1. Planiranje bašte sa začinskim biljem
U svakom slučaju, upoznavanje sa novim trendovima življenja u urbanim sredinama zasićenim betonom, koliko i nastojanja da se čak i boravak u takvom ambijentu učini što prirodnijim i samim tim zdravijim, inspirisalo je mnoge ljude da gajenje bilja u zgradama učine svojim hobijem i tako sami doprinesu sopstvenoj dobrobiti. Ako odlučite da im se pridružite, imajte na umu da takav poduhvat zahteva bar osnovnu pripremu, pa kada planirate mini-baštu sa začinskim biljem, naročitu pažnju obratite na to koje bilje i začine svakodnevno koristite u kuhinji. Vrlo važan faktor je i mesto na kome ćete smestiti svoju mini-baštu. Ako svakodnevno koristite začinsko bilje, treba da osmislite rešenje za baštu začinskog bilja u neposrednoj blizini kuhinje.
Naravno, uvek postoje situacije, odnosno, takav raspored prostorija da bašta tu ne može da se smesti. Tada možda treba da porazmislite o sadnji bilja u saksijama za cveće. Bašta bilja uvek treba da bude postavljena tako da prima što više sunca. Za efikasan rast biljaka potrebno je obezbediti i određene količine vode.
2. Sadnja bilja
Kako ćete i koje ćete bilje zasaditi, svakako je stvar slobodnog izbora. Ukoliko želite izvesnu transparentnost i lakšu dostupnost, preporučuje se sadnja biljaka u nizu. Začinsko bilje treba poređati prema njihovoj konačnoj visini. Time ćete osigurati da sve biljke dobijaju neophodne količine sunčeve svetlosti i toplote. Biljke kojima je potrebno stalno orezivanje, možete posaditi duž ivica saksija ili žardinjera. Nema ničeg lošeg ni u sadnji začinskog bilja među drugim povrćem ili višegodišnjim biljkama, u slučaju da ste, recimo srećnik sa vlastitim izlazom na krov, jer će to osigurati efikasniju kontrolu štetočina.
Informacije o cenama možete pogledati u našem kalkulatoru.