Za područje

    Drvena nastrešnica ili pergola

    Članak je pregledalo čak 3528+ korisnika
    Nastrešnica je među najpraktičnijim, ali često zanemarenim arhitektonskim elementima, koji može da krasi i javne zgrade i stambene objekte. Nastrešnice su od davnina služile kao zaklon koliko za ljude toliko i za imovinu. Danas ih mahom srećemo iznad ulaza u višespratnice i kao zaštitu „metalnih kočija“ u dvorištima bez garaže. Savremene tehnologije i tehnike rada, pružaju nebrojene mogućnosti u svim oblastima života, pa tako i u situaciji kada razmišljate o tome da li bi bilo zgodno da jednu postavite u vlastitom dvorištu. Za ovu priliku smo odabrali drvenu nastrešnicu, pa ćemo se detaljnije pozabaviti opcijama koje vam stoje na raspolaganju i, svakako, cenama.
    Stručni članak 3528
    drvene nastresnice
    Imamo čak 1089 izvođača radova za područje Drvene nastrešnice:

    1. Drvene nastrešnice i pergole: streha

    1.1. Drvene nastrešnice imaju strehu

    Drvene nastrešnice najčešće imaju fiksni krov koji pruža potpunu zaštitu od kiše, sunca i drugih vremenskih faktora. To znači da su sasvim pokrivene i omogućavaju upotrebu u svim vremenskim uslovima. Drvene nastrešnice prvenstveno služe tome da štite i pokriju određen prostor.

    1.2. Drvena pergola je otvorena

    Drvena pergola ima otvorenu konstrukciju koja se sastavlja od greda postavljenih horizontalno i vertikalno u jednakim razmacima. Takva otvorena struktura omogućava da vazduh slobodno struji, da sunčeva svetlost i toplota prolaze kroz nju, ali i padavine. Pergola se u estetskom smislu smatra poželjnijom pošto deluje prijatnije i nudi delimičnu hladovinu, ali nije pogodna za potpunu zaštitu od vremenskih prilika.

    Drvene nastrešnice su odlična zaštita za automobile od svih vremenskih prilika
    Drvene nastrešnice su odlična zaštita za automobile od svih vremenskih prilika

    2. Za šta se koriste drvene pergole i nastrešnice?

    2.1. Drvena nastrešnica štiti od vremenskih prilika

    Uglavnom je namenjena zaštiti od vremenskih pojava kakve su kiša, sunce i sneg. Može se koristiti kao natkriveni prostor za sofu, trpezarijski sto ili drugi baštenski nameštaj. Drvene nastrešnice su funkcionalnije i stoga se smatraju pogodnijim za upotrebu u svim vremenskim uslovima.

    2.2. Drvena pergola stvara senku

    Pergola mahom služi za stvaranje zasenjenog područja i kao svojevrstan estetski element na otvorenom. Može poslužiti i kao oslonac za biljke penjačice poput vinove loze koje stvaraju prirodno senčenje. Pergole su obično više za druženje na otvorenom i estetski užitak, a manje za zaštitu od vremenskih prilika.

    3. Zašto su drvene nastrešnice i pergole toliko popularne?

    Drvene nastrešnice imaju dugu istoriju i i danas su izuzetno popularne zbog svojih ekoloških prednosti i jednostavne obrade drveta. Karakteristike drveta omogućavaju laganu skeletnu konstrukciju i beskrajne mogućnosti dizajna - po obliku, veličini, kombinacijama. Međutim, jedan od problema koji se u tom smislu može pojaviti jeste uvijanje konstrukcije ako drvo nije pravilno osušeno i ako se koristi masivnija građa. Danas se većina takvih zadataka rešava lepljenim gredama, koje su pogodne i za veće raspone.

    4. Kakve obloge imaju drvene nastrešnice?

    Za drvene nastrešnice mogu se upotrebiti sve vrste krovnih pokrivača. Izbor materijala uglavnom zavisi od nagiba krova. Krov drvene nastrešnice može se napraviti od klasične cigle, crepa, trapezastog lima ili providnih polikarbonskih tabli. Ipak, valja uzeti u obzir mogućnost istezanja i uvrtanja konstrukcije, što može uticati i na krov.

    Drvena pergola stvara odličnu hladovinu
    Drvena pergola stvara odličnu hladovinu

    5. Kakvog oblika treba da bude drvena nastrešnica?

    Oblik konstrukcije diktiraju materijal i okolina. Ako je kuća, odnosno, objekat suzdržanih linija, onda nastrešnica može biti ekstravagantnija, ali ako je sama građevina upečatljivija, preporučuje se da konstrukcija bude svedenija i jednostavnija da ne bi ugrozila idejni arhitektonski koncept. Moderne nastrešnice za kola uglavnom su ravnih linija i jednostavne strukture, ali zato estetski deluju sofisticiranije.

    6. Građevinska dozvola za nastrešnicu

    Potreba za građevinskom dozvolom zavisi od veličine koju ste planirali. Za nastrešnice manje od 10 m2 dozvola nije potrebna, dok je za sve veće neophodna ili građevinska dozvola za jednostavne objekte ili rešenje o dozvoljenoj gradnji nezahtevnog objekta - u zavisnosti od propisa u vašoj lokalnoj upravi.

    7. Koliko koštaju drvene nastrešnice i pergole?

    Cene ovakvih pergola ili nastrešnica zavise od konstrukcije, veličine, materijala i krovnog pokrivača. Konzolne nastrešnice su po pravilu skuplje od samostojećih pošto zahtevaju obimniju pripremu i naknadne građevinske radove. Nastrešnica za dva automobila, veličine 6x5 m čija je konstrukcija od punog drveta, može da košta do 3.000 EUR. Nabavka materijala i postavljanje drvene nastrešnice na dve vode pokrivene tegolom, metalnim ili polikarbonskim krovnim pokrivačem kreće se od 65 do 110 EUR/m2.

    Ukoliko tražite nekog kome biste poverili gradnju nastrešnice ili pergole, pomoć možete potražiti na daibau.rs i to potpuno besplatno, brzo i jednostavno. Potrebno je samo da popunite upit na našem sajtu i ubrzo će vam se javiti preduzeća s odgovarajućom ponudom.

    3528
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Tražite dobre izvođače radova za područje Drvene nastrešnice?

    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Imamo čak 1089 izvođača radova za područje Drvene nastrešnice:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2024 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana