U nastavku:
- 1. Postavljanje skele i sigurnost
- 2. Skele - vrste
- 2.1. Fasadne i građevinske skele i platforme
- 2.2. Modularne, prostorne i industrijske skele
- 2.3. Zaštitne i sigurnosne skele i platforme
- 2.4. ALU pokretne skele
- 2.5. Montažne stepenice
- 2.6. Radne platforme
- 2.7. Zaštitne mreže, folije i cerade
- 2.8. Platforme i bine za razne događaje
- 2.9. Platforme i liftovi
- 3. Iznajmljivanje skele - cena zakupa
1. Postavljanje skele i sigurnost
Postavljanje skele je zahtevan i opasan zadatak, pa ga uvek prepustite kvalifikovanim stručnjacima. Upotreba skele je obavezna za sve građevinske radove iznad dva metra visine. Pre samog postavljanja određuje se odgovorno lice za nadzor montaže i demontaže skele, a gradilište se adekvatno obeležava i osigurava znakovima upozorenja, zaštitnim mrežama i reflektujućim trakama kako bi se sprečio pristup neovlašćenih lica. Pošto postoji mnogo sistema skela, oni se uvek postavljaju striktno prema uputstvima proizvođača. Oštećeni delovi skele se odmah zamenjuju. Postavljanje montažne skele je izuzetno brzo: fasadna skela za porodičnu kuću može se postaviti za samo par sati.
Savet stručnjaka iz firme MILOŠ JOVANOVIĆ PR SCORE PRO 1. Kako osiguravate da su sve skele koje se iznajmljuju u skladu s važećim sigurnosnim standardima i propisima? Ramovske skele nabavljamo od nemačkih proizvođača i one dolaze sa svim sertifikatima potrebnim za Evropsku Uniju. Oni, naravno ispunjavaju i sve zahteve domaćih propisa i mnogo više od toga. Mobilne, pokretne skele proizvodimo. Za njih vršimo ispitivanja u sertifikovanom institutu iz Niša "MD projekt". Redovno pratimo eventualne izmene propisa i pravilnika i vršimo nova ispitivanja ukoliko pravila to nalažu. Svakodnevno se obavljaju pregledi inspekcijskih službi na terenu i kontrola opreme je maksimalna. Na taj način obezbeđujemo i radnicima i poslodavcima maksimalnu sigurnost prilikom korišćenja naše opreme. 2. Kako se vaša kompanija nosi s hitnim zahtevima za iznajmljivanje građevinske skele? Koliko brzo možete da isporučite i montirate skelu na gradilištu? Obzirom da smo mlada kompanija, tek smo na početku našeg razvoja. Količine skela koje sada imamo su daleko od dovoljnih kada je špic sezone. Ali neprestano ulažemo, nabavljamo i proizvodimo nove skele. Količina u našoj ponudi će samo rasti, ali ipak, potreban je određeni vremenski period, da dođemo do količine, kojom ćemo moći da ispunimo svaki zahtev. Za sada je u sezoni čekanje na slobodnu skelu do 30 dana. Sa druge strane, postoji problem skladištenja sve te opreme, van sezone. Kada se veći deo opreme ne koristi, on iziskuje ogromne magacinske prostore za skladištenje. Ali tada bar nije problem dobiti skelu u zakup istog dana. 3. Kako se obračunavaju troškovi iznajmljivanja građevinske skele? Da li postoji fiksna cena ili se oslanja na dužinu trajanja najma i obim projekta? Mnogo faktora utiče na cenu. Pre svega količina potrebnih skela, kao i dužina najma. Pokretne skele se kreću od 4 do 12 € / dan, u zavisnosti od visine (broja polja) skele koja se uzima. Cene takođe mogu da variraju i u odnosu na period u godini. Zapravo, konkurencija na tržištu praktikuje da spušta cene van sezone i povećava u sezoni, pa je ponekad neophodno prilagoditi se takvom trendu. U svakom slučaju, za svakog klijenta sa pravi ponuda prema njegovim potrebama i zahtevima. Sve su cene podložne korekciji u cilju obezbeđenja maksimalnog kvaliteta usluge po minimalnim cenama. G-din Miloš Jovanović, MILOŠ JOVANOVIĆ PR SCORE PRO |
2. Skele - vrste
2.1. Fasadne i građevinske skele i platforme
Ovo su tipične, takoreći, klasične varijante konstrukcije skele od okruglih čeličnih cevi koje se spajaju posebnim prstenovima-stezaljkama (spojnicama na vijke: ortogonalnim i obrtnim), trnovima za podužno nastavljanje oslonačkim papučama i glavama, regulatorima dužine sa rupicama i trnovima ili regulatorima sa navojima. Takođe, osnovnu konstrukciju mogu činiti i ramovi uz koje idu isti prateći elementi. Strukture skela mogu biti još i od drvenih oblica i tesane građe uz odgovarajuće okove (eksere i vijke), nastavke (drveni obrazi, gvozdeni okovi itd.), oslonce (drvene grede-jastuci) i regulatore (drveni klinovi).
Prema nameni i nosivosti razlikuju se lake (fasadne, radne, zaštitne...) i teške (nosive skele za horizontalne, kose i lučne konstrukcije visokogradnje i inženjerske konstrukcije, mostove, grede, ploče).
Prema statičkom sistemu, skele se dele na sisteme štapova sa delimično uklještenim vezama i sisteme ramova sa delimično uklještenim i zglobnim vezama (one danas preuzimaju primat kao veći garanti bezbednosti).
2.2. Modularne, prostorne i industrijske skele
Modularne skele, za razliku od klasičnih, spajaju se rozetama i klinovima, što omogućava još bržu montažu. Ovakve skele se koriste za fasade i prostorije, kao zaštitni elementi, radne platforme, noseće konstrukcije ili viseće skele. Posebno su pogodne za renoviranje i restauraciju objekata.
2.3. Zaštitne i sigurnosne skele i platforme
Pri radu na visini dodatna zaštita nikada nije suvišna. Zaštitne skele i platforme štite radnike, materijale i alat od prosipanja, odnosno, pada sa visine. Njima se, takođe, štite prolaznici ispod same konstrukcije. Ove skele se uglavnom koriste pri radu na ulici ili drugim čestim lokacijama, kao što su pešački tuneli, pasarele, nastrešnice i potkonstrukcije.
2.4. ALU pokretne skele
Pokretne skele su efikasan način pokrivanja velikih površina na visinama do 15 m, sa relativno malom konstrukcijom, pošto se skela pomera tamo gde se trenutno odvijaju radovi. Koristi se uglavnom u unutrašnjosti objekata gde su podovi dovoljno ravni i stabilni.
2.5. Montažne stepenice
Za lakši pristup skeli, pored unutrašnjih merdevina, koriste se i montažne stepenice koje olakšavaju uspon i dopremanje građevinskog materijala, opreme i alata. Građevinske stepenice mogu biti deo skele ili stajati kao samostalni toranj.
2.6. Radne platforme
Radne platforme se koriste pri radu na plafonima. One se često koriste kod renoviranja i restauracija tavanica, lukova, niša, prozora i plafona u crkvama, palatama, dvorcima i drugim prestižnijim istorijskim građevinama.
2.7. Zaštitne mreže, folije i cerade
Kada okolina gradilišta treba da se zaštiti od prašine, nečistoća ili eventualnog prosipanja ili pada materijala, koriste se specijalne zaštitne mreže, folije i cerade. Postavljaju se na skele sa specijalnim elementima koji sprečavaju kidanje i omogućavaju rad u svim vremenskim uslovima.
2.8. Platforme i bine za razne događaje
Koncerti na otvorenom često zahtevaju montažne platforme i konstrukcije koje se postavljaju i uklanjaju izuzetno brzo. Montažne bine se koriste za razne koncerte, kao tribine za sportske događaje i druga dešavanja.
2.9. Platforme i liftovi
Za utovar i podizanje teškog građevinskog materijala na potrebne visine koriste se specijalni čekrci, liftovi, platforme dizalice i kranovi, koji se razlikuju po brzini i nosivosti.
3. Iznajmljivanje skele - cena zakupa
Cena najma skele u velikoj meri zavisi od njene vrste i visine, udaljenosti gradilišta i roka zakupa, koliko i od samog ponuđača. Najmom ovakve građevinske konstrukcije ili kupovinom polovne skele uštedeli biste dosta, pogotovo ako gradite samo jednom; raspitajte se podrobno i o iznajmljivanju druge građevinske opreme, mašina i alata. Cena nabavke, postavljanja i demontaže (fasadne) građevinske skele visine do 10 m, uz sve potrebne pripremne radove i izradu nacrta skele iznosi 2-4 EUR/m2.