Za područje
    OTP banka

    Boje za drvo, farbanje drveta

    Članak je pregledalo čak 9484+ korisnika
    Najlepša boja drveta je svakako ona prirodna, ali iskreno govoreći, ona može i da dosadi posle izvesnog vremena. Možda zato neće biti na odmet da razmislite o nekoj drugoj - ne nužno o nekakvoj drastičnoj promeni - nekada su i nijanse dovoljne da se stekne sasvim drugačiji utisak o ambijentu.
    Stručni članak 9484
    farbanje drveta
    Imamo čak 1683 izvođača radova za područje Farbanje drveta:

    1. Najbolje boje za drvo

    1.1. Koja je boja za drvo najbolja?

    Ne postoji jedna boja koja bi se mogla označiti najboljom, a još manje idealnom. Svaka boja ima svoje prednosti i slabosti, ali je važno izabrati onu koja najviše odgovara vašoj specifičnoj situaciji i očekivanjima. Izbor boje takođe mora biti prilagođen svojstvima drveta, upotrebi i vremenskim uslovima.

    1.2. Boje za drvo na bazi vode

    Sve se više koriste boje za drvo na bazi vode, pošto su bolje za ljude i ekološki prihvatljivije. Isparenja farbi na takozvanoj vodenoj bazi nisu štetna niti iritiraju sluzokožu. Upravo zbog toga, naročito pri farbanju drvenarije unutar objekta, upotreba boje za drvo na bazi vode gotovo da je nezamenljiva.

    1.3. Pokrivne boje za drvo

    Pokrivne boje za drvo su vrlo guste i samim tim neprozirne, pošto su namenjene tome da potpuno prekriju prirodnu teksturu drveta. Stoga se smatraju „najbogatijim“ farbama koje drvenu površinu potpuno pokrivaju ujednačenom bojom. Većina završnih premaza te vrste na tržištu je otporna na UV zračenje, tako da godinama neće izbledeti na suncu. Kao i ostale vrste i tipovi farbi za drvo, premazi isto tako zahtevaju održavanje i obnavljanje svakih nekoliko godina.

    1.4. Uljana boja za drvo

    Poslednja grupa farbi za drvo su boje na bazi ulja, koje su najprihvatljivije s ekološke tačke gledišta koliko i u smislu kvaliteta za samo drvo. Ovaj tip farbi proizvodi se pomoću prirodnih, zemljanih i mineralnih pigmenata, otpornih na UV zračenje. Samo ulje u toj smeši je mahom laneno. Njima se mogu farbati i ograde i dečje igračke.  Izgled uljem obojenog drveta je elegantan i prirodan, ali treba napomenuti da su farbe na bazi ulja manje otporne na vremenske uslove od drugih, pa im je potrebno više održavanja i češće obnavljanje.

    Boje na bazi vode
    Boje na bazi vode su bolje za ljude i ekološki prihvatljivije

    2. Lak za drvo: zaštita za boju

    Nakon završetka farbanja, površina se može dodatno zaštititi providnim lakom za drvo. Lak za drvo pruža najtrajniju zaštitu, zbog čega se često koristi za premazivanje spoljnih drvenih površina. Izuzetno je otporan na vremenske promene i UV zračenje, tako da neće požuteti tokom vremena. Lak za drvo može biti na bazi vode ili veštačkih jedinjenja, ali je najčešće providan, odnosno, nepokrivni, što znači da drvena površina zadržava prirodan izgled teksture i strukture. Paropropusna je i istovremeno otporna na ljuštenje. Danas je na tržištu sve više ekološki prihvatljivih vrsta i tipova lakova za drvo, pa izaberite neki od tih proizvoda.

    3. Boje za drvo: proces farbanja drveta

    Treba da znate da se farbanje drveta izvodi na podlozi koja je očišćena, odmašćena i suva. Dakle, pre početka rada, ukoliko za tim ima potrebe, treba skinuti ostatke stare farbe, eventualno zagitovati oštećena mesta i ponovo uglačati površinu. Tek kada se to završi prelazi se na drugi deo posla. Farbanje drveta uvek treba započeti nekim biocidnim sredstvom, naročito ako je u pitanju drvo u eksterijeru ili u prostorijama izloženim vlazi. Ovaj premaz štiti prvenstveno od napada insekata i gljivica. Kada drvo nije izloženo vlazi, ovaj premaz nije potreban.

    Kada se biocidno sredstvo potpuno osuši, u zavisnosti od preporuka proizvođača, drvo se premazuje prajmerom, odnosno, osnovnim premazom. Taj premaz je podloga za konačnu boju. Vrlo je važno da se farbanje drveta vrši  isključivo njemu odgovarajućim osnovnim premazom, a ne nekim višenamenskim ili za druge materijale.

    Nakon što se prvi sloj osnovnog premaza osuši, nanosi se drugi. Ako je potrebno, prema tome u kakvom je drvo stanju, može da se lagano obrusi ili išmirgla i posle prvog i posle drugog farbanja.

    Naposletku, preko prajmera dolazi prvi sloj prekrivne boje za drvo. Ako je potrebno, kada se osuši, nanesite i sledeći sloj završne boje. Imajte na umu da i podloga i završni premaz boje za drvo moraju da budu istog hemijskog sastava, odnosno ili na bazi vode ili na bazi ulja, nikako i jedno i drugo. Najbolje i najsigurnije je kada su oba proizvoda komplementarna, zapravo, istog proizvođača.

    4. Farbanje drveta - cena

    Cena farbanja drveta zavisi od veličine površine, potrebe za brušenjem i gitovanjem te vrste laka ili boje. Za farbanje drvene ograde ili drvene konstrukcije treba dati između 6 i 10 EUR/m2. Lakiranje drveta polimernim smolama košta između 2 i 5 EUR/litar.

    Stručni članak 9484
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Farbanje drveta?

    Imamo čak 1683 izvođača radova za područje Farbanje drveta:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 1683 izvođača radova za područje Farbanje drveta
    8.9
    0

    Milica kolor


    9.2
    0

    VVMI Gradnja


    9.1
    0

    Molersko farbarska radnja PICIKATO


    10
    1

    MT ŠPAHTLA doo Provo


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana