu, uz mašinske radionice, autoperionice i na drugim mestima gde postoji mogućnost izlivanja ugljovodonika. Ovakvi filteri se proizvode u više tipova i to shodno nameni, pa ima onih koji se koriste za odvajanje masti i ulja organskog porekla u restoranima, gde se ugrađuju pre ulivanja u kanalizaciju.

    Filteri za masnoće i ulja prečišćavaju otpadnu vodu pre ulivanja u kanalizaciju
    Filteri za masnoće i ulja prečišćavaju otpadnu vodu pre ulivanja u kanalizaciju

    5. Šahtovi

    Kada je odliv otpadnih voda iz kuće ispod nivoa kanalizacione mreže, mora se ugraditi pumpni šaht, koji odlivni sadržaj pomoću pumpe podiže na viši nivo. Veličina šahta i snaga pumpe zavise od broja ukućana. Pumpni šaht ima više elemenata, a to su rezervoar, pumpa, vođice pumpe, ventili i kontrolna kutija.

    6. Potapajući sistemi

    Da bi se meteorska voda brzo sprovela u zemlju, kako bi se izbegli zadržavanje, stagnacija vode i poplave, ponekad se moraju ugraditi posebni potapajući sistemi. Ovi sistemi se sastoje od potapajućih pumpi i filtera kao i modula koji se lako slažu i sklapaju u sistem željene veličine. Pri postavljanju ovakvih sistema obavezni su i dodatni radovi, tačnije, nasipanje sloja granulata koji će biti pohodna ili povozna površina i, istovremeno, zaštita sistema. Minimalni povozni sloj treba da je debljine 25 cm, za putnička vozila, a debljina od 50 cm i više je za teretni saobraćaj.

    7. Vodomerni šahtovi

    Da bi vodomeru moglo lako i brzo da se i priđe u svim godišnjim dobima, potrebno ga je zaštititi vodomernim šahtom. Otvoreno dno okna omogućava ulazak toplote iz zemlje, a poklopac štiti vodomer od hladnoće u zimskim uslovima. Vodomerni šahtovi postavljaju se na slobodnim površinama – travnjacima ili prilazima, odakle se vodomeru može pristupiti radi očitavanja ili servisiranja.

    8. Muljni separatori

    Separatori ili filteri za mulj, odnosno krupnije čestice nečistoća i otpada koje se mogu naći u otpadnoj vodi moraju se prečistiti iz kišnice pre nego što ona ode u kolektor. Separator filtrira šljunak, pesak, lišće, grančice, sitne životinje, insekte i druge sadržaje koji se tu mogu naći. Takođe je moguće ugraditi nerđajuću membranu za skupljanje lišća, koji se lako čisti.

    Stručni članak 1476
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Prečišćavanje otpadnih voda?

    Imamo čak 44 izvođača radova za područje Prečišćavanje otpadnih voda:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 44 izvođača radova za područje Prečišćavanje otpadnih voda
    9.2
    0

    RADNJA ZA PRERADU PLASTIKE ČABAR-PLAST PLUŽAC


    9.8
    0

    AQUAFLOT DOO KOVAČICA


    10
    2

    ZANATSKA RADNJA ZIMKOM-S ALEKSANDAR LJUBIČIĆ PR ZAGRAĐE


    9.2
    0

    Društvo za proizvodnju trgovinu i usluge PLASTOPEX DOO OSEČINA


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana