Za područje

    Citati tradicionalnih elemenata u savremenom dizajnu brvnare: Archi System

    Članak je pregledalo čak 2622+ korisnika
    Arhitektura objekata koji omogućavaju kontakt sa prirodom se često zasniva na probijanju barijere između spoljašnjeg i unutrašnjeg, kao i na prevođenju elemenata iz spoljašnjeg u unutrašnji prostor. Brvnare su upravo primer ovakvog produženja okruženja u enterijer. U projektu biroa Archi System može se videti kako se ovakvi objekti mogu modernizovati i prilagoditi savremenoj svakodnevici.

    Izbor i tekst: Milja Mladenović

    Tipski objekti brvnara i koliba u prirodi najčešće su koncipirani kao skloništa, zbog čega su njihovi enterijeri uglavnom mračni, sa otvorima malih površina. U projektu brvnare Archi System-a zadržane su sve vrednosti tradicionalnih građevina, poput upotrebe drvenih finalnih obloga zidova u enterijeru i ušuškanog ambijenta, dok su mikroceline protkane savremenim detaljima, a prostor obogaćen prirodnim osvetljenjem uvođenjem većih staklenih površina.

    1.jpg
    Uvođenjem zone za okupljanje i na galeriji, povezane su celine dnevne i noćne zone   

    Programska šema ovog objekta od 50 kvadrata obuhvata dnevnu zonu u prizemlju i noćnu zonu na galeriji, premda se u zoni komunikacije - galerije - nalazi manji prostor za okupljanje, čime je fragment dnevne zone i zajedničkog prostora prenet na gornji nivo.

    2.jpg
    Različitim tretmanom drveta u prostoru naglašena je visina dnevne sobe, kao i vertikalna komunikacija, koja dizajnom citira vernakularnu arhitekturu

    Vizuelno povezivanje gornjeg i donjeg nivoa ostvareno je naglašavanjem krovne konstrukcije karakteristične za brvnare, koje usmeravaju pogled ka gornjem nivou. Usmeravanju pogleda doprinosi i dizajn stepeništa, sastavljenog od masivnih drvenih gazišta - cepanica, kao horizontalnih akcenata, koji su preneti i na zid, i vertikalnih detalja koji istovremeno imaju funkciju ograde i pregrade, ali i citata savremenih letvičastih detalja, obrađenih na tradicionalan način.

    3.jpg
    U spavaćoj sobi je tradicionalni ambijent osavremenjen industrijskim osvetljenjem i detaljima, čime je preveden u savremeni trenutak

    Podovi objekta obloženi su sivim keramičkim pločama koje se prostiru duž čitave dnevne zone objekta i predstavljaju citat kamenih podova specifičnih za vernakularnu arhitekturu, dok funkcionalno olakšavaju održavanje i uvođenje različitih sistema u enterijer. Dezen podnih ploča istovremeno asocira na teksturu kamena i betona, čime u potpunosti povezuje tradicionalne elemente i materijale sa prostornim akcentima industrijskog dizajna.

    4.jpg
    Industrijski nameštaj i teksture koje istovremeno asociraju na beton i kamen te dodatno naglašavaju citat tradicionalnih elemenata u savremenom dizajnu

    U vizuelnom ključu objekta zastupljene su tri različite proporcije tradicionalnih i savremenih elemenata. Dnevnom sobom, galerijom i spavaćom sobom dominiraju prirodni detalji u drvetu, lamperija i imitacija kamenih podova. Ovi dominantno tradicionalni ambijenti osavremenjeni su uvođenjem industrijskog nameštaja i osvetljenja, koji upotrebom metala i jasne geometrije, naglašavaju savremeni trenutak projektovanja objekta.

    5.jpg
    Ambijent kupatila pripada dominantno savremenom dizajnu, dok detalji poput lustera i krovne konstrukcije u savremeni ambijent uvode tradicionalne akcente, čime se naglašava karakter brvnare

    U kupatilu je proporcija izmenjena u korist savremenih detalja, poput staklene tuš kabine i kružnog ogledala, kao i odabira pločica koje u kontrastu prema drvetu u krovnoj konstrukciji, jasnije asociraju na beton nego na kamen, i uvođenja mesinganih detalja, koji predstavljaju implementaciju savremenih trendova unutrašnje arhitekture. Kao centralni motiv u kupatilu ističe se luster, koji dizajnom u potpunosti pripada tradicionalnom tretmanu prostora, dok zajedno sa pločicama više asocira na industrijski stil, čime je preveden u savremeni arhitektonski izraz.

    6.jpg
    Trpezarija dominantno pripada savremenom vizuelnom ključu, a s ostatkom objekta komunicira primenom drveta, kojim se ostvaruje vizuelni kontinuitet prema dnevnoj sobi

    Trpezarija objekta se prema ambijentu i vizuelnom ključu razlikuje od ostatka unutrašnjih prostora, čime predstavlja treću celinu proporcija savremenih i vernakularnih elemenata. Velike staklene površine netipične za objekte brvnara dominiraju ambijentom i akcentuju vizuelno povezivanje unutrašnjeg i spoljašnjeg. Dispozicija objekta u širem prostoru omogućava veću osunčanost prostorije nego što je to karakteristično za ovu tipologiju, zbog čega se s aspekta proporcija svrstava u celinu kojom u potpunosti dominiraju savremeni elementi. Komunikacija s ostatkom enterijera ostvarena je odabirom trpezarijskog nameštaja koji materijalom održava kontakt sa tradicionalnim zidnim oblogama i stepeništem, dok geometrijom i stilom povezuje trpezariju s industrijskim akcentima.

    Projekt

    Pun naziv projekta: Projekt proširenja i enterijer brvnare

    Tip investicije: Privatna

    Tip objekta: samostojeći objekat P + galerija

    Adresa: Srbija

    Autor: Archi System, Mirjana Bezmarević i Milena Starčević

    Naručilac: Privatno lice

    Korisnik: Privatno lice

    Period projektovanja: 2019.-2020.

    Period izvođenja: 2020.

    Lokacija: Srbija

    Površina objekta: 50.31m2

    Autor fotografija enterijera: Milena Starčević

     
    2622
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana