Za područje

    Skidanje rđe i farbanje metala

    Članak je pregledalo čak 3515+ korisnika
    Sve metalne konstrukcije, uključujući, na primer, ograde, stepeništa, vrata, kapije ili rešetke, farbaju se na način sličan bojenju drugih površina. I ovde je neophodno da se prvo uklone svi ostaci stare boje i eventualno, rđe, a onda i druge nečistoće. Priprema podloge je time završena, a potom sledi ostatak posla. Kako bismo vam pomogli, u slučaju da se odlučite za samostalan rad, opisaćemo tok celog procesa.
    Stručni članak 3515
    skidanje rdje farbanje metala
    Imamo čak 1631 izvođača radova za područje Farbanje metala:

    1. Koliko su efikasna sredstva za skidanje rđe?

    Sredstvo za uklanjanje rđe je ključni faktor održavanja metalnih površina i delova u optimalnom stanju. Rđa je prirodni proces oksidacije metala koji može izazvati ozbiljna oštećenja metalnih površina ako se ne ukloni na vreme. Efikasno sredstvo za uklanjanje rđe olakšava njeno uklanjanje i obnavljanje površine. Protiv rđe često se koriste hemijska sredstva koja sadrže kiseline ili druge aktivne sastojke. Ta sredstva brzo rastvaraju rđu i omogućavaju da se površina metala vrati u prvobitno stanje. Pored toga, postoje i mehanički sredstva protiv rđe kao što su brusni diskovi i četke koje je skidaju sa površina.

    2. Trojako uklanjanje rđe

    2.1. Hemijska sredstva za uklanjanje rđe

    Hemijska sredstva protiv rđe obično su u obliku tečnosti ili gela. Sadrže kiseline, fosfate ili druga hemijska jedinjenja koja reaguju sa rđom i rastvaraju je. Ovi proizvodi su uglavnom efikasni i deluju brzo.

    2.2. Elektrolitička sredstva za uklanjanje rđe

    Skidanje rđe elektrolizom zapravo je elektro-hemijski proces pri kom se zarđali metalni predmet uranja u neki elektrolit, a propuštanjem struje pokreće se reakcija kojom se vrši čišćenje. Ta metoda se često koristi za obnavljanje starih metalnih predmeta.

    2.3. Mehaničko uklanjanje rđe

    Mehanička sredstva su u stvari diskovi i četke kojima se rđa struže sa neke površine ili se vrši njeno peskarenje. Ove metode koriste trenje i abraziju za mehaničko skidanje rđe sa metala. Mehanička sredstva za uklanjanje rđe su obično pogodnija kada se rade veće površine.

    Žičana četka je najjednostavnije sredstvo u borbi protiv rđe
    Žičana četka je najjednostavnije sredstvo u borbi protiv rđe

    3. Kako pravilno koristiti sredstvo za uklanjanje rđe?

    Kada se koriste sredstva ovog tipa vrlo je važno da se preduzmu i sve mere predostrožnosti, pošto su mnoga od njih hemijski proizvodi koji mogu izazvati iritaciju kože ili očiju. Preporučuje se upotreba zaštitne opreme kao što su rukavice i naočari. Pored toga, sredstva za uklanjanje rđe valja koristiti u dobro provetrenom prostoru ili na otvorenom. Takva su sredstva nezamenljiva za održavanje metalnih predmeta i površina u optimalnom stanju. Uz pravilnu upotrebu, metal će duže biti bez rđe, produžiće mu se vek trajanja i sačuvati prvobitna estetika.

    Moraju se poštovati uputstva i preporuke proizvođača za vreme rada i ispiranje površine nakon upotrebe. Posle nanošenja sredstva za uklanjanje rđe, površina se mora zaštititi od ponovne korozije nanošenjem zaštitnog premaza i boje.

    4. Farbanje metala

    Nakon što se uz pomoć nekog sredstva uspešno skine sva rđa, vreme je da se metal farba novim slojem boje. Bez obzira o kakvom se materijalu radi, osnova za svako uspešno farbanje je pravilna priprema podloge. To je uslov da se obezbedi trajno rešenje, odnosno, poželjan rezultat.

    4.1. Mehaničko uklanjanje rđe

    Mehaničko odstranjivanje rđe zapravo znači da se fizički uklanjaju svi stari slojevi da bi se došlo do zdrave metalne površine - dakle sva ispucala, potklobučena ili oljuštena mesta. Za takav posao je najbolje koristiti metalnu strugalicu, žičanu četku ili brusni papir. Svi metalni elementi koji će biti farbani se bruse brusnim papirom dok površina sasvim ne oguli. Na mestima gde se boja skroz ljušti, obrusite metalnu površinu do osnovnog premaza. Na delovima metalne konstrukcije na kojima se pojavljuje rđa, površina treba da se izbrusi do svetle završne obrade.

    4.2. Čišćenje podloge

    Drugi korak u procesu farbanja metala je čišćenje podloge, pri čemu se teško dostupna mesta premazuju inhibitorom rđe, nakon što se sve površine temeljno očiste krpom da bi se uklonila sva prašina. Posebno prašnjava mesta ili mesta na kojima je boja ispucala i otpada čiste se četkom.

    4.3. Impregnacija i prajmeri

    Poslednji korak u čišćenju i farbanju metalnih konstrukcija je impregnacija - nanošenje osnovnog zaštitnog premaza. Da bi se obezbedio što trajniji učinak, uvek se preporučuje višeslojno nanošenje prajmera - bar 2-3 puta. U zavisnosti od oblika i veličine metalnih površina ili delova koji se obrađuju, zaštitno sredstvo se nanosi premazivanjem, prskanjem ili potapanjem. Takođe, treba imati u vidu da svaki sloj mora da se suši najmanje onoliko koliko je odredio proizvođač.

    4.4. Farbanje metala

    Nakon što se uspešno završe svi pripremni koraci procedure, sledi završno farbanje metala. Boja se nanosi u najmanje dva sloja, ali može i u tri. Posebnu pažnju valja pokloniti bojenju teže dostupnih mesta poput krivina i unutrašnjih ivica.

    Pre farbanja sa metala se moraju ukloniti rđa i stara boja, a površina izbrusiti i zaštiti premazom radi boljeg prianjanja novog sloja boje
    Pre farbanja sa metala se moraju ukloniti rđa i stara boja, a površina izbrusiti i zaštiti premazom radi boljeg prianjanja novog sloja boje

    5. Zaštita od rđe: tako da uklanjanje nikada više neće biti potrebno

    Sasvim uobičajena vrsta zaštite od rđe je minijum, koji može biti na bazi ulja ili pomešan sa veštačkom smolom. Minijum je poznat kao zaštitna boja protiv rđe i deluje na bazi ulja. Najčešće se meša sa veštačkom smolom ili lanenim uljem. Izaberete li da metal zaštitite minijumom koji se meša sa lanenim uljem, na sušenje se čeka najmanje 8 dana. Tek tada se površina može farbati uljanom bojom ili toniranim lakom. Sa druge strane izaberete li minijum koji se meša sa veštačkom smolom, površina se može lakirati bez dužeg odlaganja.

    U svakom slučaju, prihvatite li se skidanja rđe sa metala i farbanja samostalno, obavezno pročitajte i sledite uputstva proizvođača ne samo da biste zaštitili sebe već i zato da biste bili zadovoljni rezultatima.

    Ukoliko tražite nekog kome biste poverili farbanje metala, pomoć možete potražiti na daibau.rs i to potpuno besplatno, brzo i jednostavno. Potrebno je samo da popunite upit na našem sajtu i ubrzo će vam se javiti preduzeća s odgovarajućom ponudom.

    Stručni članak 3515
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Farbanje metala?

    Imamo čak 1631 izvođača radova za područje Farbanje metala:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 1631 izvođača radova za područje Farbanje metala
    8.8
    0

    ABM KERAMIKA


    9.4
    0

    Vukasin color


    10
    1

    ALEKSANDAR SMOLOVIĆ PREDUZETNIK AS PROJECT 2020


    10
    10

    DiShome TIM doo Beograd


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana