Za područje

    Toplotni mostovi oko stolarije

    Članak je pregledalo čak 1438+ korisnika
    Pojam „toplotnog mosta“ objašnjen je u Pravilniku o energetskoj efikasnosti zgrada definisan je kao mesto, odnosno, tačka sa povećanim prenosom toplote u konstrukciji zgrade ili uređaja usled promena na materijalima, debljini ili geometriji konstrukcije. Između ostalog, pravila u PEEZ propisuju projektovanje i zagrevanje objekata na način kojim će maksimalno umanjiti ili sasvim eliminisati uticaj toplotnih mostova u odnosu na godišnju potrošnju energije za grejanje i hlađenje. Toplotni most takođe ne sme da izaziva nastanak štete na objektima niti da šteti njegovim korisnicima.
    Stručni članak 1438
    toplotni mostovi
    Imamo čak 36 izvođača radova za područje Termovizija:

    1. Propisi u tehničkim uputstvama

    Pravilnikom o energetskoj efikasnosti zgrada („Sl. Glasnik RS“ br. 61/2011) definisano je da „energetska svojstva zgrade podrazumevaju proračunatu ili izmerenu količinu energije koja je potrebna kako bi bile zadovoljene energetske potrebe koje odgovaraju uobičajenom načinu korišćenja zgrade i koje uključuju pre svega energiju za grejanje, hlađenje, ventilaciju, pripremu STV i osvetljenje”. Prevedeno na svakodnevni jezik prakse to znači da se projektovanjem i izvođenjem građevinskih i zanatskih radova toplotni mostovi čija je vrednost toplotne propusnosti veća od 0,2 W/m2K moraju izbegavati ili se proračunski mora dokazati da na datom mestu ili tački neće doći do kondenzacije vodene pare. Ako je vrednost svih linijskih toplotnih mostova manja od 0,2 W/m2K, njihov uticaj se može uzeti u obzir na pojednostavljen način, odnosno, povećanjem toplotne propusnosti omotača zgrade za 0,06 W/m2K.

    2. Vrste toplotnih mostova

    Toplotni mostovi u omotaču zgrade se mogu deliti prema uzroku nastanka i prema dimenzijama. U zavisnosti od uzroka, poznati su geometrijski, strukturni, konvekcijski i kombinovani toplotni mostovi. Prema dimenzijama, toplotni mostovi se dele na tačkaste i linijske.

    Geometrijski toplotni mostovi

    Geometrijski toplotni mostovi se javljaju u onom delu omotača zgrade gde je spoljašnja površina kroz koju toplota prelazi iz zagrejanog prostora u spoljnu sredinu veća od unutrašnje. Tipičan primer formiranja geometrijskih toplotnih mostova su uglovi objekta. U stvari, geometrijski toplotni mostovi se ne mogu nikada u potpunosti izbeći. Značaj i uticaj geometrijskih toplotnih mostova umanjuje se povećanjem debljine spoljne toplotne izolacije.

    Konstrukcijski (materijalni) toplotni mostovi

    Konstrukcijski toplotni mostovi nastaju usled promene toplotnog otpora na omotaču zgrade. Do promene toplotnog otpora dolazi usled polomljenog ili probušenog omotača zgrade od materijala koji ima visoku vrednost koeficijenta toplotne provodljivosti ili materijala koji nije termički zaštićen spolja i iznutra. Materijali sa visokom vrednošću toplotne provodljivosti uključuju, na primer, beton i čelik. Primer izgradnje konstruktivnog (materijalnog) toplotnog mosta je međuspratna konstrukcija, koja se kroz izolovani spoljni zid nastavlja u neizolovanu balkonsku ploču.

    Konvekcijski toplotni mostovi

    Konvekcijski toplotni mostovi se formiraju na mestima prekida ili propuštanja unutrašnje membrane omotača zgrade, što omogućava prodor unutrašnjeg i vlažnog vazduha u konstrukciju i dalje, u spoljni prostor. Primer formiranja konvekcijskog toplotnog mosta je nezapriven preklop parne barijere na toplom, kosom krovu.

    Kombinovani toplotni mostovi

    Kombinovani toplotni mostovi su obično kombinacija geometrijskih i strukturnih (materijalnih) toplotnih mostova. Primer kombinovanog toplotnog mosta je loše izolovani armirano-betonski antiseizmički ugaoni spoj.

    3. Kritična mesta za nastanak toplotnih mostova

    Najkritičnija mesta za formiranje toplotnih mostova su područje temelja spoljnog zida, kontakt međuspratne konstrukcije i spoljašnjeg zida, kontakti spoljnih konstrukcija i ukrštanja sa spoljnim konstrukcijama, spoljna obloga stolarije i proboji spoljne obloge stolarije.

    4. Uticaji i posledice toplotnih mostova

    Efekti i posledice toplotnih mostova uključuju povećan odliv toplote iz unutrašnjosti zagrejanih prostora ka spoljašnjosti, što se vidi u lošijem toplotnom bilansu zgrade i povećanom utrošku energije za funkcionisanje objekta, hlađenju konstrukcije ispod tačke rose, što dovodi do površinske kondenzacije kao i nastanak buđi, mrlje na unutrašnjim slojevima usled povećanog taloženja prašine, veće temperaturne asimetrije u prostorijama čime se umanjuje kvalitet stanovanja i nastanak fizičko-mehaničkih oštećenja materijala i konstrukcija, što dovodi do nepotrebnih, povećanih izdataka održavanja.

    Praktičan instrument za otkrivanje toplotnih mostova
    Praktičan instrument za otkrivanje toplotnih mostova
    Stručni članak 1438
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Termovizija?

    Imamo čak 36 izvođača radova za područje Termovizija:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 36 izvođača radova za područje Termovizija
    9.8
    0

    COMALCO DOO NOVI SAD


    10
    1

    LOGIC DOO ZRENJANIN


    9.4
    0

    AGENCIJA ZA KONSALTING I MENADŽMENT TEHVAS


    9.2
    0

    ENERGOMONT DOO BAČKI VINOGRADI


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana